Anasayfa Haber HDP Elazığ Milletvekili Adayı Orhan Demirbağ,HEP’in kuruluş sürecinden HDP’ye

HDP Elazığ Milletvekili Adayı Orhan Demirbağ,HEP’in kuruluş sürecinden HDP’ye

Paylaş

Daha 20 yaşındayken HEP’in kuruculuğunu üstelenen ve JİTEM’in ölüm tehditlerine rağmen siyasi mücadelesindeki görevini üstlenen HEP Elazığ eski İl Başkanı ve , geçmişten aldıkları birikim, güç ve örgütlülükle meclise gideceklerini belirterek, “Elazığ’daki sistem algısını kırabilecek güçteyiz” dedi.

Türkiye ve Kürdistan kentlerinde belirlediği adaylarla seçim çalışmalarına hız veren HDP’nin Elazığ 1’inci sıra adayı Kürt siyasal hareketinin mücadele temeli olan HEP’in kurucu üyelerinden Orhan Demirbağ. 1961 yılında Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde doğan Demirbağ, Dicle Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu. Daha 20 yaşındayken HEP’in kuruluş sürecinde yer alarak siyasetle tanışan Demirbağ, bugünden sonra aktif mücadeleden ayrılmadı. HEP’in kuruluşundan 1993 yılına kadar HEP Elazığ İl Başkanlığı yapan Demirbağ, JİTEM tarafından hedef alındı. Elazığ’da dönemin karanlık gücü JİTEM’in ilk kurbanı HEP Kovancılar İlçe Başkanı Dr. Rodi Demirkapı’nın oğlu Şerzan Demirkapı olurken, yine Demirbağ’ın ilk başkanlığı dönemi olan 1993 yılının Şubat ayında ise İHD Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ile Hasan Kaya katledildi. Demirkapı, Can ve Kaya’nın katledilmesinin ardından JİTEM tarafından hedefe alınan Demirbağ, ölüm tehditlerine rağmen 1993 yılının sonlarına kadar il başkanlığı görevini yürüttü.

Tehditlerin dozunun çekilmez hale gelmesi ile birlikte Demirbağ, 93 yılının sonunda Avrupa’ya çıkmak zorunda kaldı. Avrupa’da siyasi iltica talebinde bulunan Demirbağ, İsveç’te yaşamaya başladı. 22 yıl boyunca Avrupa’da kalan Demirbağ, burada da siyasi çalışmalar içerisinde aktif olarak yer aldı. Demirbağ, 2015 yılı içerisinde 22 yıl sonra geldiği memleketi Elazığ’da bu kez HEP’ten aldığı siyasi birikimle HDP’den aday oldu.

‘Türkiye halkları bu iradeyi iyi değerlendirmeli’

HDP’nin bugüne kadar gelen tüm Kürt siyasi partilerden ayıran özelliklerin olduğunu belirten Demirbağ, “HEP’ten bugüne kadar gelen partilerimiz hemen hemen hepsi bir birine benzer partilerdi. HDP ise bunlardan daha farklı bir perspektifle sürece başladı” dedi. HDP’nin, demokratik ulus paradigmasının siyasi bir iradesi olduğunu aktaran Demirbağ, “Türkiye’nin tüm toplumsal yapılarını, kimliklerini, inançlarını, tüm etnik yapılarını, farklılıklarının hepsini içeren bir ulus tanımı demek doğru olur. Bunun da politik arenada siyasi iradesi HDP’dir. HDP sadece Kürt özgürlük mücadelesini değil, bütün kesimleri içerisine alan bir yapıda. Türkiye halkları bu iradeyi çok iyi değerlendirmelidir” ifadelerini kullandı.

‘Elazığ’daki sistem algısını kıracak güçteyiz’

Elazığ’a geçmişi açısından da bakıldığında çok ağır bir alan olduğuna vurgu yapan Demirbağ, 90’lı yıllarda siyasi faaliyet yürüttüğü dönemde yaşanan katliamlara dikkat çekti. Elazığ’da çok farklı kesimlerin yaşadığını kaydeden Demirbağ, Elazığ’ın iktidar, ırkçı kesimler ve karanlık odaklar tarafından yıllarca baskılandığına dikkat çekerek, “Ancak şimdi çalışmalarımızı ilerlettikçe Elazığ’da çok güçlü olduğumuzu görüyoruz. Artık Elazığ’da var olan sistem algısını kırabilecek güçteyiz. Halk tarafından da bize yoğun bir yönelim var. Elazığ’ın farklı çevrelerinden AKP’nin getireceği tekçi, inkarcı, totaliter rejiminden rahatsız olanlar bu seçim için bize yönelmişlerdir. Bunu çok açık bir şekilde görmek mümkün” diye konuştu.

‘Elazığ halkının sesi olacağız’

Geçmişten aldıkları birikim, güç ve örgütlülükle yürütecekleri çalışmalarla Meclis’e gideceklerini söyleyen Demirbağ, “Biz Türkiyelileşen bir hareketiz. Biz yeni bir yaşamı inşa çalışması yürütüyoruz. Demokratik, eşit, özgür bir gelecek için mücadele ediyoruz. Biz Elazığ halkının sesi olacağız. Elazığ halkının sorunlarını biliyoruz. Bu sorunlarının çözümü için tüm Elazığ halkının bize destek olmasını bekliyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here