Anasayfa Haber HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ”hükümet toplumu oyalıyor…Halkımız bu beklentilere kanmamalı ve...

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ”hükümet toplumu oyalıyor…Halkımız bu beklentilere kanmamalı ve tepkisini dile getirmelidir”

Paylaş

Toplumun büyük tepkisine neden olan İç Güvenlik Paketi’ni yasallaştırma konusundaki ısrarını sürdüren AKP hükümeti “kimi maddeleri yeniden görüşmek” üzere muhalefet ile yapacağını belirttiği görüşmeyi gerçekleştirmedi. Bu arada paketin 46 maddesi yasallaşırken, hükümetin ilk 69 madde yasallaştıktan sonra paketin kendisi açısından önemli olmayan diğer maddelerini geri çekerek zaman kazanmak açısından paketi 69 maddelik bir paket olarak çıkarabileceği konuşuluyor. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetin toplumu oyalamak için beklenti yarattığını belirtirken, “Halkımız bu beklentilere kanmamalı ve tepkisini dile getirmelidir” dedi.

İç Güvenlik Paketine ilişkin görüşmeler bugün kaldığı yerden devam edecek. Büyük tartışmalar sonrasında şimdiye kadar 46 maddesi AKP’nin sayısal çoğunluğu ile meclisten geçirilen paketin geri kalan maddelerinin kabul edilmesi için de AKP meclisi tam zamanlı mesai ile çalıştırıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümetle pakettin değiştirilmesi için herhangi bir temas olmadığını belirterek, “AKP P0erşembe ve Cuma günü Genel Kurulu tatil ederken siyasi parti gruplarıyla temas kuracağını söylemişti. 4 gündür herhangi bir girişimleri olmadı ve AKP güvenlik tasarını bu haliyle geçirme konusunda Cumhurbaşkanın talimatları doğrusunda mevcut pozisyonlarını devam ettiriyor” diye konuştu.

Hükümetten gelen “paketin kimi maddeleri değiştirilebilir” yönündeki açıklamaları da, “oluşan toplumsal tepkileri azaltmak ve muhalefetin direncini kırmak amacıyla beklenti yaratmaya” yönelik olduğunun altını çizen Baluken, “Halkımızın duyarlı olması gerekiyor. AKP’den beklenti içerisinde olmaması gerekiyor. Biz HDP olarak ilk günden beri pozisyonumuzu koruyoruz” dedi. Baluken, “Bu paket ya geri çekilmeli ya da komisyon gündemine alınıp yeniden bir uzlaşma aranmalıdır. Çünkü Türkiye’nin demokratik geleceğini ortadan kaldıran, çözüm sürecini zora sokan, hukuk devleti yerine polis devleti ikame edecek olan bir arayışın yansımasıdır. Bu yasanın çıkması halinde seçimlerle ilgili çok ciddi kaygılar toplumda giderek artıyor” diye konuştu.

Özellikle çözüm süreci açısından paketin son derece zorlayıcı olacağını hatırlatan Baluken, “Çözüm sürecinin ilerlemesi için ülkenin demokratikleşmesi ile ilgili 10 temel maddede adım atılması gerekiyor. AKP bütün mesaisini demokratikleşme paketi yerine otoriterleşme paketlerine ayırırsa çok büyük bir güven sorunu ortaya çıkar” uyarısında bulundu. Baluken, hükümetin zaman kazanma açısından paketi küçülterek geçireceği yönündeki iddiaları da, “Hükümet 132 madde konusunda bunu geçirmekte zorlanacak, bunun için hiç ahlaki olmayan iç tüzük açısından da sıkıntılı olan ve kendisi açısından önemli olmayan bazı maddeleri çekebilir, ama kritik maddeleri çıkarmakta ısrar ediyor” dedi.( diha)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here