Anasayfa Haber HDP Antalya Milletvekili Adayı İlkin Manya.’8 Haziran sabahı halkların türküsünü hep birlikte...

HDP Antalya Milletvekili Adayı İlkin Manya.’8 Haziran sabahı halkların türküsünü hep birlikte söyleyeceğiz’

Paylaş

HDP renkli miletvekili adaylarından biri Antalya Milletvekili Adayı İlkin Manya. Bir öğretmen olmasının yanı sıra sporcu kimliği önemli başarılara imza atmış bir isim olan Manya, sahip olduğu halk ozanı kimliği ile kent halkı tarafından daha çok “Sarıcakız” olarak biliniyor. 93 yıllık cumhuriyet tarihinde daha halkların türküsünü söyleyen kimsenin çıkmadığını söyleyen Manya, HDP’nin Türkiye halkları için yarattığı umudu “8 Haziranda hep birlikte barış ve zafer türküleri söyleyeceğiz” diyerek tanımladı.

680x680nc-ant-180515-ilkin-manya-roportaj3
Seçim çalışmalarına ara vermeden sürdüren HDP’nin, gösterdiği milletvekili adayları renkli kişilikleri ile de ilgi çekiyor. Bunlardan biri Antalya milletvekili adayı İlkin Manya. Milletvekili Adayı Manya, kentte “Sarıcakız” olarak da tanınan bir halk ozanı. Bir öğretmen olan Manya, aynı zamanda bir sporcu ve radyocu.

1948 yılında Eskişehir de doğan Manya, ilk ve ortaokulu Ankara’da okuduktan sonra Konya Öğretmen Okulu’na girdi. Buradan mezun olduktan sonra uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Öğretmen okulunda atletizm ve aletli jimnastik dalında birkaç kez Türkiye birinciliği elde eden Manya’nın, bir 45’lik plağı ve 4 ses kaseti bulunuyor.

Yine kadın aşıklar üzerine yazılmış “Halk şiirinde Ana Sesi” adlı bir kitabı da bulunuyor.

‘YPG-YPJ Kobanê’de DAİŞ barbarlığını nasıl yok etti ise HDP de AKP barbarlığına öyle bitirecek’
680x680nc-ant-180515-ilkin-manya-roportaj4
Kürt kadınlarının ödediği bedellerden çok etkilendiğini, DAİŞ vahşeti karşısında Kobanê direnişinin simgesi olarak kadınları gördükten sonra HDP’li olmaya karar verdiğini söyleyen Manya, sistem otoritesinin bütün silahlarıyla ezilen halkların üzerine gelmesini kabul etmediğini, gençleri sokak ortasında katledip, küfür eden iktidara karşı tek mücadele mevzisinin HDP olduğunu ifade etti.

Neden milletvekili adayı olmaya karar verdiğini ise Manya, şu sözlerle açıklıyor: “İnsanların faşizme tahammülleri artık kalmadı. Bu ülkeye artık barış gelmeli. Bu barışta ancak kadın eliyle olmalı. Bir oya gibi ince, sık ve özenle işlenmeli. İşte bu görevi ve sorumluluğu omuzlayacağımı düşündüğüm için aday oldum.”

‘8 Haziran sabahı halkların türküsünü hep birlikte söyleyeceğiz’

Ulusal gelirin büyük bir kısmının askeri harcamalara, örtülü ödeneğe ve Diyanet’e gittiğini söyleyen Manya’ya göre, emekçiler için kullanılan gelir ise sadece kırıntıdan ibaret.

İktidarın dayattığı bu sefalete karşı tek alternatifin HDP olduğunu ifade eden Manya, “HDP ile birlikte bu ülkenin işçileri, ötekileştirilenleri ve yok sayılanları ilk defa kendilerini temsil etme hakkını HDP’de bulacak. 8 Haziran sabahı halkların ortak türküsünü hep beraber söyleyeceğiz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here