Anasayfa Haber HDP farklı düşünen Kürtleri ve tüm demokrasi güçlerini birleştiriyor.

HDP farklı düşünen Kürtleri ve tüm demokrasi güçlerini birleştiriyor.

Paylaş

Yaklaşan seçimler öncesinde, Türkiye demokrasi güçleri HDP etrafında bir araya gelirken, Kürdistan’da da “Ulusal Birlik” temelinde seçim ittifakı sağlamaya dönük önemli adımlar atılmaya başlandı. Seçimlerde HDP’yi desteklemek üzere Kürdistan’daki siyasi partiler, platformlar, sivil toplum örgütleri ve dini kanaat önderleri ile “Kürdistan Seçim İttifakı” oluşturmaya dönük DTK öncülüğünde yapılan görüşmelerin önemli bir aşamaya geldiği öğrenildi.

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere henüz aylar kalmasına rağmen, partilerin çalışmaları, aday aday başvuruları, kurulan yeni ittifaklar ile seçim gündemi, siyaset gündeminin en üst sırasında. Türkiye’nin siyasi geleceği açısından belirleyici niteliklere sahip olacak genel seçim için, siyaset çevrelerinin yanı sıra medya dünyasında da en çok konuşulan parti ise seçimlere parti olarak girme kararı alarak tüm siyasi dengeleri alt üst eden HDP.

Türkiye siyasetinin yıllardır içinde tutulduğu durum ve yaşadığı krizden demokratik bir çıkış potansiyeli ile tüm dikkatleri üzerine toplayan HDP’nin, Türkiye’nin batısında yarattığı ilgi, siyaset ve seçimlerle ilgili ana gündemin merkezinde bulunurken, Kürdistan’da da ittifak zeminini güçlendirecek adımlar atılmaya başlandı.

Kürdistani çevrelerle görüşmeler yapıldı

DTK ve HDP kaynaklarından edinilen bilgilere göre, seçim ittifakı oluşturmaya dönük olarak Kürdistan’da siyaset yapan Kürt siyasi parti ve hareketleri ile platformlar, sivil toplum örgütleri ve dini kanaat önderleri ile görüşmeler yapıldı.

“Kürdistan Seçim İttifakı” oluşturmaya dönük yapıldığı öğrenilen görüşmelerde, seçimlerde HDP’nin desteklenmesi yönünde büyük ölçüde mutabakata varıldığı öğrenildi. Mutabakata varılmasında tüm imha, inkar ve baskılara rağmen Kürtlerin hak, özgürlük ve kimlik arayışındaki ısrarının vermiş olduğu mücadele ve direniş ile birlikte halkların, inançların ve toplumsal yapıların barış ve özgürlük özlemi, tüm bölgenin geleceği için Kerkük, Şengal ve Kobanê’de DAİŞ çetelerine karşı verilen mücadele ve elde edilen kazanımların etkili olduğu öğrenildi.

İttifakın temelinde ‘Ulusal Birlik’ ihtiyacı var

Bu konuların yanı sıra “Kürdistan Seçim İttifakı”nın oluşturulması ihtiyacını zorunlu kılan bir diğer başlık ise DAİŞ çetelerinin Şengal ve Kobanê’ye yönelik saldırıları sonrası Kürt kamuoyu açısından da kendisini daha da çok hissettiren “Ulusal Birlik” ihtiyacı oldu.

Büyük ölçüde mutabakata varıldığı bilgisine ulaşılan bu ittifakın hedefleri arasında ise Kürdistan’a statü, anadilde eğitim, Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi ve Kürt kimliğinin, anayasal güvence altına alınması gibi temel talepler yer alıyor.

Her ne kadar seçime dönük oluşturulsa da “Kürdistan Seçim İttifakı”, Kürtlerle ilgili tüm sorun ve taleplere bir bütün eğilmeyi de görev bilecek. Ortak görev ve sorumluluklar olarak tanımlanan, Kobanê’nin yeniden imarı için uluslararası kamuoyunu harekete geçirmekten, Rojava ile olan sınır kapılarının açılmasına, hasta tutsaklar ile PKK Lideri Abdullah Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasına, faili meçhullerin aydınlatılmasından toplu mezarların ortaya çıkarılmasına ve kadına yönelik her türlü baskı ve şiddet ile bölgedeki yoksulluk, göç, işsizlik, ekolojik tahribat konusunda aktif bir ortak çaba içerisinde bulunulacak.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here