HDP Çağrılsa Yenikapı Mitingine Katılmazdı.

Paylaş

Özgürlükçü Sol /  Özgür Efe’nin Haber yorumu: Belkide Türkiye de ilk defa bir Cumhurbaşkanı üç  siyasi parti lideriyle birlikte bir miting düzenliyor.Gerekçesi malum darbecilere karşı ortak tutum almak.15 Temmuzdan bugüne kadar devam eden gösterilerin bir finali gerçekleşecek.Daha önce  CHP’nin Taksim mitingi  ve İzmir mitingi gerçekleşti.MHP bir miting düzenlemedi.Fakat sokaklarda kurt işaretli  yapan insanların dolaştığı biliniyor. HDP İstanbul,Diyarbakır,İzmir başta olmak üzere bölgede mitingler gerçekleştirdi.Buda gösteriyor ki Türkiye de Parlamentoda bulunan siyasi partiler darbeye karşı net tutum aldılar.İktidar partisi zaten tavır almak zorunda idi,darbe gerçekleşse,darbecilerin ilk hedefi durumundaydı.İktidarını kaybetmeme adına karşı çıkmak zorunda idi.Burada Muhalefetin karşı çıkması demokrasiye sahip çıkması anlamına gelir.Türkiye de gerilimli atmosferde siyasetin yapıldığı düşünülürse,muhalefet partilerinin hükumete sahip çıkmaları oldukça önemlidir.Partilerin bu tutumu AKP ‘ye sahip çıkmaları anlamına gelmiyor.

Kanlı darbenin başarısız olmasından sonra anlaşılan iktidarda muhalefette  siyasi yol haritalarını yeniden gözden geçiriyorlar.Burada çatlak ses HDP diğer sesler nüans farklarıyla da olsa bir arada gözükmeye özen gösteriyorlar.CHP içinde tartışmalar olsada parti merkezi bu konuda taviz vermiyor.

Bu büyük uzlaşma demokrasiye sahip çıkma anlamına gelmiyor.Darbeden önce Ordu mensuplarına dokunulmazlık zırhı verilmesinde  anlaşamamışlardı. Ayrıca da HDP’yi neredeyse parlamentodan atma konusunda anlaşmışlardı.

Burada temel sorun böylesi kaos dönemlerinde demokratik hareketlerin siyasette etkisiz olmaları.Demokratik hareketler etkili siyaset sahnesine çıkabilselerdi başarısız darbe girişiminden sonra demokratik dönüşüme doğru çubuğu bükebilme haklarını kullanırlar bu doğrultuda mücadele ederlerdi. HDP’nin etrafındaki demokrasi birliği çok hırpalandı. HDP ‘den farklı gerekçelerle uzakta duranlar CHP ‘nin etkisi altında yada onunla birlikte sokaklarda olmayı tercih ettiler.Ve şimdi CHP de onları terk etti oda AKP ile  şimdi ”birlikte”

Kabaca  durum böyle ,yeni kapıdaki fotoğraf bu.

Anlaşılan o ki devletin yeniden inşası  bu birliktelik içinde gerçekleşerek.Siyasi partiler yasası,barış,parlamenter demokrasi,hukuk ,adalet,Özgürlükler hiç gündeme gelmeyecek. OHAL durumu  zaten açıklıyor.

Bu mitinge HDP çağrılsa-da katılamazdı.Katılsa idi  zaten ortada HDP diye bir şey kalmazdı.

Darbeciler savaş ve siyasi istikrarsızlık donelerini her zaman bir fırsatçılık olarak değerlendirirler.Barışın konuşulmadığı hiç bir yerde demokratlar,devrimciler ,sosyalistler olmazlar.Savaşın devam ettiği ortamda barışı savunmak insanlığı savunmaktır.İnsanlığı savunmak darbelere gerçek tutumu almaktır.

Bu ülkede hala 12 eylül anayasası devam ediyorsa bunun müsebbipleri bugün Yenikapıda buluşan siyasi partilerdir.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here