Anasayfa Forum ‘HDP barajı geçmeye en yakın parti’

‘HDP barajı geçmeye en yakın parti’

Paylaş

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, HDP’nin tüm baskı ve tutuklamalara rağmen baraj sıkıntısı yaşamayacağını söyledi. MHP ve İYİ Parti’yi uyardı.


Bekir Ağırdır, baraj tartışmalarıyla ilgili olarak HDP’nin rahatlıkla yüzde 10’u geçeceği görüşünde.

Baraj sorununu MHP ve İYİ Parti’nin yaşayabileceğine işaret ederek “Eğer İYİ parti diğer seçmen kitlesine ve toplumun bütününe bir tutum ve davranış geliştiremez ise, o zaman mesele MHP’yle İyi Parti’nin terazinin iki kefesi gibi birinin inmesi, öbürünün çıkması anlamına gelir” dedi.

Ağırdır, t24’ten İnan Ketenciler’in sorularını yanıtladı.

AK PARTİ İKİSİNİ DE KONSOLİDE EDER 

İktidarın ABD, AB ve Almanya ile ilişkilerde kullandığı dil ile PKK ve YPG konularındaki politikalarının ülkücü camianın şoven duygularına cevap verdiği yorumunda bulundu.

Ağırdır, “Eğer MHP ve İyi Parti de yeni bir milliyetçilik yorumu getiremezlerse, AK Parti hepsini konsolide edebilir ve ikisi de barajın altında kalabilir” diye konuştu.
ADI BİR AY ÖNCE KONMUŞ PARTİ

Ağırdır,  İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray oy oranlarının yüzde 20’lerde olduğunu yönündeki söylemini de yorumladı. Ağırdır, “Hayır, bizim böyle bir gözlemimiz yok. Ülkenin beşte birinin programının ne olduğunu, kadrosunun ne olduğunu bilmeksizin, “şu partiye oy vereceğim” diyeceği fikrini doğru görmüyorum. Daha adı bile bir ay önce ortaya çıkmış bir parti. Sadece Meral Hanım’ın ismi üzerinden bir ilgi uyandırdığı, medyada, siyaset erbabında tartışıldığı açık” dedi.

İLK TURDA YÜZDE 50 ALAMAZSA 

“Erdoğan ilk turda yüzde 50 alamazsa, ikinci turda AK Parti’ye oy vermeyenleri bir araya getirebilir mi?” sorusunu da yanıtlayan Ağırdır, “Tam da problem bu. İyi Parti şu anda diyelim 70 birim oy alacaksa üzerinden 10 birimi AK Parti seçmeninden, 20 birimi CHP seçmeninden, 40 birimi MHP seçmeninden. Böyle seyrederse buradan umulan şey çıkmaz. Gerçekten AK Partililer’den de ciddi biçimde oy devşiriyor olsaydı, belki AK Parti tabanında şikayetçi olanlar henüz böyle bir karar vermemiş olabilir, gelecekte karar verebilir, bütün bunlar olabilir. Ama mesele burada cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan’ın karşısında kim olacak, olmayacak veya ikinci tura kalsın da alternatif aday seçilsin gibi siyasi kurguların sorunlu olduğunu düşünüyorum”diye konuştu.

DEVLETİN OMURGASI KIRILMIŞ

Türkiye’nin çok önemli problemleri olduğunu dile getiren Bekir Ağırdır, “Devletin omurgası kırılmış.” yorumunda bulundu.

HDP, MHP, İYİ PARTİ

Devlet Bahçeli’nin geçen hafta seçim barajıyla ilgili sözlerini değerlendiren Konda Genel Müdürü şöyle konuştu:  “CHP ne yaparsa yapsın, bütün eleştirilere rağmen 25 civarında, AK Parti de ne yaparsa yapsın son üç seçimde 45-50 bandında bir oy alıyor. Burada kritik şey, MHP, İyi Parti ve HDP’nin baraj meselesinden etkilenme potansiyeli taşıyor olmaları.” dedi.

EN RAHAT HDP 

Baraj sorunundan etkilenmesi muhtemel üç parti hakkında değerlendirmelerini sürdüren Ağırdır, ” Şimdi bu sıkışma ve kutuplaşmadan bakınca bu üçünün içinde rahatlığa daha yakın olan HDP’dir. Çünkü niye, Kürt nüfusu belli, Kürt seçmen belli. Kürtlerdeki bir Kürt partisine sahip olmak, sahip çıkmak, o partinin programı, söylemleri, adayları ne olursa olsun, yani HDP’nin ekolojik programını benimsediği için değil, ya da hayat tarzı daha seküler olduğu için ama dindar da olsa bir Kürt partisine sahip çıkmak için. HDP, bu üç parti arasında barajı en rahat aşabilecek parti. Kürt seçmenin sayısından dolayı en azından. MHP’yle İyi Parti’nin durumu biraz kritik.” diye konuştu.

MHP AK PARTİ İTTİFAKI

Erdoğan ve Bahçeli’nin son günlerdeki birlik mesajlarını da yorumlayan Ağırdır, “MHP’yi barajın altına itebilir. MHP de yapabileceği şeylerden birisi AK Parti’yle ittifak içinde davranmak olabilir. AK Parti’nin Suriye’deki meselelerde, PYD meselesinde, AB-ABD meselelerindeki o şoven milliyetçi tavrı giderek MHP tabanını da kendi içinde hemhal yapıyor bir yandan da. Onun için MHP belki derakibe yakın durmak diye bakıyor da olabilir. Merkeziyetçi ve son derece milliyetçi bir pozisyonda hem akıl hem gönül birliği içindeler. Dolayısıyla bunun doğal sonucu da ittifak mıdır, birleşme midir, nasıl gelişirse en azından beni şaşırtmayacak” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here