Anasayfa Haber HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 68’liler ile bir araya geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 68’liler ile bir araya geldi.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 68’liler ile bir araya geldi. 68’liler, 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini belirtirken, Demirtaş, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde 68 kuşağının ezilenler ve emekçiler adına hayalleri olan rüzgarın taşıyıcıları olduklarını vurgulayarak, “Biz oradan aldığımız mirasla bugün buradayız. O gün boyun eğilmiş olsaydı, bugün HDP olmayacaktı” dedi.

68’liler, HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. HDP Genel Merkezi’ndeki ziyaretti 68’liler, 7 Haziran genel seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini belirterek, dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti. 68’liler adına konuşan Ruhi Koç, barış, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesi doğrultusunda HDP’nin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

680x680nc-ank-28-03-15-68liler-hdp-ziyaret3‘Sorumluluğumuzu arttıran bir deklarasyon oldu’

Ziyaretten dolayı 68’lilere teşekkür eden Demirtaş, partilerine dönük çok sayıda dayanışma mesajı aldıklarını belirterek, “Bu defa çok önemli bir destek ile karşı karşıyayız. Bizim yükümüzü, sorumluluğumuzu, omuzlarımızdaki görev emrini çok daha arttıran bir deklarasyon oldu” dedi.

‘Oradan aldığımız miras ile buradayız’

Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde 68 kuşağının ezilenler ve emekçiler adına hayalleri olan rüzgarın taşıyıcıları olduklarını vurgulayan Demirtaş, “Biz oradan aldığımız mirasla bugün buradayız. O gün boyun eğilmiş olsaydı, bugün HDP olmayacaktı” ifadelerinde bulundu. 68 ruhunun yaşadığına en büyük kanıtın HDP’nin varlığı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, HDP’de bir araya gelenlerin bu ruhu pratiğe geçirme inancı taşıdıklarını söyledi.

‘Kritik bir dönemden geçiyoruz’

Kritik bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Demirtaş, ülkenin kaderinin belirlenmesinin ötesinde, bölgenin kaderinin belirlendiğine dikkat çekti. Bölge dizayn edilirken emperyal güçlerin kendi çıkarları uğruna çatışacaklarını ve istediklerini elde etmek için her türlü zorbalığı yapacaklarını kaydeden Demirtaş, “Ezilenler bu savaşta en büyük kaybı yaşayacaklar. Bu defa biz daha hazırlıklıyız. Yüzyıl önce yaptıkları gibi istedikleri doğrultuda bölgeyi dizayn edemeyecekler. 3. bir seçenek var. Efendim yok ya bölge krallarının yanında olmak zorundayız ya da emperyalistlerin yanında olmak zorundayız. Hayır! İkisi de bizim için seçenek değil. HDP sadece Kürt hareketinin değil, ortak ruhun yarattığı gerçek bir alternatif ve biz gözümüz gibi koruyoruz. Biz titizlikle yaklaştıkça egemenler de o kadar panikliyorlar. Çünkü ilk defa TİP’den bu yana parlamenter sisteme bu kadar doğrudan müdahale imkanı doğdu” diye konuştu.

‘AKP’yi iktidardan düşüreceğiz’

Amaçlarının yalnızca güçlü bir şekilde parlamentoya girmek olmadığını vurgulayan Demirtaş, alternatif bir halk hareketi oluşturacaklarını ve iddialı olduklarını söyledi. Seçimlerde AKP’yi iktidardan düşürerek tek başına hükümet kuramayacağı bir durum yaratacaklarını belirten Demirtaş, “Bunu gerçekleştirebilirsek Türkiye’de bir grup eli kana bulaşmış yönetim grubu dışında kimsenin korkmasına gerek yok. Dünyanın en zengin topraklarında bu kadar açlık işsizlik çekmeyeceğiz. Bu dayanışma bizler açısından son derece önemli, umut ediyoruz, sizleri mahcup etmeyeceğiz” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here