Anasayfa Haber HDP Adayları Sokaklarda….

HDP Adayları Sokaklarda….

Paylaş

HDP’li adaylar seçim çalışmaları kapsamında birçok kentte, seçmeni ile bir araya gelmeye devam ediyor. İzmir’deki bir etkinlikte konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Barış sahtekarı” olarak tanımlayarak, “Halkı ‘barış yapacağım’ diye kandırmaya çalıştın. Halklar birbirini öldürmüyorsa, öldürmeyecekse sevgili yoldaşımız, Kürt halkının önderi Öcalan ‘barış’ dediği içindir” dedi.

680x680nc-izm-09-05-15-halk-toplanti6

ANTALYA

HDP Antalya milletvekili adayları Saruhan Oluç, Hadi Cin, Gülkız Türk ve İshak Kahraman, Kepez ilçesi Ahatlı Mahallesi’nde halk toplantısı düzenledi. Toplantı öncesi polis, toplantı alanının mahalle okuluna yakın olduğunu bu nedenle de toplantının burada yapılamayacağını söyledi. Adaylar ve halk polisin tutumuna tepki göstererek, toplantı alanını uygun bir yere taşıdı. Toplantıda konuşan Saruhan Oluç, yüzde 10 baraj uygulamasının yalnızca Türkiye’de olduğunu belirterek, bu antidemokratik uygulamayı 8 Haziran tarihinde yok edeceklerini söyledi. Oluç, “Hem hayal ettikleri krallığı kurmaya çalışıyorlar, hem de halkların sesini kısmak için bunu yapmak istiyorlar” dedi.
680x680nc-ant-080515-hdp-ahatli-halk-toplantisi1
Hadi Cin ise HDP’nin halklar için umut olduğunu vurgulayarak, AKP’nin çözüm sürecine samimiyetsiz davrandığını sözlerine ekledi. Cin konuşmasını, “Bu halkın mücadelesi AKP’yi dize getirecek” ifadeleri ile noktaladı.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, seçim çalışmaları kapsamında Silvan ilçesinde bazı kurumların temsilcileri ve esnaflarla bir araya geldi. Bir düğün salonunda yapılan toplantıda Aydoğan’a belediye eşbaşkanları da eşlik etti. Toplantıda kısa bir konuşma yapan Aydoğan, YPG ve YPJ gerillalarının cenazelerinin gelmeye devam ettiğini hatırlatarak, bu nedenle yapacakları şöleni iptal ettiklerini duyurdu.
680x680nc-ant-080515-hdp-ahatli-halk-toplantisi2
Çözüm süreci başladığında herkesin çok sevindiğini dile getiren Aydoğan, sürecin bugüne kadar PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çabasıyla yürüdüğünü; ancak Erdoğan’ın süreci “Kürt sorunu yoktur” noktasına getirdiğini söyledi. Aydoğan, çözüm sürecinin devam etmesi için HDP’nin barajı aşmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

MARDİN

Mardin’de HDP adaylarından Mithat Sancar, akşam saatlerinde Artuklu ilçesinde bulunan Yalımköy Mahallesi’ni ziyaret etti ve burada halk toplantısı düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda konuşan Sancar, seçimlerin Türkiye’nin kaderini belirleyecek önemde olduğuna dikkat çekerek, “Seçimler, bizim için sadece meclise aday göndermek değildir. Bizim için Kobanê’de o büyük direnişi büyük zaferi burada demokratik siyasetle taçlandırma imtihanıdır. Bu imtihandan başarılı çıkmamız gerekiyor” dedi. Sancar, seçimlerin çözüm sürecini de etkileyeceğini ifade etti.
680x680nc-mrd-08-05-15-artuklu-sancar-secim-arapca1
Sancar daha sonra Artuklu ilçesinde bulunan Kayacan Mahallesi’ne geçerek, burada da halk toplantısı düzenledi. Toplantıya çoğunluğunu Arap yurttaşların oluşturduğu çok sayıda kişi katıldı. Bu nedenle Sancar, halka Arapça hitap ederek, HDP için destek istedi.

URFA

HDP Urfa Milletvekili Adayı Rasim Çakmak, seçim çalışmaları için gittiği Halfeti ilçesinde yoğun ilgiyle karşılandı. İlçenin girişinde çok sayıda yurttaş tarafından araç konvoyuyla karşılanan Çakmak, aile ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Halfeti Belediye Eşbaşkanı Mustafa Bayram, HDP, DBP İlçe Eşbaşkanları ve ilçe yöneticilerinin eşlik ettiği Çakmak, inşaat işçileri, esnaf ve kadınlarla sohbet ederek, sorunlarını dinledi. Gittiği birçok yerde güllerle karşılanan Çakmak, seçmeninden destek istedi.

Dilek Öcalan Suruç’ta halk toplantısına katıldı

HDP Urfa Milletvekili Adayı Dilek Öcalan, Suruç ilçesinde düzenlenen halk toplantısına katıldı. Yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Öcalan, Rojava devriminin öncü gücü olan Kürt kadınlarının tüm toplumun değişimindeki rolüne dikkat çekerek, halkların kendi kendini temsiliyeti önüne kurulan seçim barajının yıkılmasında yine en büyük görevin kadınlara düştüğünü belirtti. Tarih boyunca Kürtlere yönelik geliştirilen komploların devam ettiğini vurgulayan Öcalan, “Ama halkların kardeşliği, birlikte ve özgür bir yaşam için hem komploları hem de barajları boşa çıkaracağız” dedi.

Baydemir: Urfa Suriye savaşının faturasını ödüyor

HDP Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Baydemir’i Oda Başkanı Sabri Ertekin ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Burada konuşan Baydemir, bir aydır kentin tüm dinamikleri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Emeklisinden işçisine, işsizine, esnafımızdan girişimcimize bütün dinamiklerimize bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz. Hatırlarsanız 2014 seçiminde yaratılan algılardan bir tanesi Baydemir gelirse kepenkler inecek algısıydı. Üzülerek ifade ediyorum, Haşimiye’den Arap Meydanı’na, Kapaklı Pasajı’na Gümrük Meydanı’na kadar kepenkler kapalı. Gerçekten kapalı. Esnaf siftah yapmadan günü kapatıyor. Urfa bir nevi Suriye savaşının ağır faturasını ödüyor” dedi.

HDP’nin ekonomiyi, dinamikler ile birlikte yükseltme ilkesi ile hareket ettiğini dile getiren Osman Baydemir, “HDP’nin bakış açısında sizlerle birlikte olmak vardır. Çiftçiyle birlikte olmak vardır. Bütün ekonomik dinamiklerle birlikte perspektif oluşturmak ve bu perspektifi birlikte hayata geçirmek” ifadesinde bulundu.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ise yerelde güneş enerjisinden elektrik üretmenin mümkün olduğunu belirterek, “Yaptığımız bir çalışma var. Sulanabilir alanlarda devlet bize sadece kredi versin. Biz maaş istemiyoruz. Faizli kredi versin. Ürettiğimiz fazla elektriği de satalım. Çiftçinin sulaması bedavaya gelir ve belki o borcu bittikten sonra para da kazanır” diye belirtti.

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Selçuk ilçesinde halk toplantısı düzenledi. HDP’nin İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Pınar Aydınlar ve HDP İzmir İl Eşbaşkanı Dilek Ayhan’ın da katıldığı toplantı, saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan Aydınlar, egemen siyasetin Türkiye’deki tüm farklılıklara yönelik uyguladığı ayrımcı politikalara dikkat çekerek, bu kutuplaştırıcı politikalara karşı Kobanê direnişinin ruhuyla mücadele edeceklerini söyledi.

‘Türkiye ve Kürdistan’da zalimlere karşı mücadele edeceğiz’

Ardından konuşan milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü ise tüm ezilenlerin ortak mücadelesi anlamına gelen HDP’nin, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın demokratik siyaset önerisiyle geliştiğini söyledi. Kürt halkının özgürlük mücadelesinin Türkiye’nin genel demokrasi mücadelesiyle birleşmesi gerektiğine işaret eden Kürkçü, “Kürdistan’dan Karadeniz’in bir kıyısına geçeceğiz. Ege’de, Akdeniz’de, Çukurova’da, Anadolu’da zalimlere karşı mücadele edeceğiz. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Diyanet Başkanı, YÖK Başkanı, yerel yönetimleri ele geçirmiş tüm belediye başkanları; onlarla iş yapan müteahhitler ve hırsızlar HDP’ye karşı saflaşıyor” dedi. AKP iktidarının Türkiye’de yaşayan Alevi, Sünni, Kürt ile Türk halklarını birbirine düşürmeyi amaçladığını da belirten Kürkçü, şunları söyledi: “Partimiz Demirtaş ile sosyalist hareketten Yüksekdağ’ı olduğu gibi birbirlerinin karşısına konulan tüm toplulukları yan yana getirdi. Türkiye’yi yönetenler, ‘Alevi ile Sünniyi, Kürt ile Türkleri karşı karşıya getiremezsek ne yaparız’ diye düşünüyorlar. İktidardan ineceksiniz; yapacağınız tek şey, bu.”

‘Barış mimarı değil, barış sahtekârı’

“Barışın mimarı” olduğunu iddia eden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı “barış sahtekarı” olarak nitelendiren Kürkçü, “Halkı ‘barış yapacağım’ diye kandırmaya çalıştın. Halklar birbirini öldürmüyorsa, öldürmeyecekse sevgili yoldaşımız, Kürt halkının önderi Öcalan ‘barış’ dediği içindir” dedi.

HAKKARİ

HDP Hakkari milletvekili adayları, köy ve mezra ziyaretleri ile seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. HDP Hakkâri Milletvekili Adayı Abdullah Zeydan ve beraberindeki partililer, kentin 35 kilometre uzaklığında bulunan ve 3 bin rakımlı Küp dağlarının eteklerine kurulan Demirtaş köyünü ziyaret etti. Zeydan, köy meydanlarında yurttaşlarla bir araya gelerek, yurttaşların talep ve önerilerini dinledi. Kadınlarla da bir araya gelen Zeydan, AKP’nin kadınları yardım paraları ile kandırıp tehdit ettiğini ifade ederek, “Sizlere ‘oy vermezseniz para alamayacaksınız’ demelerine inanmayın, o paraları AKP olsa da olma da alacaksınız, bu sizin hakkınız, hatta AKP olmasa daha fazla alacaksınız” dedi.

BİTLİS

HDP Bitlis Milletvekili Adayı Zeynel Omay’ın seçim çalışmaları köy ziyaretleriyle devam ediyor. Omay, KJA aktivistleri ve HDP yöneticileriyle birlikte Güroymak’a (Norşên) bağlı Gedikpınar (Berîk), Çıtak (Çitak) Gedikpınar Mezrası (Kanîye Kevan), Taşüstü (Korxak) ve İstasyon köylerinde toplantı alarak tek tek ev ziyaretlerinde bulundu. Gidilen her yerde halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Omay, HDP’nin yeni yaşam projesini halka anlatarak 7 Haziran’da halkların kardeşliğinin zafere ulaşacağını söyledi.

VAN

HDP’nin Van’da yürüttüğü seçim çalışmaları kapsamında Edremit ilçesinde mahalle toplantıları ve ev ziyaretleri gerçekleştirildi. Toplantılarda İran’ın Mahabbad kentinde Farinaz Hosravani’nin şahsında Kürt halkına ve kadına dönük İran rejiminin tutumuna tepki gösterildi. İlk olarak Şehit Fırat Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısına HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin katıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı toplantıda konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Kürt halkının dört parçada tarihi bir süreçten geçtiğini belirtti. İran rejiminin Kürt halkına ve kadına yönelik tutumunun gerici, sömürü ve imha anlayışı üzerinden geliştiğini belirten Dilekçi, Farinaz Hosravani şahsında Kürt halkına ve kadınına dönük İran rejiminin ceberut yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını kaydetti.

Daha sonra konuşan Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin ise Farinaz Hosravani şahsında kadına ve Kürt halkına teslimiyeti ve tecavüzü dayatan İran İslam Cumhuriyeti’ni nefretle kınadıklarını belirtti.

‘Seferberlik ruhu ile çalışmalıyız’

HDP Van milletvekili adayları Tuğba Hezer ve Adem Özcaner ise seçim çalışmaları kapsamında ilçeye bağlı Aktaş (Axtaş) Mahallesi’nde düzenlenen toplantıda halk ile bir araya geldi. Mahallede bulunan taziye evinde düzenlenen toplantıya İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Aygül Bidav ve Veysel Keser’de eşlik etti. Toplantıda ilk olarak konuşan HDP Van Milletvekili Adayı Adem Özcaner, seçimlere kısa bir süre kaldığını ifade ederek, bu kısa süre içerisinde herkesin seferberlik ruhu ile bu seçimlere hazırlık yapmasını ve bu seçime referandum gözü ile bakılması gerektiğini söyledi.

AKP’nin son 13 yılda Kürt halkının tüm barış çağrılarına cevapsız kaldığını dile getiren Özcaner, “Sayın Öcalan’nın ve gerillanın tüm çabalarına rağmen AKP yine savaşta ısrar ediyor. 13 yıldır AKP’nin Kürt halkına dayattığı tek şey asimilasyon ve baskıdır. Bizlerin de bu baskılara dur demek, AKP’nin bu ret ve inkârcı sistemine karşı 7 Haziran’da gereken dersi vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Tuğba Hezer ise seçimlerde en büyük görevin gençlere ve kadınlara düştüğünü ifade etti.

MUŞ

HDP Muş milletvekili adayları Burcu Çelik Özkan, Ahmet Yıldırım, Mensur Işık ve Muş Milletvekili Demir Çelik, DEM-GENÇ’in Muş’un Muratpaşa Mahallesi’nde “Xwedi derkeve” hamlesi kapsamında düzenlediği halk şölenine katıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı şölende konuşan HDP adayı Yıldırım, 7 Haziran seçimlerinin Kürtler ve Türkiye halkları için tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Muş’ta gösterilen 3 adayı da Meclis’e taşımak için kararlı olduklarını ifade etti.

Muş’un Bulanık ilçesinde devam eden seçim çalışmaları kapsamında HDP seçim komisyonları tarafından köy ve mahallelerde bir yandan ev toplantıları, diğer taraftan şölenler düzenleniyor. İlçeye bağlı tüm mahallelerde kadın meclisi tarafından kadınlara yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Mahallesi’nde alınan ev toplantısına kadınlar büyük ilgi gösterdi. Seçim sürecini değerlendiren kadınlar, 7 Haziran’a kadar gece gündüz demeden çalışmalarına hız vereceklerini kaydetti.

‘AKP karalama politikalarına sarılıyor’

Aynı gün içerisinde Kültür Mahallesi’nde bulunan çay bahçesinde gerçekleştirilen şölene HDP ve DBP eşbaşkanları, mahalle komisyonu üyeleri ile yüzlerce yurttaş katıldı. Seslendirilen çalınan müzikler eşliğinde saatlerce halay çeken yurttaşlar, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarını haykırdı. Şölende konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Deral Koca, ezilen ve ötekileştirilenleri çatısı altında birleştiren HDP projesine tüm halkların sahip çıkması gerektiğini belirterek, gün be gün büyüyen büyük projeden korkan AKP hükümetinin her türlü iftira ve karalama politikalarına sarıldığını söyledi.

Konuşmanın ardından kitle geç saatlere kadar müzik eşliğinde halay çekti.

SİİRT

HDP Siirt’te yürüttüğü seçim çalışmaları kapsamında kent genelinde 19’uncu seçim bürosunu da binlerce yurttaşın katılımıyla Conkbayır Mahallesi’nde açtı. Büro açılışına HDP Siirt milletvekilli adayları Hatice Sevip Tekin, İsmail Aydın ve partililerin yanı sıra binlerce kişi katıldı. Açılışta konuşan Aydın, Mahabat’ta başlayan isyana değinerek, egemen devletlerin Kürt halkına yönelik saldırılarının devam ettiğini söyledi.

HDP Siirt Milletvekili Adayı Hatice Sevip Tekin de Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile birlikte, yaşadığı her alanda büyük bir örgütlülük sağladığını söyledi. Kürt halkının hiçbir baskı, şiddet ve tacizi kabul etmediğini belirten Tekin, en son Doğu Kürdistan’ın Mahabat kentinde özgürlük meşalesinin yaktığı ifade etti.

Konuşmaların ardından MKM tiyatro grubu Zibarê tarafından “Patron-Saray” skeci oynandı. Ardından ise MKM Müzik gurupları konser verdi. Büronun açılışı havai fişeklerle yapıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here