Anasayfa Forum HDP’ için Seçimlerde çalışana, bahane uydurarak tutuklama hukuk oldu.

HDP’ için Seçimlerde çalışana, bahane uydurarak tutuklama hukuk oldu.

Paylaş

  Erzurum Köprüköy’de DBP’lilerin tutuklanma gerekçeleri skandallarla dolu. Tutuklanan DBP İlçe Eşbaşkanı Necati Yazıcı’nın küçük kızlarına ait sarı, kırmızı ve yeşil renkli elbiseler “örgüt simgesi” olarak gösterildi, çobanlıkta kullandığı av tüfeği ise “örgüt üyeliğine” gerekçe yapıldı. Aynı dosyadan tutuklanan DBP yöneticisi Harun Koç’un da evinde bulundurduğu kurusıkı tabanca delil olarak sunuldu. Dosyaya gizlilik getirilmesine tepki gösteren avukat Celal Zonguldak, “Gizlilik kararıyla mahkeme kendine bir kılıf arıyor” dedi.

 

 

 

Erzurum’un Köprüköy ilçesinde Kürt siyasetçilerinin tutuklama gerekçeleri, son dönemde Kürdistan ve Türkiye kentlerinde yaşanan tutuklamaların nasıl hukuksuzca yapıldığını gözler önüne seriyor. 14 Ekim’de evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınıp önceki tutuklanan Köprüköy DBP İlçe Eşbaşkanı ve aynı zamanda çobanlık yapan Necati Yazıcı’nın tutuklamasına, evindeki tüm sarı, kırmızı ve yeşil renklerindeki elbiseler delil olarak sunuldu. Evinde 4 yaşındaki Avşin ve 6 yaşındaki Esmanur isimli kızlarına ait sarı, kırmızı ve yeşil renklerin de aralarında bulunduğu eteğinin “örgüt simgesi” olarak sayan Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi bununla da yetinmedi. Çullu Mahallesi’nde çobanlık yapan DBP’li Yazıcı’nın sürüsünü yabani hayvanlardan korumak için kullandığı av tüfeği de “örgüt üyeliğine” delil olarak gösterildi.

DBP Köprüköy İlçe Yöneticisi Harun Koç da evinde kurusıkı silah bulunduğu için “örgüt üyeliği” iddiasıyla Yazıcı ile birlikte tutuklandı. “Mahalle komisyonunda yer aldığı” iddiasıyla gözaltına alınan Yılmaz Helvacı isimli yurttaşın ise, isim karışıklığı nedeniyle gözaltına alındığı, aranan Yılmaz Helvacı’nın 10 yıldır İstanbul’dan hiç gelmediği de mahkemede ortaya çıktı. Dosyaya, yargılamanın yapıldığı Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi’nce gizlilik kararı getirildi.

Tutuklamalar skandal

Yazıcı ve Koç’un avukatı Celal Zonguldak, tutuklamaların keyfi ve siyasi soykırım olduğunu ifade ederek, tutuklanmaların tamamen skandallarla dolu olduğunu söyledi. Zonguldak, tutuklamayı gerektirecek hiçbir delilin dosyada bulunmadığına dikkat çekerek, sarı, kırmızı, yeşil renkli eteğin tutuklamaya gerekçesi yapılmasına tepki gösterdi. Zonguldak, “Tutuklama kararları kesinlikle keyfi olarak verilmiştir. Müvekkilim Necati Yazıcı’nın evindeki küçük kızlarına ait sarı, kırmızı, yeşil renklerindeki etek ‘örgüt simgesi’ olarak gösterilmiştir. Bu kabul edilemez ve tamamen Anayasa’ya da aykırı bir durumdur. Bu bir tutuklama gerekçesi olamaz. Müvekkilim Yazıcı aynı zamanda çoban ve doğal olarak tüm çobanların vahşi hayvanlardan sürüyü koruyabilmesi için pompalı av silahı kullanır. Bölgedeki tüm çobanlarda da bu silahlar vardır ve bu silahlarda her yerde satılmaktadır, bir cezası da yoktur” diye konuştu.

‘Nerede görülmüş kurusıkıdan tutuklama?’

Son dönemde yapılan tüm tutuklamalarda tamamen asılsız ve soyut iddialarla yapıldığına vurgu yapan Zonguldak, evinde kuru sıkı bulunduran DBP yöneticisi Koç’un ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Kuru sıkı tutuklamayı gerektirecek bir durum değildir. Gerçek silah olsa bile tutuklamayı gerektirmez, bunun belli bir cezası vardır ve ertelenir. Ama müvekkilim direkt tutuklandı, hem de kurusıkıdan. Bugün milyonlarca kişinin belinde kurusıkı vardır. Nerede görülmüş kurusıkı silahtan dolayı ‘örgüt üyeliği’nden tutuklama?”

‘Kanıt olmadığından gizlilik getirildi’

Dosyaya getirilen “gizlilik” kararına da tepki gösteren Zonguldak, “Zaten mahkemede bir kanıt varsa direkt söyler. Ama mahkeme heyetinin elinde tutuklamaları gerektirecek bir kanıt olmadığı için dosyaya gizlilik kararı verildi. Verilen gizlilik kararı ile mahkeme kendine bir kılıf arıyor. Hata 3 gün boyunca müvekkillerim gözaltında kaldığında yaptığım görüşmelerde kolluk kuvvetleri de, hiçbir delil olmadan 3 gündür yapılan gözaltının kendi canlarını da sıktığını söyledi” diye konuştu. dihav-19-10-15-yazici-gozalti-avukat-hukuksuz1

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here