Anasayfa Haber HDP Antalya adayı Saruhan Oluç: HDP’nin Meclis’e girmesi Erdoğan’ın iznine bağlı değil!

HDP Antalya adayı Saruhan Oluç: HDP’nin Meclis’e girmesi Erdoğan’ın iznine bağlı değil!

Paylaş
 11150177_1549482588659615_4750355120465030284_nHalkların Demokratik Partisi (HDP), Antalya’dan listeye giren milletvekili adaylarını tanıttı. Havalimanından konvoyla şehir merkezine inen adaylar, partinin Antalya il binası önünde partililer tarafından karşılandı. HDP’nin Antalya birinci sıra adayı Saruhan Oluç burada bir konuşma yaptı.
 Antalya Milletvekili adayları Saruhan Oluç, Deniz Yıldırım, Antalya’daki Gezi Parkı eylemlerinde “kırmızı fularlı kız” olarak kamuoyunun gündemine gelen Ayşe Deniz Karacagil’in annesi Nuray Erçağan, Hadi Cin, Aysel İbili, İshak Kahraman, görme engelli olan Gülkız Türk, Atalay Mete, İlkin Manya, Hasan Kıyafet, Leyla Ruken Yolcu, Savaş Sezgin ve Songül Şarklı burada, partililerle buluştu. Adaylar tek tek vatandaşları selamladı. Aday tanıtım töreninde konuşan Antalya İl Eş Başkanı Zarife Atik, “2015 seçimlerinin ardından mecliste ilk defa bir Ermeni, Ermeni olduğunu söyleyecek, bir Kürt ben kürdüm diyecek, bir Roman ben Romanım, bir eşcinsel ben eşcinselim diyecek. Bu meclise inançlar ve halklar girecek. Dağların denizlerin çocukları meclise” dedi. Aday tanıtım toplantısında aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Aziz Nesin’in oğlu Gazeteci – Yazar Ahmet Nesin de hazır bulundu.

SARUHAN OLUÇ:”ERDOĞAN’IN İKİ DUDAĞININ ARASINDA DEĞİLDİR HDP’NİN MÜCADELESİ”

11130133_1549869171954290_1471075455250479188_n

Halkı selamlayan HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya birinci sıra Milletvekili adayı Saruhan Oluç ise Antalya’daki seçim çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya milletvekili adayı ve Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya konuşmasında başkanlık sistemine ilişkin sözlerini hatırlatarak, “Sizin iki dudağınızın arasında değildir bizim mücadelemiz ve bunu göreceksiniz” dedi.

Oluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim kampanyası yapmak ve tarafsız olmamakla eleştirirken, “Erdoğan bir partinin seçim kampanyasını devletin imkanlarıyla, cumhurbaşkanlığının bütün imkanlarıyla sürdürmektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Sakarya’da yaptığı konuşmada “Başkanlık sistemine karşılarsa parlamentoya giremeyeceklerini biliyorlardır” dediğini aktaran Oluç, şunları söyledi:

“Bugüne kadar sizin izin vermenizle meclise girmedik. Meclisteki vekillerimiz sizin izninizle çalışmadılar. Onlar halkın desteğini aldıkları, halkın oylarını aldıkları için, halkla birlikte hareket ettikleri için mecliste güçlü bir şekilde halklarımızı temsil ettiler. Siz izin vereceksiniz ya da vermeyeceksiniz diye biz meclise girecek ya da girmeyecek değiliz. Biz halklarımızla el ele, kol kola mücadeleyi büyüterek Türkiye’de demokrasi, adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, barış mücadelesini omuzlayan herkesle meclise gireceğiz. Meclise girdiğimizde sizin başkanlık sisteminizi yaptırmayacağız. Yaptırmayacağız, çünkü biz tek kişi yönetimi istemiyoruz.”11130451_1549869525287588_3648468759459646879_o

Tek kişiye dayalı bir yönetim istemedikleri için başkanlık sistemine karşı olduklarını belirten Oluç, “Siz istemiyorsunuz diye barış olmayacak, siz istemiyorsunuz diye gençler canlarını kaybedecek, siz istemiyorsunuz diye halklar karşınızda boyun eğecek’ Yok öyle yağma. Biz siz isteseniz de istemeseniz de Türkiye’de demokrasi, eşitlik, özgürlük barış ve adalet mücadelesini sonuca erdireceğiz” dedi.

Türkiye’nin ‘ortak demokratik ev’ olmasını sağlayacaklarını belirten Oluç, bu nedenle meclise girmek için mücadele ettiklerini söyledi, “Sizin iki dudağınızın arasında değildir bizim mücadelemiz ve bunu göreceksiniz” diye konuştu.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here