Anasayfa Haber HDP ‘DEN BÜYÜK İNSANLIK ÇAĞRISI

HDP ‘DEN BÜYÜK İNSANLIK ÇAĞRISI

Paylaş

HDP’nin merakla beklenen seçim bildirgesi İstanbul’da eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından açıklanıyor. Açılışta konuşan Yüksekdağ, “Tüm Türkiye toplumunu bu bildirgenin tam içinde olmaya çağırıyoruz. Çünkü bu bildirgenin içinde tüm Türkiye var, Biz’ler var” derken, Demirtaş, bildirgeyle birlikte karamsarlığın korkunun yerini HDP’nin umudunun yer alacağını söyledi.

680x680nc-st-210415-hdp-secim-beyanname-son1
HDP’nin merakla beklenen seçim bildirgesi İstanbul Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde açıklanıyor. Açıklamanın yapılacağı Mustafa Kemal Kültür Merkez Konferans Salonu’nun girişi sarı, yeşil, turuncu ve mor renklerde HDP bayraklarıyla donatılırken, salona da “Biz’ler Meclise” yazılı pankartlar asıldı. Açıklamaya HDP milletvekili adayları yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

HDP SEÇİM

680x680nc-st-210415-hdp-secim-beyanname-son31 BEYANNAMESİNDEN 

– Bir Kadın Bakanlığı kuracağız.
– Tüm mahallelede anadilinde ücretsiz kreş açılacak.
– Ev içi emeği soysal güvenlik içerisine alacağız.
– Kadınların önündeki bütün barajlar kalkacak.
– Kadının sırtındaki yükü kamu hafifletecek.
– 8 Mart’ı bütün kadınlar için resmi tatil ilan edeceğiz. O gün tüm kadınlara ücretsiz ulaşım hakkı verilecek.

“KADIN BAKANLIĞI KURACAĞIZ”

Basın toplantısı, eş başkanların dönüşümlü konuşmasıyla devam etti:

FİGEN YÜKSEKDAĞ: İstediğimiz mesleği seçebildiğimiz, erkeklerle eşit ücret aldığımız, tacize maruz kalmadığımız bir yaşam istiyoruz. Bu seçimlerde milletvekili adaylarımızın yarısı kadın, hayal ettiğimiz bir yaşam gibi. Meclis’in yarısının kadın olduğu kadın vekillerin kadın mücadelesini sürdürdüğü erkek egemen olmayan bir toplumda yaşamak istiyoruz. Bizler bu yönelimi hayata geçirebilmek için uygulama gücümüzle hareket edeceğiz. Bu görüşe bağlı olarak bir kadın bakanlığı kuracağız.
Kadını bir birey olarak görmeyen, göz yumma politikasını destekleyen erkek egemen zihniyete karşı radikal ve güçlü bir kadın özgürleşme hamlesi gerçekleştireceğiz. Bakanlık, kadınların ayrımcılığa karşı savunulması için çalışacak, sadece kadınlar için çalışacak. Ücretsiz kreşler açacağız. Kadınların enerjisi özgürleşecek. Kadının sırtına yüklenen sorumlulukları, kamunun sahiplenmesiyle bütün toplumsal yapının sahiplenmesiyle kadının yükünü hafifleteceğiz. Yaşlı bakım kurumları, engelli iyileştime merkezlerini yaşama geçireceğiz.

8 MART RESMİ TATİL OLACAK

8 Mart’ı bütün kadınlar için resmi tatil ilan edeceğiz. Bugüne kadar kadının adını tanımayan siyasi iktidara karşı cevabı böyle vereceğiz. 8 Mart’ta bütün kadınlara mitinglere katılım için ücretsiz ulaşım izni verilecek.”

“ADALETSİZ SINAV SİSTEMİNİ TÜMDEN KALDIRACAĞIZ”

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Bütçesinin ağırlıklı olarak spor harcalamarına ayrıldığı Gençlik ve Spor Bakanlığı yerine gençlerin ihtiyacının karşılanacağı bir gençlik bakanlığı kuracağız. Bizler tep tip yaşama zorlanan gençlerin, özgürce yaşamasının önünü açacağız. Gençlerin örgütlenmesi önündeki engelleri kaldıracağız.

GENÇLERE 200 TL MAAŞ

15-25 yaş arası istisnasız tüm gençlere 200 TL iletişim ve ulaşım desteği sağlayacak genç yaşam kartı uygulamasını hayata geçireceğiz. Seçme yaşını 16’ya seçilme yaşını 18’e düşüreceğiz. Cinsiyet eşitlikçi engelsiz kampüsler kuracağız. Gençlerin geleceğini belirleyen adaletsiz sınav sistemini tümden kaldıracağız.

YÖK VE ÖĞRETİM ÜCRETLERİ KALKACAK

Her gencin başarısına göre tercih ettiği bölümde okumasını sağlayacağız. Üniversite meclisleri yer alacak, YÖK’ü tümden kaldıracağız. Onun yerine üniversiteler arası bilgi alışverişini sağlayacak bir kurul kuracağız. Karşılıksız burs vererek, öğretim ücretlerinin kaldırılması için bütçe ayıracağız. Sosyal güvencesi olmayan hiçbir genç kalmayacak. gençlerin bilgiye erişimdeki engelleri kalkacak. Özgür internet erişimini kamusal mekanların tamamında ücretsiz olarak sunacağız.

VİCDANİ RET GELİYOR

Vicdani ret hakkını anayasal bir güvence olarak tanımlayacağız. Askerlik yapmak istemeyenler, militarizme karşı olanlar istedikleri zaman askerlik yerine kamu hizmetinde bulunabilecekler.

“HOMOFOBİK ZİHNİYETE KARŞI…”

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımı ortadan kaldıracak olanlar bizleriz.LGBT bireylerin insanca yaşam sürmesini sağlayacağız. Eşit yurttaşlığı anayasal güvenceye alacak adımlar atacağız. Sosyal eşitsizlikleri giderecek politikaları hayata geçireceğiz. Homofobik zihniyete karşı renklerini de al gel diyoruz.”

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Çocukları etkileyen maddeleri gözden geçireceğiz. Çocukların gıda hakkını korumak için gıda bankaları kuracağız. Çocuk işçiliğine izni vermeyeceğiz. Çocuğa yönelik şiddete ağır cezalar getirilmesi için buradayız. Çocuk cezaevlerinin tamamını kapatacağız. Çocuk eğitim ve destek merkezleri kuracağız. berkinlern anısına sahip çıkacağız.

680x680nc-st-210415-hdp-secim-beyanname-son4

VALİ DE SEÇİMLE İŞBAŞINA GELECEK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Her türlü cesayete, antidemokratik yasalara karşı demokratik reform sürecini başlatacağız. İnsanlık esaslı yeni bir anayasayı hep beraber yapacağız. Sivil bir anayasa olacak. Türkiye’nin demokratikleşmesinde ve barışın gerçekleşmesinde önemli bir rol oynayacak demokratik özerkliği Türkiye’nin her yerinde hayata geçireceğiz. Vali dahil herkes seçimle işbaşına geçecek.

EŞ BAŞBAKANLIK SİSTEMİ GETİRECEĞİZ

Parlamenter sistemi demokratikleştireceğiz. Eş genel başkanlık sistemi uygulayan partilerin, iktidara geldiğinde eş başbakanlık sistemi ile devam etmesini sağlayacak sistemi hayata geçireceğiz. Temel hak ve özgürlüklerin önündeki baskıcı yasalar kalkacak. İşkence ve kötü muamele insanlık suçu sayılacak ve zaman aşımı olmayacak. Anayasada başkanlık sistemi asla olmayacak. Seçim barajı kalkacak, Meclis’te bütün partilerin aldıkları oy oranıyla temsil edilmesinin yolunu açacağız. Bizler HDP, tarihte çok önemli bir hamle yaparak barajı aşmak suretiyle yasalardan tamamen kaldıracağız. Cinsiyetçilikle ilgili pozitif ayrımcılık ilkesi uygulanacak.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KALDIRILACAK

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Herhangi bir dini inancı olmayan yurttaşların özgürlüğünü anaysal güvenceye kavuşturacağız. Zorunlu din dersi uygulamasına son vereceğiz. Din dersleri seçmeli olacak. Alevi çocuklarının din dersi politikasıyla dayatmaya uğramasına izin vermeyeceğiz. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılarak devletin din alanından el çekmesini sağlayacağız.

ERMENİSTAN SINIRI AÇILACAK

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Barışçıl bir dış politika mümkündür diyoruz. Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için çaba harcayacağız. İşgalci politikalara karşı duracağız. Kıbrıslı Türk ve Rum halkların bölünmüşlüğe karşı ortaya koydukları çabaları destekleyeceğiz. Ermeni halkıyla dostluk köprüleri kuracağız. Türkiye-Ermenistan sınırı koşulsuz olarak açılacak.

FİGEN YÜKSEKDAĞ: Doğayla dost bir insanlık anlayışını savunuyoruz. Tüm canlıların yaşam hakkını savunacağız. Nükleer enerji yatırımlarını durduracağız.

ASGARİ BİN 800 LİRA OLACAK

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Bütün yoksul ailelere ısınma desteği sağlayacağız. 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlere, emeklilerin tamanına toplu taşıma ücretsiz olacak. Yoksullukla etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Asgari ücret ilk etapta net olarak bin 800 liraya çıkarılacak. Bin 800 lira asgari ücret DİSK’in 4 kişilik bir aile için belirlediği ücretin yarısıdır, bu rakam böyle belirlenmiştir. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınacak. Çalışanların ve emekçilerin üzerindeki vergi yükünü azaltacağız. Kredi kartı borçları faizlerini yeniden düzenleyeceğiz.

YENİ AVM’YE İZİN YOK

Tarım işçilerini tamamı sosyal güvence altına alınacak. GDO’yu tümden yasaklayacağız. 2B orman arazilerinin ranta açılma sürecine son vereceğiz. Arazilerin çiftçilere dağıtılmasını sağlayacağız. Kent meydanlarını koruyacağız, hiçbir çılgın projeye izin vermeyeceğiz. Şehir merkezlerine yeni AVM açılmasına izin ve ruhsat vermeyeceğiz.

FİGEN YÜKSEKDAĞ: KABUS GÖRMEYE BAŞLADILAR
680x680nc-st-210415-hdp-secim-beyanname-son18SEÇİM BİLDİRGESİ
Bu bildirgeyi biz, kadınlar, gençler, halklar oluşturduk. Bu bildirgeyi tarihimizdeki bütün direnenlerle, haklıların gücü ve aklıyla yazdık.

Haklıların hakettiğini kazanacağı gündeyiz. Hayallerin, hayal gücünün özgürleşeceği gündür. Türkiye’yi birleştirecek ve değiştirecek gücü ayağa kaldıracağız. Halkların iktidarı kurulacak.

Sultanın kabusu bütün Türkiye halklarının hayalidir. Onlar kabus görmeye başladılar. Daha çok kabus görecek. Biz bu hayalle yeni yaşamı inşa edecek gücü bulduk. Bildirgenin dinamiklerini de yaşama geçireceğiz.

HDP SEÇİM BEYANNAMESİ ANA BAŞLIKLARI

Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’da birlikte açıklayacakları bildirgenin 12 başlığı ise şöyle olacak:

1. BİZ’LER KADINIZ
2. BİZ’LER GENCİZ
3. BİZ’LER GÖKKUŞAĞIYIZ
4. BİZ’LER ÇOCUĞUZ
5. BİZ’LER DEMOKRASİYE İNANANLARIZ
6. BİZ’LER İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARIYIZ
7. BİZ’LER HER KİMLİKTENİZ
8. BİZ’LER ÖZGÜR DÜNYAYI SAVUNANLARIZ
9. BİZ’LER DOĞANIN KORUYUCUSUYUZ
10. BİZLER GÜVENCELİ YAŞAM EKONOMİSİNİ KURACAK OLANLARIZ
11. BİZ’LER İŞÇİYİZ, EMEKÇİYİZ
12. BİZ’LER SOSYAL HAKLARIN GÜVENCESİYİZ

Sunumun ardından Demirtaş ve Yüksekdağ, basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

Toplantıda daha önce tanıtılan iki seçim şarkısına ek olarak Kardeş Türküler ve Hakan Vreskala tarafından hazırlanan iki yeni şarkı da tanıtılacak.

Yüksekdağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Birçok dilde yapılan selamlama ile başlayan açıklamada ilk olarak Yüksekdağ konuştu. Yüksekdağ’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Heyecanlıyız çünkü önemli büyük bir yola girdik. Dün yürüdüğümüz bütün yolların ve aşamaların ve hayallerin kesiştiği an bu andır.

Bu beyannamene mücadele birikimimizin değerlerimizin aynasıdır. Her değeri damıtıp bu bildirge ile yeni yaşam programına kavuşturmaya çalıştık. Bu bildirgede biz’lerin emeği katkısı var. Bu bildirgeyi biz kadınlar, ezilen halklarla inançlarla kadınlarla grevdeki işçi ile yaşamın bütün alanlarında eşit yaşam mücadelesi veren LGBTİ bireylerle, kampüste yeni yaşam mücadelesi veren öğrenciler, mücadele edenlerle direnenlerle haklıların gücü ve aklıyla yaptık.

Siyasi iktidar tüm egemenler hak ve özgürlük mücadelesi yürütenlerin nafile bir çaba içerisinde olduğunu söyledi. Tüm Türkiye haklarının hayal gücünü sömürmeye çalıştılar. Haklıların hak ettiğini kazanacağı ve hayal gücünün kazanacağı gündür bugün. Tüm Türkiye’nin hayal gücünü başarma kararlılığını resmetmek istiyoruz.

Umut artık gerçekle buluştu. Hayal gücü özgürleşti ve halkların yeni yaşamını kurmak için en önce gidiyor. Bildirge sultanın kabusu tüm halkların hayalidir inancıdır. Onlar kabus görmeye başladılar ve daha çok kabusu görecekler. Ama biz yeni yaşamı inşa edecek gücü ortaya koyduk. Bizi oluşturan yarına yürüme enerjimizi biriktiren bu bildirgede ortaya koyacağımız programla bütün halkların yeni yaşamı kurma gücünü de açığa çıkartacağız. Bildirge, Türkiye’nin yeni kurucu gücünü ve dinamiklerini de resmediyor.

Artık çoğul gücümüzle çoğulcu demokratik katılımcı anlayışımızla bize ait yaşamı yeniden “biz’ler” “biz’lerin” birliği ve gücü ile yeniden kuracağız.

Tüm Türkiye toplumunu bu bildirgenin tam içinde olmaya çağırıyoruz. Çünkü bu bildirgenin içinde tüm Türkiye var, biz’ler var. HDP’nin güçlü bir biçimde yer alacağı mecliste yaşamla buluştuğu gücü ve enerjiyi açığa çıkartacağız. Hepimizin yolu açık olsun.”

Demirtaş: Yeni yaşamı inşa edeceğiz

Yüksekdağ’ın ardından ise Demirtaş söz aldı. Demirtaş, seçim bildirgeleri ile birlikte Türkiye’de artık karamsarlığın korkunun yerini HDP’nin umudunun yer alacağını söyleyerek, “Karamsarlığın korkunun yerine HDP’nin umudunun yer alacağını umuyoruz. Yıllardır yürüttüğümüz mücadelenin damıttığı sonuçla hazırladığımız bildirgeyi paylaşacağız. Bu topraklar üzerinde büyük bir hazinenin üzerinde oturan yoksullar olmaktan bıktık. Bizler farklılıklarımızla horlanmaktan bıktık. Her gün bu ülkede silah sesi gaz, cop, panzer, TOMA görmekten usandık. Artık korkmadan birbirimize güvenerek barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz” dedi.

Ortak yaşam ve kimlik vurgusu yapan Demirtaş, ” Eğer ortak bir kimlikte, ortak duygularda birleşeceksek teklik üzerine değil birliktelik üzerine inşa edilmiş bir yaşamı oluşturacağız” diye konuştu. Demirtaş, ” Medeniyetin beşiği dediğimiz coğrafyamızda insanlığı merkeze koyarak yeni bir başlangıç yapıyoruz, yapmak zorundayız. İnsanlığı düştüğü yerden kaldırmak zorundayız. Bu HDP’nin boynunun borcudur” dedi.

Kapitalist sömürü üzerine kurul kar politikalarına, her şeyi parayla satın alabileceğine inanan zihniyete karşı insanlığı öne çıkaracaklarını belirten Demirtaş, “Halen umut var diyeceğiz. İnsanlığın hiçe sayıldığı, oluk oluk kanın aktığı, doğanın katledildiği bu coğrafyada halen insanlık var diyeceğiz. Çünkü biz bütünlüklü bir sistem değişikliği, radikal bir değişim öneriyor. Yepyeni bir Türkiye’yi yeniden inşa etmek istiyor. Bizler Ankara’nın tepesinden bakarak yeni bir toplum inşasına soyunmayacağız. Alanlarda, meydanlarda, sokaklarda, fakültelerde, okullarda hep birlikte yeni yaşamın inşa edeceğiz. Ortaya koyduğumuz perspektifimizin temel farkı da budur” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, “HDP yeni bir çıta ortaya koyuyor. Artık bizler duruma el koyuyorsak, HDP var diyorsak o halde haydi HDP Meclis’e, Biz’ler meclise diyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here