Anasayfa Haber HDP Bartın adayları:Nükleer santral yerine termik santral yazacağız

HDP Bartın adayları:Nükleer santral yerine termik santral yazacağız

Paylaş

Bartın halkı, yıllardır bu santrallere karşı direniyor. Bu direniş ruhunu HDP ile diğer alanlara da taşınacağına inanılıyor. HDP İl Teşkilatı Bartın’da seçimlere ;“HES’E, RES’E VE Nükleer Santrallere karışı HDP” diye hazırlanıyor.

  Kentte HDP İl teşkilatının ilk kez kurulmasına, halk olumlu tepkiler vererek, sahip çıkıyor. İşsizlik oranın yüksek olduğu Bartın’da kadınların erkeklerden daha çok çalıştığı ve emek sömürüsünün yoğun olduğu fark ediliyor.

HES ve termik santrallere karşı bilinçli ve örgütlü olan Bartın halkı, yıllardır bu santrallere karşı direniyor. Bu direniş ruhunu HDP ile diğer alanlara da taşınacağına inanılıyor. HDP İl Teşkilatı Bartın’da seçimlere ;“HES’E, RES’E VE Nükleer Santrallere karışı HDP” diye hazırlanıyor.

HDP Bartın adayları ANF’ye konuştular…

HDP Bartın adayı Diren Cevahir Şen, Bartınlı ve burada doğup büyüdü. Öğrencilik hayatını da memleketinde tamamlayan Şen, serbest avukatlık yapıyor.

Ailesinin politik olmasından kaynaklı kendisi de küçük yaşta siyasetle tanıştı ve Bartın’da yıllardır siyaset yapıyor. İlk siyasi Hayatına ÖDP ile başlayan Şen, HDK’nin kurulup çağrı yapmasıyla birlikte HDK’de çalışmalarına başladı.

‘KADINIM VE HDP’DEYİM’

Halkların bir arada yaşayıp, kendi kararlarını alıp ve o kararları kendi hayatları için uygulayabilecekleri bir alanı oluşturabilecek tek gücün HDP olduğuna dikkat çeken Şen, “Kadınların özgür, toplumun ekolojik olması ve herkesin anadilin de bilimsel bir eğitim alabilmesini istediğim için buradayım. Kendimi kadın olarak tanımlıyorum feministim ve bunlar için HDP’deyim. Bunları bu topraklarda yeşertecek ve bu coğrafyada var edebilecek politik alan HDP’dir” diye konuştu.

‘7 TERMİK SANTRAL VE 30 HES YAPILMAK İSTENİYOR’

Bartın’ın sorunlarına dikkat çeken Şen, bu sorunların da ülkenin genel sorunlarından bağımsız olmadığını ama Bartın’a özgün en ciddi sorunun ekolojik yıkım olduğuna işaret ederek şunları aktardı: “Yıllardır burada büyük bir ekolojik yıkım tasarlanıyor. Özal’la başlayıp AKP hükümeti döneminde hız kanan bir politika bu. İnanılmaz bir hıza ulaştı AKP döneminde termik santral projesi. Bu bölgede 7 termik santral olmak üzere 30 tane de HES yapılmak isteniyor. Bu alanda mücadelemiz sürecek bu santralleri yaptırmadık, yaptırmayacağız da.”

‘BARTIN’DA KADIN EMEĞİNİ GÖRÜNÜR KILACAĞIZ’

Bartın yöresinde kadınların çalıştığını, erkeklerinde kahvehaneler de oturduğunu aktaran Şen, Bartın’da erkeklerin yoğun olarak madende çalıştığını ama artık böyle bir durumun kalmadığını ifade etti. Erkeklerin yan gelip yatmayı çok sevdiğine işaret eden Şen, “Kadınlar da sırtların da küfeler ile dama, ahıra girer sabahları hayvanlarla ilgilenir sonra bahçeye, tarlaya gider. Kadınların görünmeyen emeğinin en görülmeyen yerlerden bir yer burası. Kadın istihdamı burada çok az” dedi.

Kadınların bahçede ve tarlada çok fazla çalıştığını ama emeklerinin görünür olmadığını vurgulayan Şen, Bartın’da kadının emeğini görünür kılacaklarını belirtti.

‘HDP SÖZÜNÜ KADIN DİLİYLE SÖYLER’

“Bartın’ın doğasını yok ettirmeyeceğiz şiarıyla” burada çalışma yapacaklarını vurgulayan Şen, “Savunduğumuz ekolojik yaşamı tam da buradan Karadeniz’den savunusunu başlatacağız. Yurttaşlar artık ekolojik katliamın farkındalar, biz bunu anlatmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinin de çok yoğun olduğu bir kent burası, kadınlarla birlikte bu sorunları çözmeyi hedefliyoruz. Kadın dayanışmasını buralardan örerek, kadınlar sokağa diyeceğiz. Çünkü HDP sözünü kadın diliyle söyleyen bir parti” diye ifade etti.

TEKGÜL: HDP’DE BENİM İÇİN BİR YAŞAM TARZI

HDP Bartın adaylarından Nur Sait Tekgül Ağrılı ve esnaf. HADEP ile başlayan siyasi hayatı, HDP ile devam ediyor. HDP’nin kendisi için varlığını, kimliğini ve özgürlüğünü ifade ettiğini belirten Tekgül, “Yolum ne zaman HDP’ye dönse kendimi sanki düğüne gidiyorum gibi hissediyorum. HDP benim için bir yaşam tarzıdır” dedi.

‘OLUMLU TEPKİLER ALIYORUZ’

Bartın’da il başkanı ve ilk sıra milletvekili adayının buralı olmasının çalışmalar da çok büyük avantaj kazandırdığını vurgulayan Tekgül, yerli halkın partiyi kabullenip, açmasının da ayrıca bir moral olduğunu belirterek şunları aktardı: “Burada halka çok rahat inebiliyoruz. Yeni açıldı partimiz burada, iyi bir çalışmayla halka kendimizi anlatabilirsek ilerideki seçimlerde belediyeyi bile alabiliriz burada. Esnafla tanışmak için indiğimiz de olumsuz bir tepki görmedik. HDP’nin kapsayıcı politikası Bartın’da da yer buluyor.”

‘BARTIN’DAKİ EMEK SÖMÜRÜSÜNE DUR DİYECEĞİZ’

Bartın’da ilk olarak kadınlara çözüm olacaklarına işaret eden Tekgül, köylü kadınların merkeze getirip “el emeği pazarı” dedikleri yerde sattıkları ürünler için bir kooperatif kurmayı planladıklarını ifade etti. Bartın Organize Sanayisin de çalışan işçilerin emek sömürüsüne de dikkat çeken Tekgül, “İşçiler bir ara sendikalaşmışlar sanayide ama sonradan vaz geçirilmişler. Burada haftanın 7 günü çalıştırılıyorlar tatil ve yıllık izinleri yok. Bu konularla ilgilenip çözüm bulacağız. Bütün olanaklarımızı Bartın halkı için kullanacağız” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here