Anasayfa Haber HDP Adana Milletvekili Adayı Meral Danış Beştaş:Adana’nın halklar mozaiği HDP’de

HDP Adana Milletvekili Adayı Meral Danış Beştaş:Adana’nın halklar mozaiği HDP’de

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Adayı Meral Danış Beştaş, “Adana’da Türkiye’nin bütün farklı kimliklerini, Kürdistan’ın da bütün renklerini, Botan’ı, Amed’i, Garzan ve Colemerg’i görmek mümkün. Adana keşfedilmeye ve halklarla sıcak bağı kurmaya ideal bir kent. HDP’nin genel projesi, tam da Adana’ya uygulanabilinecek bir proje. Adana’daki halklar mozaiği tam da HDP demektir” dedi. HDP’nin bir kadın partisi olduğunu söyleyen Beştaş, kadının yaşamın tüm alanlarında olacağını belirtti.

HDP Adana Milletvekili Adayı Avukat Meral Danış Beştaş, Mardin’in Derik ilçesinde dünyaya geldi. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. Üniversite öğrencisi iken öğrenci derneklerinde ve İHD Diyarbakır Şubesi’nde “kadın” ve “işkence” komisyonlarında yer aldı. 2009 yılına kadar İHD yöneticiliği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Koordinatörlüğü, Diyarbakır Barosu’nda Kadın Hakları Danışmanlığı Yoklama Merkezi’nde görev aldı. Beştaş, Baro’da başkanvekilliği yaptı, birçok ulusal ve uluslararası konferansta, panelde ve forumda tebliğleri oldu. AİHM’e çok sayıda hak ihlallerine ilişkin başvuru avukatlığı yapan Beştaş’ın tüm başvuruları, Kürdistan’da 1990’lı yılarda yaşanan ihlaller, kadına yönelik ihlaller ve insan hakları ihlalleri oldu. Aile içi şiddet hakkında AİHM’de ilk kez verilen “N. Opuz Davası”nda başvurucu avukatlığı yapan Beşta, 1999 yılında Almanya’dan insan hakları ödülü aldı. BDP’nin Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan yardımcılığı görevini yürüten Beştaş, aynı zamanda BDP’nin Anayasa Komisyonu sorumluluğunda bulundu. HDP Eşbaşkan yardımcısı olarak görev yapan Beştaş, evli ve 2 çocuk annesi.

‘Kadına şiddet ve işsizlikte Adana üst sıralarda’

Adana’nın, Türkiye’de işsizlik oranın en fazla olduğu il olmakla beraber, kadına yönelik şiddette de kentin birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Meral Danış Beştaş, Adana’nın farklı kimlik ve inançları bağrında taşıması nedeniyle adeta Türkiye’nin küçük bir prototipi, bir mozaiği olduğunu ifade etti. Beştaş, kentin ilçeleri ve mahalleleri arasından kapitalist modernitenin yaratmış olduğu uçurumlar ve çarpık kentleşme olduğunu, AKP hükümetinin Adana’ya ayrımcı bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

‘Adana mozaik bir şehir, tıpkı HDP’deki zenginlik gibi…’

Adana’da yaşayan halkların, kendilerini Adanalı olarak görmediğine dikkat çeken Meral Danış Beştaş, Kürdistan’da yaşanan savaştan kaynaklı kentin bölgeden yoğun göç aldığını belirtti. Beştaş, “Adana’da Botan’ı görmek mümkün. Botan var, Amed var, Garzan ve Colemerg var. Kürdistan’ın bütün renklerini burada görmek mümkündür. Bunun yanı sıra Türkiye’nin diğer bütün kimliklerini aynı şekilde burada görmek mümkün. Kürdü var, Alevi’si ve Sünni’si yani tam bir kozmopolit bir şehir. Adana bu yönüyle keşfedilmeye, derinlemesine çalışma yapmaya ve halklarla o sıcak bağı kurmak için ideal bir yer. HDP’nin yeni yaşam projesi, tam da Adana’ya uygulanabilinecek bir proje. Adana’daki halklar mozaiği aslında tam da HDP demek. Herkesin; inancı, etnik kimliği, dili, kültürü ile yani bir bütün olarak kendisini eşit ve özgür ve güvende hissettiği bir siyasi arka planımız var. Bizim hedefimizdeki anlayış, başkalarının hedeflediği gibi iktidar değil, halkların iktidarıdır” dedi.

‘Halkın refahını sağlamak için büyük çaba göstereceğiz’

Beştaş, HDP’nin, yerinden yönetimi savunduğunu belirterek, Adana’nın işsizlik, kadın cinayeti ve çarpık kentleşme gibi sorunlarla Türkiye’nin ilk sıralarında yer aldığını vurguladı. Beştaş, şöyle konuştu: “Gerçekten yerelin özgünlüklerinin farklılıklarının mutlaka yönetimde temsil edilmesi gerekiyor. Adana’ya da bu temelde yaklaşıyoruz. Adana’da işsizlikten yoksulluğa, yoksulluktan kadın cinayetlerine kadın cinayetlerinden iş cinayetlerine, çarpık kentleşmeden fabrikaların kapatılmasına kadar her konu başlığında özgün projelerimiz olacak. Çalışmalarımız olacak ve bunları yerelden Adana’dan başlayarak, halkımızla birlikte bu çözüm olanaklarını yaratacağız. Bu konuda halk bize yüreğini açtı. Adana’da o potansiyel var. Adana’yı daha ileri bir çıtaya yükselmek ve halkın refahını sağlama konusunda büyük bir çaba içerisinde olacağız.”

‘HDP bir kadın partisidir’

HDP’nin bir kadın partisi olduğuna dikkat çeken Beştaş, HDP’nin parti tüzüğünde ve programında kadın özgürlüğünü ilk sıraya koyan politik program ve ilkelerinin olduğunu söyledi. Beştaş, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ve erkek ile kadın arasındaki eşitsizliği yaşamın her alanında gidermek için parti olarak mücadele ettiklerini ve kadınların eşitliğinin aday listelerinde de belirgin olduğuna işaret etti. Beştaş, şunları kaydetti: “Kadın politikamızın tümünde, kadın sorununun özel bir sorun olmadığını söylüyoruz. Bu tezden hareket ediyoruz. Kadın problemi siyasi bir meseledir. Bu nedenle çözümünün de siyaseten ayrıca yapılması gerekiyor ve siyasi irade gerekiyor. 2009’dan bu yana resmi rakamlar verilmiyor ama objektif verilere göre, yüzde bin 400 artan kadın ölümleri var. Yine kadınların iş yaşamından dışlandığı ve eve kapatıldığını görüyoruz. Kadınlara temel misyon olarak sadece aile, eş ve anne rolleri yüklendi. Kadının köleleştirilmeye çalışıldığı sürecin burada da devam ettiğini ve o kölelik zincirinin kırılmaması için iktidardaki siyasi partinin çok ciddi bir çalışma, çaba ve politika içerisinde olduğunu biliyoruz. Biz bunun tam aksini savunuyor ve uyguluyoruz. Mesela şu anda bizim aday listelerimizin yüzde 48 buçuk oranında adayları kadındır. 268 kadın arkadaşımız ile birlikte seçimde adayız. Biz hayatın her alanında eşitliği savunuyoruz.”

‘Hayatın her alanında kadın olacak’

Sadece parlamentoda değil, yerel yönetimlerde de, evde de, sokakta da, kamu yaşamında da hayatın her alanında kadının olacağına kaydeden Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz dünyanın yarısıyız, biz Türkiye’nin yarısıyız. Bizim irademizin olmadığı bizim yönetim kademelerinde yer almadığımız, bizim sözümüzün olmadığı bir düzen bizi temsil etmiyor. Bizi köleleştirmek ve ikincilleştirmek üzerine kurulan düzene karşı, biz kadınların seçimlerde HDP dememiz gerekir. Kadınların tereddütsüz, amasız, fakatsız HDP’ye oy vermesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi noktasında, hem adli hem kültürel ve idari hem eğitim hem de yaşam boyutuyla çok ciddi hazırlıklarımız var. Bunun çabasını zaten veriyoruz ve mücadelemizi yürütüyoruz. Bizler ne kadar çok Meclis’e gidersek bu politikamız çok daha fazla yaşama geçecek ve kadınların yaşamı değişecek. Bu nedenle HDP kadın partisidir. HDP, kadının özgür olmadığı yerde, hukukun da özgür olamayacağını söyler ve bunu savunur.”

‘Barış siyasetin üstündedir, sandıkla kıyaslanamaz’

AKP’nin oy oranlarında ciddi bir düşüş yaşadığını ve HDP’nin ise giderek güçlendiğini dile getiren Meral Danış Beştaş, AKP’nin, HDP’nin yükselişini engellemek için provokasyonlara ve ırkçı saldırılara giriştiğinin altını çizdi. Beştaş, bu sinerji ve toplumsal destekle önlerinde yüzde 10 seçim barajının duramayacağını ve tüm halkın 7 Haziran’a kadar canla başla çalışması gerektiğini vurguladı. Beştaş, “AKP, düşüşünü önlemek için temel stratejik yaklaşım olarak HDP’yi karşısına alıp zayıflatmak gibi bir söylemle hareket ediyor. Seçim güvenliğini bozan onlar, şiddet ortamını yaratan onlar. Ateşkes ve çözüm sürecinin olduğu bir dönemde askeri operasyona çıkan onlar. Çatışma çıkmasın diye bedenini ortaya katan canlı kalkanları öldürenler onlar. Bütün bu tabloda HDP’ye yönelik bir kara propaganda yapılıyor ama buna artık kimse inanmaz. Her zaman söylediğimiz gibi bugün de söylüyoruz. Barış bütün siyasetin üstündedir. Barış sandıkla kıyaslanmaz. Barışın olmadığı yerde savaş olacak ve çocuklarımız tekrar ölecek. Biz buna izin vermeyeceğiz ve Türkiye’nin her bölgesinde, kentinde, mahalle ve sokağında bunu anlatacağız” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here