Anasayfa Haber HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Pervin Oduncu:”Korkunun ecele faydası yok, HDP...

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Pervin Oduncu:”Korkunun ecele faydası yok, HDP gümbür gümbür geliyor.”

Paylaş

 Seçimlere parti olarak hazırlanan HDP, toplumun çok değişik kesimlerin ilgi odağı olurken, başörtülüsünden, liberal aydınlara, akademisyenlerden, sokakta direnen gençlere kadar bir çok kesimin ortak adresi haline geldi. HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Pervin Oduncu, HDP’nin yola çıkarken tüm kesimleri kapsama iddiasında olduğunu, bu iddiaya denk bir çalışma ve örgütleme tavrını koruduğunu, sonuçlarını da aday adaylığı başvurularında görebildiklerini belirterek, toplumun bir çok farklı kesiminden yoğun bir başvuru olduğunu söyledi.

“Yeni yaşam için özgürlüğümüzü örgütlüyoruz” şiarıyla seçimlere hazırlanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim çalışmalarını tüm hızı ile sürdürüyor. Aday adayı başvurularını almaya başlayan HDP, akademisyen çevrelerden inanç kesimlerine, LGBTİ bireylerden engelli yurttaşlara, işçilerden memurlara kadar farklı kesimleri kapsayan geniş bir aday profili ile seçmenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İslami kesimi temsilen Yazar Hüda Kaya’nın, AKP’nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat’ın, Akademisyen Mithat Sancar’ın, Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Kemal Bülbül’ün, Paris’te katledilen Kürt siyasetçi Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız’ın, Diyarbakırspor’un 2’nci ligde mücadele ettiği yıllarda top koşturan stoper Barış Karabıyık’ın, Profesör Sezai Temelli’nin adaylığını koyduğu HDP’ye daha bir çok sürpriz ismin başvurduğu belirtilirken ve başvurmayı düşündüğü belirtildi.

‘Aday adaylığı için yoğun bir başvuru var’

HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Pervin Oduncu, aday adayı başvurularının 15 Şubat tarihinde başladığını, 2 Mart tarihine kadar da devam edeceğini belirterek, süreyi resmi prosedüre göre belirlediklerini ifade etti. Yoğun bir aday adaylığı başvurusunun yapıldığına dikkat çeken Oduncu, bu nedenle başvuru süresinde bir uzatmaya gitmeyi şu an için düşünmediklerini söyledi.

‘Hemen her kesimden başvuru var’

HDP’nin yola çıkarken tüm kesimleri kapsama iddiasında olduğunu, bu iddiaya denk bir çalışma ve örgütleme tavrını koruduğunu sonuçlarını da aday adaylığı başvurularında görebildiklerini belirten Oduncu, toplumun hemen her kesiminden başvurular aldıklarını söyledi. Oduncu, “Şimdiye kadar Mıhelmi, Alevi, Süryani, Ermeni, antikapitalistler, feminist hareketten kadınlar, engelliler, LGBTİ bireyler, İslami kesimlerden başvurular geldi. Daha önce başvurular yapılırken belli profiller, siyasi düzey gibi özellikler baz alınıyordu. Ancak HDP bu algıyı, bu seçimlerde kırdı. İlk defa bu kadar renkli bir başvuru profili ile karşı karşıyayız” dedi. Oduncu asıl profilin aday adayı başvurularının tamamlanmasından sonra ortaya çıkacağını söyledi.

‘HDP umut olarak görülüyor’

Başvurulardan, insanların HDP’yi umut olarak gördüğünü anladıklarını vurgulayan Oduncu, HDP’nin yeni bir yaşamın kapısı olduğunu söyledi. Mazlum Der’den türbanlı bir kadının aday adaylığı için başvurduğunu, başvuru gerekçesinde ise, “Kadınlar üzerinde yürütülen politikanın islamla bağdaşmadığını düşünüyorum. AKP İslamı doğru yansıtmıyor, onun tekelinde değildir din. Ben inanç kesimlerinin temsiliyetini en doğru bir biçimde HDP’de bulacaklarını düşünüyorum. Şırnak’tan aday olmak istiyorum. Roboski’de katliam yaşayan mazlum halkın sesi olmak istiyorum” dediğini aktararak, kendileri açısından söz konusu başvurunun son derece önemli olduğunu söyledi.

‘LGBTİler HDP’de özgür hissediyor’

Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Kemal Bülbül’ün de aday adaylığı için başvuruda bulunduğunu ve Bülbül’ün adaylık gerekçesinde Alevi birliğinin ancak HDP çatısı altında mümkün olabileceğini belirttiğini aktaran Oduncu, başvuran Mihelmi topluluğundan olan yurttaşın da kendilerine, “Koltuk ya da iktidar derdinde değilim, Mihelmilerin oylarının da HDP’ye akmasını istediğim için başvuracağım” dediğini aktararak, bunun çok ince ve anlamlı bir yaklaşım olduğunu söyledi. Başvuran LGBTİ bireyin de, LGBT’lilerin kendilerini ancak HDP çatısı altında özgürce ifade edebileceklerini söylediklerini kaydetti.

‘550 vekil adayı göstereceğiz’

550 aday göstereceklerini belirten Oduncu, adayların yarısının kadın olması için özel bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Oduncu, “Akademisyen çevrelerden, daha önce AKP ve CHP’de çalışmış ancak şimdi HDP’ye başvuran isimler de var. CHP Diyarbakır il başkanı 4 yüz kişi ile birlikte HDP’ye geçtiklerini söyledi bize. Herhangi bir vekillik hesabı da yapmadılar. Özeleştiri olarak görev yapmak istediklerini söylediler. Recep Tayip Erdoğan’ın eskiden basın danışmanlığını yaptığı bir isim var, Başbakanlık binasında memur olarak çalışan bir kişi de var” dedi. Oduncu bazı ailelerden 3 kişinin birden başvurduğunu, insanların HDP’ye karşı müthiş bir heyecan içerisinde olduğunu sözlerine ekledi.

‘İttifak görüşmeleri olumlu geçiyor’

İttifak görüşmelerinden de oldukça olumlu sonuçların çıktığına vurgu yapan Oduncu, Türkiye’de alevi kurumları, sosyalist kesimler, demokratik yapılarla, Kürdistan’da ise tüm farklı inanç, dil ve kültürlere mensup kurum ve kişilerle görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

‘HDP gümbür gümbür geliyor’

HDP’ye dönük ilginin yoğun olacağı ön görüsünde bulunduklarını, dolayısıyla şaşırmadıklarını belirten Oduncu, “HDP çok iyi organize oldu. Düşünsel alt yapısı toplumsal sorunlarımıza cevap verecek şekilde kurgulandı. Tohum toprağa ekilmişti aslında biz onun yeşermesini bekledik uzun yıllar, şimdi hasat başlıyor. HDP’ye ana muhalefet misyonu yüklenmiş durumda, mecliste de bu misyona denk bir direniş sergileniyor” ifadesinde bulundu. Oduncu, HDP’ye dönük ilginin tüm kesimlerce görüldüğünü, bu nedenle bazı kesimlerde bir panik havasının yaşandığını ve partilerine dönük saldırıların da bu nedenle geliştirildiğini kaydetti. Oduncu, “Korkunun ecele faydası yok, HDP gümbür gümbür geliyor. Aday profillerini iyi seçip doğru insanlarla yola çıkmak bizim için önemli. En doğru tercihlerle en iyi sonuçları almayı hedefliyoruz” ifadesinde bulundu.ANKARA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here