Anasayfa Haber HDP: Diyarbakır provokasyonunun faillerini biliyoruz

HDP: Diyarbakır provokasyonunun faillerini biliyoruz

Paylaş

Seçim sonuçlarını değerlendirmek için biraraya gelen HDP yetkili kurul üyeleri, seçim sonrasında AKP ve CHP’nin koalisyon kurması konusunda hem fikir oldu. Diyarbakır’daki provokasyon girişimlerinin de değerlendirildiği toplantıda, kentte yaşananların devlet destekli bir provokasyon girişimi olduğu vurgulanarak, Hür Dava Partisi’ne “kendinizi kullandırtmayın” çağrısında bulunuldu.
680x680nc-ank-06-11-15-hdp-vekiller-kolaj
Seçimlerin ardından Seçim Koordinasyon Komisyonu, Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarını gerçekleştiren HDP’de, koalisyon tartışmaları netleşmeye başladı. AKP’nin içinde bulunduğu hiçbir koalisyona içeriden yada dışarıdan destek verilmesinin mümkün olmadığı görüşünün hakim olduğu HDP’de, seçimlerden birinci ve ikinci parti olarak çıkan AKP-CHP koalisyonunun oluşması gerektiği yönünde bir görüş hakim.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “İç savaş mı bekliyorsunuz?” sözleriyle sert tepki gösterdiği Hür Dava partisi üzerinden Diyarbakır’da yürütülmek istenen provokasyon girişimi de toplantıların gündemleri arasında yer aldı. HDP’liler, ısrarla faillerinin bulunmadığı provokasyonların olası erken seçimlere yönelik atmosfer hazırlığı olduğu kanaatinde.

HDK Eşsözcüsü ve HDP Eşbaşkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkçü, HDP Van Milletvekili Yurdusev Özsökmenler, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, koalisyon tartışmaları ve AKP yöneticilerinin “Biz yoksak, kaos olur…” şeklindeki tehditlerinin ardından başlayan provokasyonlara ilişkin DİHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

‘Hükümet kaos planından sıyrılmalı’

Doğrudan hükümet ve devlet mekanizmasından gelen bir gücün Kürtler arası çatışma ve genel olarak Türkiye’de bir kaos ortamı yaratma çabası içinde olduğunu belirten Ertuğrul Kürkçü, “Ben burada hükümetin doğrudan doğruya bunları tertip ediyor olmasa bile, bunlara fırsat verdiğini ve bir kaos tablosu yaratılmasından medet umduğunu söyleyebilirim. Anında bütün öldürmelerle ilgili tutum belirliyoruz, sükûneti sağlıyoruz. Bunun karşılığı daha fazla ölüm olmamalı. Hükümet bir an önce kendini bu kaos planından sıyırmalı” dedi. Kürkçü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yaşanan olaylarda ağır sorumluluğu olduğunu vurguladı.
Net bir tavırla “AKP’nin olduğu herhangi bir koalisyon seçeneğinde biz olmayacağız” diyen Kürkçü, gerçekleştirilen toplantılardan çıkan sonuçların önümüzdeki günlerde de tartışılacağını ve çıkan sonuçlara göre hareket edileceğini söyledi.

Paylan: AKP-CHP koalisyonu denenmeli

HDP İstanbul Milletvekili ve HDP Parti Meclisi üyesi Garo Paylan da partide hakim görüş olan AKP-CHP koalisyonunun denenmesi ve HDP’nin bu koalisyonunu halkların çıkarları doğrultusunda karar almaya zorlayacak etkili bir muhalefet yapması gerektiği görüşünde. Paylan, herhangi bir koalisyon senaryosuna içeriden ve dışarıdan destek vermeyeceklerini, zaten bu tip bir senaryonun da uzun ömürlü olmayacağının altını çizdi.

‘MHP’li koalisyondan Türkiye’ye hayır gelmez’

MHP’nin ise “çözüm sürecin bitirilmesi” yönündeki sorumsuz yaklaşımının tüm kapıları baştan kapattığını söyleyen Paylan, “Onun için MHP ile herhangi bir senaryonun Türkiye’nin hayrına olacağını düşünmüyoruz. En fazla bir seçim hükümetinin parçası olabilirler. MHP’nin bakışı hiçbir zaman Türkiye toplumuna hayır getirmedi. Ancak bizim MHP’lileri de ikna etme gibi bir sorumluluğumuz var. 7 milyonun üzerinde oy aldılar. Türkiye toplumu MHP’nin üzerinde barış için basınç oluşturmalı” değerlendirmesinde bulundu.

‘Sorumlular yargı önüne çıkmazsa kaos yaratan AKP’dir’

AKP’nin “HDP barajı aşarsa, kaos çıkar” ifadelerini hatırlatan Yurdusev Özsökmenler ise “Bizde seçimlerden barış ve demokrasinin çıkacağını belirtiyorduk. Ama kendilerini haklı kılmak için yine provokatif eylemlerine devam ediyorlar. Saldırıların failleri, sorumlular yargı önüne çıkartılmalıdırlar. Yoksa kaosu çıkartan kesinlikle AKP’dir” ifadelerini kullandı.
Özsökmenler, barış ve demokrasi için sağduyu çağrısı yapmaya devam edeceklerini belirterek, AKP’nin barış ve demokrasi karşıtı söylemlerden vazgeçmesini istedi.

‘Hüda-Par ile DBP arasındaki anlaşmazlıklar kullanılıyor’

Bağlar Belediye Başkanlığı da yapan ve Diyarbakır’ın iklimine hakim olan Özsökmenler, provokasyona ilişkin de şunlara dikkat çekti:
“Hür Dava Partisi’nin ve DBP’nin anlaşamadıkları bir takım noktalar var ama zaman zaman DTK üzerinden Hür Dava Partisi ile görüşmeler de var. Bu anlaşmazlıkları kullanan bir takım güçler var. Silahlı bir gurup bölgede geziyor ve bu silahlı grup provoke ediyor, bunu biliyoruz. Bu açıdan ben karanlık güçlerin, JİTEM ve Hizbul-kontra atıklarının belki DAİŞ’in kullanıldığını düşünüyorum bu yaşananlarda. Hür Dava Partisi’nin de, bizim de sakin olmamız gerekli.”

‘AKP algı oluşturma operasyonu yapıyor’

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen de HDP’ye yapılan 176 civarındaki saldırının faillerinin bulunmamasıyla, Diyarbakır’da silahlı kontraların katliam girişiminin birbirinin tamamlayan olaylar olduğunu vurguladı. Bilgen, “Eğer erken seçim olursa, AKP cephesi bir hükümetin tek parti iktidarı olmadığında ülkenin nasıl kaosa sürüklendiğini, böyle bir algı oluşturma operasyonu yapılıyor galiba” dedi.

İslami çevrelere çağrı
Yeni İhya-Der yöneticisinin öldürülmesinin ardından, HDP’yi hedef gösteren kimi İslami çevrelere de tepki gösteren Bilgen, vicdanlı İslami kesimlere şu çağrıyı yaptı:
“Yeni İhya-Der yöneticisine yapılan saldırının daha üzerinden saatler geçmeden bazı sözde İslami dernek temsilcilerinin hem de, Diyarbakır’ dan da değil, dışarıdan olaya müdahil olup, bazı muhafazakâr köşe yazarlarının, gazetecilerinin doğrudan HDP’yi adres ve hedef göstermeleri sadece duygusallıkla izah edilecek bir durum değil. Yani çatışmaların provokasyonların bu açıklamalarla amacına hizmet ettiğini, bilen isimler. Bile bile kasten HDP’yi hedef gösteriyorlar. Sanki faili belli, cezalandırma işi de mağdurun yetkisindeymiş gibi bir pozisyon aldılar. Bütün bunlar planlı bir girişimin olduğunu izlemini veriyor. Özellikle sağduyu, vicdan sahibi İslam çevrelerin bu konuda objektif adil bir tutum sergilemesi, onların çağrıları ve uyarılarının da herkes için bağlayıcı olması gerekiyor.”

‘AKP-CHP sorumlulukla karşı karşıyalar’

HDP’liler arasında hakim görüş olan, AKP-CHP koalisyonun oluşturulması gerektiğini de savunan Bilgen, “İki merkez parti, sisteminde hem eski düzenin hem de iktidarın yeni düzeninin temsilcisi olarak birinci ve ikinci olmuşlardır. Yani Türkiye’nin bu halde olmasından, 1920’li yıllardan bu yana ve çok partili hayat içerisinde yani, en çok etkisi, rolü olan merkez sağ merkez ile merkez sol siyasetler bence Türkiye’yi getirdikleri halin sorumlusu ve içinden çıkartmanın sorumluluğu ile karşı karşıyalar. Dolayısıyla doğru olan iki büyük partinin bu anlamda barış, demokrasi ve çözüm konusundaki rollerini sorumluluklarını oynamalarıdır” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here