Anasayfa Haber HDP: Bir an önce Çözüm Komisyonu kurulmalı

HDP: Bir an önce Çözüm Komisyonu kurulmalı

Paylaş

  • HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demiler ve İdris Baluken, Meclis’te grubu bulunan bütün partilere şu çağrıda bulundu: “Bir an önce bir Çözüm Komisyonu kurarak, halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.”
 AKP, CPH ve MHP’nin ortak bildirisine ilişkin bir açıklama yapan HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demiler ve İdris Baluken, Meclis’te grubu bulunan bütün partilere şu çağrıda bulundu: “Bir an önce bir Çözüm Komisyonu kurarak, halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz. Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken, Ankara Kızılay’da meydana gelen bombalı saldırıda 37 kişinin hayatını kaybetmesine ve 75 kişinin ise yaralanmasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, bombalı saldırının herkesi derinden sarstığına dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Meclis, sorunların çözüm yeridir. Yaşanan saldırılar sonrası açıklama yapmakla yetinmek, Meclisin halktan aldığı yetkiyle sorunlara çözüm bulmak değildir. Asıl sorumluluğu ve görevi böylesi saldırıların araştırılması ve çözüm yollarının bulunması olan Meclisi bir bildiriyle sorumsuz ve görevsiz kılmak, hükümet ve Saray çevresinin bu kurumu kendi sorumluluklarını örtme aracı haline getirme çabasıdır. Halktan alınan yetkiyle ortak bir tutum sahibi olma aracı bildiri değil, bu ve benzeri saldırıların bir daha yaşanmasını engelleyecek Çözüm Komisyonunun kurulmasıdır. Mecliste grubu bulunan bütün partilere çağrımız, bir an önce bir Çözüm Komisyonu kurarak, halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmektir. Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır” denildi.

Açıklamada yapılan bombalı saldırının ardından AKP’nin ortak bildiri ısrarına işaret edilerek şunlar belirtildi: “Halka karşı sorumluluğu olan hükümetin ve Saray’ın kendini aklama aracı olarak öne sürdüğü bildiri ısrarı, ‘Ya bizdensiniz, ya da teröristsiniz’ sığ anlayışının, en faşizan göstergesidir. Görevini ve sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin, halka hesap vermeyenlerin Meclis üzerinden kendini aklama çabalarını ibretle izlemekteyiz.”

Grup Başkanvekilleri, partilerinin yaşam hakkına yönelik tüm saldırılarda şimdiye kadar en net tutum sahibi olan, sorumluluktan kaçmayan anlayışını sürdürdüğünü belirterek, “Bütün halklarımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here