Anasayfa Forum HDP “Hayır” Kampanyasını Başlattı: Geleceğimizi Kazanalım

HDP “Hayır” Kampanyasını Başlattı: Geleceğimizi Kazanalım

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Anayasa değişikliği referandumuna dair “Hayır” kampanyasını bugün İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı basın toplantıları ile başlattı.

Üç şehirdeki toplantılar video sistemi ile birbirine bağlandı.

Toplantı salonlarındaki sahnelerde “Hayır hepimiz kazanalım” pankartları, salonlarda Türkçe ve Kürtçe “Hayır barışı kazanalım”, “Oy ver hayır de kazan”, “Hayır doğayı kazanalım”, “Hayır onurdur”, “Hayır özgürlüktür” afişleri, insanların ellerinde ise “Kayyımlara hayır”, “Hayır çok güzel”,”Yalana dolana hayır”, “OHAL’e hayır”. “Hayırla gitsin” dövizleri ve “hayır” yazılı renkli bayraklar vardı.

Üç kentte de katılım oldukça yüksekti. İstanbul’da milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Osman Baydemir, Garo Paylan, Hüda Kaya, Celal Doğan, Erdal Ataş’ın yanı sıra HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, KESK Eş Genel Başkanları Şaziye Köse ve Lami Özgen, Yeşil sol Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Halkevleri, EHP, Barış Bloku, Diyalog Grubu, Barış Anneleri temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda üç kentten milletvekilleri söz aldı.

İzmir’den Sırrı Süreyya Önder’in konuşmasıyla başlayan toplantıda, Diyarbakır’dan Leyla Güven ve Nimetullah Erdoğmuş, İzmir’den Dirayet Taşdemir, İstanbul’dan Filiz Kerestecioğlu ve parti Sözcüsü Osman Baydemir konuşmalar yaptı.

HDP’nin kampanya şarkılarının da paylaşıldığı toplantıda tutuklu Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın söz ve görüntülerinin yer aldığı video salonda alkışla karşılandı.

Vekillerin konuşmalarından öne çıkan ifadeler şöyle:

Önder: Referandumda hayır oyu çıkmıştır

“Son söyleyeceğim şudur; Bu referandumda hayır oyu çıkmıştır. Halklar bunun kutlamasına başladı. Ama zalimlerin haberi yok.

“Zulüm diz boyuydu, iletişim imkansızdı, oradan milyonlara ulaştık, HDP fikriyatı, HDP’ye oy vermek barışın değirmenine su taşımak, dünyanın en prestijli işi, eylemi haline geldi. Bizi o günlerden, yokluklardan bugüne taşıyan ve bu uğurda hayatını veren zindanlarda çürüyen bütün yoldaşlarımızı anıyoruz. Zulmün netice alamayacağını onlar hayatlarıyla öğrettiler dünyanın tüm zalimlerine. En başta bunun için hayır, çünkü giden kardeşlerimize borcumuz var.

“14 yıldır iktidardalar, çevirmedikleri entrika yapmadıkları zulüm kalmadı, devletin tüm olanakları ellerinde. Halen diyorlar ki işler yeterince hızlı yürümüyor. Memlekette ne kaynak bıraktınız talan edilmektik, ne insan onuru bıraktınız hırpalanmadık hala hızdan şikayet ediyorlar. Tüm bu alavere biraz daha hızlı yürümek durumundaymış. Bu halk size öyle bir hayır çekecek ki sesi ta Fizan’dan duyulacak. Ondan sonra size bir an önce bu topraklardan tüymek için hız lazım olacak, bu halk onu sizden esirgemeyecek.

“Bu fikriyatı barışla birlikte her zaman canlı tutan, bunu teşvik eden bunun için bizleri cesaretlendiren Sayın Öcalan’a saygılarımızı ve teşekkürlerimizi göndermek istiyoruz. Bu partinin tüm seçilmişleri Sayın Öcalan’a Sayın Öcalan dediği için onlarca yıl hapisle yargılanıyor. Sayını hak edene söylemekten hiçbir şey bizi alıkoyamaz. Hepinizi hayırlı günlerde hayırla bekliyorum.”

Güven: Güçlü bir hayır mümkün

“AKP’ye ve onun tekçi, milliyetçi, cinsiyetçi politikalarına mecbur değiliz. 7 Haziran’da barajı onların başına geçirdik. Bunu hep beraber yaptık. Bizi bu referandumda çok güçlü bir hayır çıkarmamız mümkündür.

“AKP, 15 yıldır halkların başına bela oldu. İçte ve dışta bütün politikalarıyla ülkeyi küçülterek hareket etti. Kendi iktidarını korumaya çalıştı.

“Kürt sorununda demokratik çözümü mümkünken AKP çeşitli oyunlara başvurdu, sonuç olarak çökertme planı devrede.

“Türkiye’nin ekonomisi çöküş noktasında. Bunu gizlemeyi başarıyorlar. AKP döneminde kadın sorunu tavan yaptı.

“Boykot söylentilerine itibar edilmemeli. Bir buçuk yıldır Kürdistan’da zulüm yürütenlere hayır demek öncelikle Kürtlerin hakkıdır. Boykot varmış gibi bir söylemi kabul etmiyoruz. Kürdistan’da boykot yok, boykot demenin evet demek olduğunu biliyor halkımız. Kürtler Hayır diyor.”

Kerestecioğlu: Türkiye ilk hayır diyen olacak

Sizlerden hayal etmenizi istiyorum. Televizyonu açıyorsunuz karşınızda tek kişi konuşuyor. Dünya televizyonlarına bakıyorsunuz orada da Aliyev, Amerika’da Trump’ı görüyorsunuz. Gazete bayine gidiyorsunuz aynı manşetler. Sanki tüm sinemalarda aynı film oynuyor.

“Türkiye bugün tüm dünyadaki totaliterliğe karşı ilk hayır diyen yerlerden olacak.

“Ülkede tek adamı vasi ilan etmek istiyorlar. Bu teklifle getirecekleri şey bundan başka değil. Onların evet için diyecek tek sözleri yok.

“Bu teklifte kadınlarla, bu topraklarda her daim nefrete maruz kalan LGBTİ’lerle, işçilerle, Türkiye halklarıyla ilgili hiçbir şey yok.

“Özgür, özerk üniversite isteyen akademisyenlerin, işimi geri istiyorum diye tek başına eylem yapan Nuriye Gülmen’in Betül Celep’in, sadece gazetecilik yaptıkları için tutuklu olan Ahmet Şık, inan Kızılkaya ve nice tutuklu gazetecinin anayasa teklifine dair sözü olmayacak mı?

“Bu toplumdan kimseye söz söylemeyen, söyletmeyen bu anayasa mahkum muyuz? Hayır.

“Rüzgarın yönü dönüyor. Rüzgar bizden yöne halktan hakikatten yana dönüyor. Hakların ihtiyacı olan tek adamın anayasası değil. Biz hayır dersek özgürlükçü demokratik anayasayı gerçekleştirmenin ilk adımını atmış oluruz.

“Bizler elele verirsek kendi geleceğimizi kazanabiliriz. Ne duruyoruz, hep birlikte hayır diyelim. Kendi geleceğimizi kazanalım, hep birlikte kazanalım.”

Erdoğmuş: Anayasanın başına “Özgürlüğün dokunulmazlığı”

“Coğrafyamız çok zengin, kültürel ve tarihi mirası içerisinde barındırıyor. Böyle bir coğrafyada sefaletin hüküm sürmesi asla ve asla bu coğrafyanın tarihine, halklarına ve inançlarına mal edilemez. Ancak hüküm süren iktidarlar, bu zenginlikleri sömürmek için, kendi tekellerinde bölüştürmek için böyle gerçek dışı bir iddia ortaya attılar. Deniliyor ki; eğer sizin medeniyet ve uygarlığınız böyle zengin bir mirasa sahip ise niçin sizde kavga ve sefalet bitmiyor. Biz de diyoruz ki; demokratik zeminde, 21. yüzyıl dünyasında bunun çürütüleceği günün başladığını buradan yeniden ilan ediyoruz.

“En kutsal görevlerimizden bir tanesi; İslami ve ümmetini fetihçilikten, ganimetçilikten, iktidar sultan Müslümanlığından, onların sömürüsünden, istismarından kurtarmanın zamanının geldiğini ilan ediyoruz.

“Bizim anayasa anlatışımız şudur; bir anayasa metninin başına şu yazılmazsa bizim zaten yolumuz başlangıçtan ayrılır, o söz de; özgürlüğün dokunulmazlığıdır. Bir anayasanın başına özgürlüğün dokunulmazlığı maddesi olmazsa olmazdır. Özgürlük kimileri için kimi sistemler için tehdit iken, bizim için özgürlük uğruna can vereceğimiz en önemli hedefimizdir.

“Adalet için yürüdüğümüz yolda adalet inancımızı tamamlayarak referandumda Hayır diyecek ve hayırla beraber hep birlikte kazanacağız.”

Taşdemir: Kadınlar asla tek başkanlığı kabul etmedi

“Bizler bu zülüm karşısında her gün özgürlüğe inanan kadınlar olarak hem bilendik hem de sistemimizi inşa ettik.

“Bu kadar bize düşmanca yaklaşmalarının nedeni kadın özgürlüğünden duydukları büyük korkunun sonucudur.

“Bize diyorlar ki; ‘Siz emek vererek bir eş başkanlık sistemi yarattınız ama hadi vazgeçin, tek başkanlığa evet deyin’. Biz de diyoruz ki; saraylar duysun, kadınlar asla tek başkanlığı kabul etmedi, etmeyecek, bizler inatla, direnişle özgürlüğün ateşiyle bir kez daha yeni yaşamı inşa edeceğiz.  Bu kadın özgürlüğü ile kadın öncülüğü ile olacak.”

Baydemir: Bahar hayırlarımızla gelecek

“Hayırlı bir yolculuğa çıkıyoruz. Yolculuğumuz hayırlı olsun. Her bir hayırımız bu ülkeyi ateş çemberine dönüştüren militarist bakış açısını söndüren su damlası olsun.

“7 Haziran’da kurmuş olduğunuz barış ve kardeşlik halayına göz koydular. Milletin iradesini tanımadılar. Halayımızı kana buladılar. Düğünümüzü umudumuzu kana bulayanlara bir kez daha hayır.

“Ha 82 cunta anayasası ha AKP-MHP dayatması. Al birisini, vur ötekine.

“Anayasalar toplumu bir arada yaşatmanın dermanıdır. Müzakereyle, istişareyle, ortak paydalarda buluşmayla oluşturulurlar.

“Erdoğan-Bahçeli ikilisinin dayatmasıyla, Türkiye’nin tümünün Anayasası olabilir mi? Eş başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş milletvekillilerinin içinde sözünün olmadığı 6 milyon oy temsili olan HDP’nin renginin yansımadığı bir anaysa Türkiye’nin anayasası olabilir mi?

“Gazetecilerin cezaevinde olduğu yazamadığı, sürgünde olduğu zeminde bir anaysa tr toplumunun tümümün anayasası olabilir mi. Hayır.

“Bu paket Kürdün derdine derman değildir. Olsa olsa bu paket demokrasinin, özgürlüğün, bir arada yaşamanın katline fermandır. Derman olmayan fermana hayır diyoruz.

“Bu bir halkın özgürlük davasıdır, var olma, birlikte yaşam davasıdır. İki yıllık müzakere, istişare, çatışmasızlık sürecinde 90 yıllık yaralar kabuk bağladı. İnsanlarımız birbirini anlamaya başladılar. Empati kurdular. Geleceğe umutla baktılar. Birlikte yaşayabiliriz duygusunu en güçlü şekilde yaşadılar. Siz ne yaptınız? Milletin iradesini tanımadınız. 7 Haziran’ı yok saydınız. 2 yılda halkı birbirine düşman ettiniz. Ne uğruna? Tek başına iktidar olma uğruna. Bu paket derman değil fermandır. Bu paket maya değil, tuzun kokmuş halidir. Tuzun kokmuş haline hayır.

“Biz demokratik olan her rejimde kendimizi buluruz ve katkı sunarız. Bize dayatılan bu rejim demokrasi ile alakası yok.

“Bütün Türkiyelilere çağrımızdır, delin darbeyi, karşı darbeyi, OHAL’i, kararnameleri sandığa gömelim.

“Gelin kentleri yakıp yıkan zihniyeti sandığa gömelim. Gelin bir yudum su isteyenleri ateşle yakanlara hayır çekelim.

“Her şerde bir hayır vardır, bu şeri hayra dönüştürelim.

“Bu kez hayırda iyilik var, ferahlık var, aydınlık var. Son kışımızdır, bahar hayırla gelecek. Bahar hayırlarımızla gelecek.

“Bu hayırda hak, adalet, özgürlük var. Bu hayırda saygı var, hoşgörü var. Bu hayırda biz varız. Hepimiz varız. Hepimiz hayırla kazanacağız hayırda buluşacağız.”

“Yılmayın, umudunuzu yitirmeyin. Güzel günler kapıda. Hayır kapıda.” (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

* Fotoğraflar: Tansu Pişkin / İstanbul / bianet

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here