Anasayfa Haber HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:Ortak açıklamayı değerlendirdi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:Ortak açıklamayı değerlendirdi

Paylaş

 

Barışı çok arzuluyoruz. Hükumet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor”

İmralı heyeti ile Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın çözüm sürecine dönük açıklamalarını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Müzakerelerin başlaması, özgürlüklerin genişlemesi konusunda kritik bir sürece gelinmiş oldu. Hükümetin somut adımlara karşı ilerlemesi gerekir. Hükümet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor” dedi.

İmralı heyeti ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın çözüm sürecine dönük Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’ndeki ortak açıklamasını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bugün yapılan ortak açıklama bir müddettir söz konusuydu. HDP yönetimi olarak üzerinde çalıştığımız ve Türkiye’de müzakerelerin sağlıklı bir noktaya geldiği konusunda önemli gördüğümüz bir çağrıydı. Müzakerelerin başlaması, özgürlüklerin genişlemesi konusunda kritik bir sürece gelinmiş oldu. Hükümetin somut adımlara karşı ilerlemesi gerekir. PKK’nin de silahsızlanma konusunda hazırlığını yapması gerekir” dedi.

‘Bu lütuf değil’

Barış konusunda herkesin üzerine düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirmeye çağıran Demirtaş şöyle konuştu: “Barış için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir diye temenni ediyorum. Parlamentoda görüşülen ‘güvenlik’ yasasının da gözden geçirilmesi gerekir. Barış getirecek bir yasa tasarısı değildir. İktidar köşeye sıkışmışsa bunun nedeni nedir? Bizim mücadelemizdir, böyle algılanması lazım. Silahsızlanma, ateşkes gibi durumlar konuşuluyor ve geliyorsa bu AKP’nin lütfu değildir, barış isteyenlerin çabasıdır. Bu hükümeti kurtarma operasyonu da değil, lütfu da değil. ‘Güvenlik’ paketini göreceğiz, izleyeceğiz. Hükümet üzerine düşen görevleri, topluma verdiği sözleri yerine getirecek adımlarla ilerlemedi.”

Demirtaş, Akdoğan’ın açıklamalarına karşılık olarak ise, “Barıştan uzaklaşacağız diye çalışmıyoruz. Barışı çok arzuluyoruz. Hükümet yürüttüğü politikayla, zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor” diye konuştu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here