Anasayfa Haber HDP Ankara’da Coştu

HDP Ankara’da Coştu

Paylaş

Hava muhalefetine rağmen binlerce kişi HDP’nin mitingi için Kolej Meydanı’nı renk cümbüşüne çevirdi. Alanda sisteme itiraz eden birçok kesim yerini alırken, atılan sloganlar ve açılan pankartlarla da talepler dile getirildi.

Hava muhalefeti ve son birkaç gündür yağan yağmura rağmen HDP mitingi için binlerce kişi, Kolej Meydanı’nda bir araya geldi. HDP mitingi için bir araya gelen “bizler” alanı adeta renk cümbüşüne çevirdi. Kadınların ulusal kıyafetleri ile katıldığı mitinge, “Bizler gençler” pankartını açan yüzlerce genç, Cebeci’den Koleje yürüdü, “Bijî HDP”, “Oylan HDP’ye” sloganları ile Kolej Meydanı’na yürüdü. Alanda da sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bizler Meclise”, “Kobanê’ye bin selam”, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganları yükseldi.

Pankartların dilinden HDP

Halkevlerinin, “Üstüne yürüyoruz”, Emek Partisinin “Oylar HDP’ye”, Çevrecilerin “Nükleer İstemiyoruz”, “Aka-Der’in “Halkların ortak mücadelesini büyütmek için örgütlen, kendine mücadeleye HDP’ye oy ver” Kaldıraç’ın “Mücadeleyi büyütüyoruz örgütlenerek kazanacağız”, Ondan sonra İnisiyatifi’nin “Onu başkan yaptırmayacağız” ve HDP adına sarı zemin üzerine kırmızı yeşil yazılarla yazılan “Zalimlere karşı seni HDP’ye oy vermeye çağırıyoruz” pankartları alandaki renkliliği yansıttı. Yine YPG bayrakları, Öcalan posterleri, Kaypakkaya ve devrimci önderlerin resimleri de alanda açıldı. Aleviler kendi pankartları ile alana girdi.
Çerşa Şoreşê marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.
Almanya Sosyal Demokrat Partisi temsilcisi de mitinge katıldı. Daha sonra HDP milletvekili adayları tek tek anons edilerek sahneye çağırıldı.

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Semra Demir, metal işçilerinin direnişini selamlayarak, “biliyoruz gelecek direnenlerin olacak” diye konutu. Ayrıca gezi direnişi sırasında polis tarafından katledilen gençleri anan Demir, “Nazımın dediği gibi bizler kazanacağız, Kobanê’de Şengal’de nasıl kazandıysak gezide doğamıza nasıl sahip çıktıysak 7 Haziran’da da kazanacağız” dedi. “Bizler barajları yıkacağız seni başkan yaptırmayacağız diyerek kazanacağız diyen Demir, “Bizlere dayatılan politikalara emek sömürüsüne karşı mücadeleyi büyütüyoruz sokaktan aldığımız güçle meclise gidiyoruz” dedi.

Melih Gökçek doğru söylüyor

HDP Eşbaşkanı Lokman Ergün, alandakilere dikkat çekerek, “Bu ilk irade beyanıdır. Bu alanda An kara’yı parsel parsel satanlar değil gerçek sahipleri var” diye konuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in “gitmeyin o miting Ermenilerin” sözlerini hatırlatması üzerine Gökçek alanda yuhalandı. Ergün bunun üzerine, “Doğru söylüyor bu miting Kürtlerin Ermenilerin, Türklerin, Kadınların mitingidir. Ama bu miting hırsızların mitingi değil. Bu alana hırsızlar, IŞİD barbarlığı ve onunla kol kola giren AKP gericiliği girmemiştir, girmeyecektir. Bu alan, Kürt gerillalarına selam gönderiyor” dedi.

Miting konuşmalarla sürüyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here