Anasayfa Haber HDP İl ,İl seçim çalışmalarına hız verdi

HDP İl ,İl seçim çalışmalarına hız verdi

Paylaş

HDP Türkiye’nin her tarafında yürüttüğü seçim çalışmalarıyla halkın yoğun ilgisi ile karşılaşırken, her yerde toplumsal sorunlara çözüm üretecek olan ve “Büyük İnsanlık Çağrısı” başlığı ile duyurduğu beyannamesindeki projelerini anlattı.

Yaklaşan seçim ile birlikte büro açılışlarına hız veren HDP, Van’da binlerce kişinin katılımıyla Beşyol Kavşağı’ndaki merkezi seçim irtibat bürosunu açtı. Miting havasında geçen açılışa katılan binler, seçim otobüsünde çalınan müziklere eşlik ederek, halay çekti. Daha sonra DBP İpekyolu İlçe Örgütü önünde biraraya gelen yüzlerce kişi, HDP Van milletvekili adayları ile birlikte erbanelerle yürüyüşe geçerek, seçim irtibat bürosunun açılışının yapılacağı alana geldi. Burada kitle tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılanan adaylar daha sonra seçim otobüsüne geçti. HDP’li adaylara HDP Van milletvekilleri Kemal Aktaş, Nazmi Gür, DBP ve HDP il eşbaşkanları, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ve ilçe belediye eş başkanları eşlik etti. Seçim otobüsüne çıkan adaylar burada halkı selamladı. Daha sonra özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına Ey Reqîp marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, demokrasiye, barışa ve özgürlüğe giden bir kapının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Özcaner: Van şehitler diyarıdır

HDP Van Milletvekili adayı Adem Özcaner, Van’ın “şehitler diyarı” olduğunu belirterek, halkın ilgisine teşekkür etti. Özcaner, Van halkının 7 Haziran’da şehitlerine ve değerlerine sahip çıkacağını belirtti. HDP’nin bir çatı olduğuna değinen Özcaner, “Bizler Kürdistani bir oluşumuz. Bizler ittifakımız gerçekleştirerek, bir çatı altında birleştik. 7 Haziran’da bu ittifakın ne kadar güçlü olduğunu herkese göstereceğiz. 8 Haziran’da ise dört parça Kürdistan’ın ittifakı için çalışacağız” dedi.

Yıldırım: HDP güçlendikçe AKP daha çok saldırıyor

Bir diğer aday Zozan Yeliz Yıldırım ise Türkiye’nin ateş çemberi altındayken Öcalan’ın başlatmış olduğu demokratik çözüm süreci ile bu ateşten kurtulduğunu söyledi. AKP’nin Kürt halkının tüm barış çabalarına rağmen saldırılarının devam ettiğini belirten Yıldırım, yaklaşan seçim ile birlikte saldırıların fazlalaştığını ifade etti. Yıldırım, “Çünkü AKP korkuyor. AKP, HDP’nin yükselişinden Türkiye’yi kucaklamasından korkuyor. AKP ve Erdoğan HDP’nin barajı aşmasından korkuyor. Biz de bu saldırılara ‘dur’ demek ve Erdoğan’ın hükümdarlığına son vermek için barış ve demokrasiyi yükseltmeliyiz. Tek vücut olup HDP etrafında kenetlenmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘AKP Van’ı rant ve talan haline getirdi’

HDP Van Milletvekili adayı Lezgin Botan ise AKP’nin en büyük korkusunun alanı dolduran binler olduğunun altını çizerek, AKP’nin Van’da halkı cezalandırdığını ve Van halkının hiçbir sorununa çözüm üretmediğini dile getirdi. Van’ın 3 büyük felaket yaşadığını anımsatan Botan, AKP’nin sorunlara çözüm üretmek yerine sorunları rant ve çıkar haline getirdiğini dile getirdi. AKP’nin depremzedeler için 20 bin konut yaptığını söyleyen Botan, 40 bin TL’ye mal olan konutların depremzedelere 100 bin TL gibi fahiş fiyatlarla satıldığını ve bu paraların ayakkabı kutularına koyularak Erdoğan’a gönderildiğini ve Erdoğan’ın da bu paralarla “Kaçak Saray” yaptığını ifade etti.

MUŞ

Muş’un Malazgirt ilçesinde de seçim bürosu açıldı. HDP Muş milletvekili adayları Av. Burcu Çelik, Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av Mensur Işık, binlerce yurttaşın yanı sıra HDP, DBP yöneticileri ile belediye eşbaşkanları tarafından ilçe girişinde karşılandı. Rengârenk HDP bayraklarıyla donatılan sokakta halay çeken yurttaşlar, sık sık “Bê Serok Jiyan Nabe” sloganı attı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından Av. Burcu Çelik, Kobanê’de yaşamını yitiren YPG’li Serkan Çokşen’in cenazesinin ilçeye girişine izin verilmediğini hatırlatarak, “Tarihte kapılarını fedakarlığa, misafirperverliğe, hoşgörüye açan Malazgirt halkının bu önemli görevlerini yapmaya izin vermediler. Bizler Anadolu kapılarını niye açtık, özgürce yaşamamıza izin verilmemesi için mi açtık? Elbette hayır. Bu topraklar bizim topraklarımızdır. O günkü olayı Muş Valisine ve Malazgirt kaymakamını soruyorum, sizler kimi kimden koruyorsunuz. Mücadele eden yoldaşımızın uğurlamamıza bile saygı göstermediler” dedi.

Ardından Doç. Dr. Ahmet Yıldırım ve Av. Mensur Işık, halkı selamlayarak birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından yurttaşlar müzik eşliğinde halaya durdu.

IĞDIR

HDP Iğdır milletvekili adayları M.Emin Adıyaman ve Kıznaz Türkeli, Cumhuriyet Mahallesi’nde seçim bürosu açılışına katıldı. DBP, HDP yöneticileri, belediye eş başkanları, meclis üyeleri ve yüzlerce yurttaşın katıldığı seçim bürosu açılışında kitle davul zurna eşliğinde halay çekti. Açılışta konuşan Adıyaman, Ortadoğu’da kadınların satılmasına alkış tutanların 7 Haziran’da sandığa gömüleceğini ifade ederek, “Daha düne kadar birileri çıkıp Kobanê düştü düşecek diyordu. Adeta dalga geçerek bunu yapıyordu. Orada Kürt kadınların satılmasına alkış tutuyordu. İşte Şengal’in Kobanê’nin hesabını 7 Haziran gecesi AKP’den tek tek soracağız. Onları sandığa gömeceğiz” dedi. Kürt ve Azeri halkı arasına düşmanlık tohumları ekenlerin de sandığa gömüleceğinin altını çizen Adıyaman, “Bizler birlikte hareket ettikçe resmi ideolojinin bizlere dayattığı Kürt-Azeri halkları birbirine düşüren politikalara karşı birliğimizi, beraberliğimizi ve özgürce yaşama umudumuzu yeşerttikçe bize düşmanlık tohumu ekenleri de 7 Haziran’da sandığa gömeceğiz” dedi.

‘Yaşam orman gibi kardeşçe yaşamaktır’

HDP Milletvekili adayı Kıznaz Türkeli de “Hayâsızca çocuklar öldürülmesin deyip de Roboski’de çocukları öldüren birçok katliamlar yapan aynı kişiye ünlü bir şairin diyişiyle sesleniyorum. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve özgürce ve bir orman gibi birlikte kardeşçesine yaşamaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Dörtyol Kavşağı’ndaki büronun açılışı için kitlesel yürüyüşe geçildi. Büronun açılışı yapıldıktan sonra adaylar halka seslendi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Ergani’de HDP Diyarbakır milletvekili adayları Sibel Yiğitalp ve eski Diyarbakır müftüsü Nimettullah Erdoğmuş, kurum temsilcileri ve yüzlerce yurttaşın katılımıyla seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. HDP Ergani ilçe binası önünde bir araya gelen yurttaşlar davul, zurna eşliğinde halaylar çekerek PKK Lideri Abdullah Öcalan ve HDP lehine sloganlar attı. Seçim bürosunun açılışı sarı, kırmızı, yeşil kurdele kesilerek gerçekleşti. Büro açılışında konuşma yapan eski HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nimettullah Erdoğmuş, Hükümetin kendi iktidarını pekiştirmek için dini kullandığını belirterek, “Nitekim görmekteyiz ki seçim kampanyası ahenkli bir şekilde başlamışken Türkiye’nin her tarafında zorunlu din dersleri ve diyanet üzerinden partimize hücum edilmektedir. Sadece bugünün diyaneti değil tarihte birliklerin oluştuğu her dönemde insanlığın tarım hayatına, yerleşik hayata başladığı günden beri oluşturulan iktidarlarda sürekli olarak dini iktidar aracı olarak kullanılmış ve muktedirlerin egemen zorbaların mütekkebirlerin kendi koltuklarını kendi ideolojilerini, saray ideolojilerini pekiştirmek için kendi saltanat ideolojilerini sürdürmek için bu yönteme başvurdular. Hz. Muhammed ile beraber Allah ü Teâlâ kullara, sizlere halka dinini emanet etti. Siz sahip çıkacaksınız” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan HDP Diyarbakır milletvekili adayları Sibel Yiğitalp, “Kadınlar en çok seçimlerde görünüyor oluyorlar ama hayatın diğer alanlarında görünüyor olmuyorlar. Kürt hareketi sayesinde bugün kadınlar görülüyor. AKP’de bu gün kadınları görmeye başladı, CHP de diğer siyasi partilerde şunu iyi biliyorlar ki kadınlar olmazsa hayat olmaz kadın olmazsa barış olmaz, kadın olmazsa imkânsızlıklar başlar, bizler kadınlar olarak HDP’nin yarısını oluşturuyoruz. Kadınlar olarak barışı getireceğiz önderliğimizi özgür kılacağız” diye ifade etti.

Yeni Türkiye olacak

HDP Diyarbakır milletvekili adayları Sibel Yiğitalp ve Altan Tan daha sonra Çermik’te seçim irtibat bürosu açtı. Diyarbakır’da yola çıkan adaylar, ilçe girişinde bulunan Aslan Petrol önünde çok sayıda araç tarafından karşılandı. Adaylar, yurttaşlar tarafından zılgıt ve zafer işaretiyle karşıladı. İlçe merkezinde esnafı ziyaret eden adaylar, yurttaşların sorunları dinledi.

Açılışta konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Altan Tan, genel seçimlerin önemine değinerek, “Eğer HDP barajı geçip meclise giderse yeni Türkiye olacak ve AKP iktidarı keyfi gidişatını sürdüremeyecektir. Yeni bir iktidar kurulacak ve Türkiye’nin sorunları daha doğru konuşulacak sorunlar Ankara’da çözülecektir” dedi. HDP’nin Türkiyeleşme projesi olduğunu belirten Tan, “Kürt sorununu çözmek istemeyen AKP’ye karşı şoven duyguları devreye koymak isteyenlere diyoruz ki; ‘artık kan üzerine siyaset bitti’ bundan sonra ne yaparsak konuşarak müzakere ederek hal edeceğiz” dedi. Adaylar HDP İlçe Binasında da muhtarlarla toplantı yaptı.

BİTLİS

HDP Bitlis milletvekili adayları Mizgin Irgat, Celalettin Gaydalı, Zeynel Omay, seçim çalışmaları kapsamında Bitlis’in Hizan ilçesinde seçim bürosunun açılış törenine katıldı. Milletvekilleriyle birlikte parti yöneticilerinin de katıldığı açılışa yüzlerce yurttaş destek verdi. Açılışın yapıldığı alana PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı, YPG ve YPJ bayrakları ile HDP flamaları asıldı. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısını yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Bitlis Milletvekili Adayı Mizgin Irgat, açılış öncesi ilçede elektriğin kesilmesine dikkat çekerek, “İnşallah bizde 7 Haziran’da ampulleri söndüreceğiz” dedi.

‘Din alimlerimizin hangisinde özel araba var’

Ardından söz alan Zeynel Omay ise Diyanet İşleri Başkanı’nın makam aracına dikkat çekerek “Hizan’ın yetiştirdiği alimlerin hangisinde özel araba var. Bizim âlimler her gün evlerine misafir alıp İslamiyet’i yaydılar” diye konuştu. Celalettin Gayalı ise, 7 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çekerek, “ Halk kararını vermiştir. Saray entrikaları olmaz, sandık ve oylar çalınmazsa seçim manipüle edilmezse bu seçimden biz başarıyla çıkacağız. Oyunlara gelmeyeceğiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından büyük bir coşkuyla seçim bürosunun açılışı yapıldı. Çalınan müzikler eşliğinde yurttaşlar halaylar çekerken ardından adaylar esnaf ziyaretinde bulundu.

SİİRT

HDP Siirt milletvekili adayları, genel seçim çalışmaları kapsamında, Baykan ilçesine bağlı Veysel Karani beldesinde, kadın irtibat bürosu ile Baykan ilçesine bağlı Atabağı(Comanî) beldesinde Şeyh İbrahim’i anısına yapılan bahar şenliklerine katıldı. HDP Siirt milletvekili adayları Hatice Sevip Tekin, İsmail Aydın ve kurum temsilcilerinin katılımıyla Veysil Karani’de kadınlar tarafından, kadın irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışta konuşan HDP Siirt milletvekili adayı Hatice Sevip Tekin, seçimlerin özelikle kadınlar için önem taşıdığını belirterek, “HDP olarak Türkiye siyasetinde en çok kadın aday gösteren partiyiz” dedi.
Her sene geleneksel olarak Atabağı beldesinde, Şeyh İbrahim’i anmak için gerçekleştirilen etkinlikler bu sene DBP Atabağı Belediysi tarafından organize edildi. Şölene alanında ilk olarak Şeyh İbrahim Türbesini ziyaret edip dua eden adaylar, daha sonra yurttaşlar sohbet etti.

İZMİR

HDP seçim çalışmaları kapsamında İzmir’de de İzmir Kamyoncular ve Kamyonetçiler Esnaf Odasını’nı ziyaret etti. HDP İzmir Süleyman Gündüz ve Emek Partisi İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci ve HDP’li adayların katıldığı ziyarette Oda Başkanı Yıldırım Kaya ve Oda Yönetim Kurulu üyeleri bulundu. Ziyarette yük taşımacılığı yapan emekçilerin sorunlarına dikkat çeken Oda Başkanı Yıldırım Kaya, çözüm beklediklerini söyledi.
HDP İzmir Milletvekili Adayı  Süleyman Gündüz de  bir muhasebeci olarak sektörü yakından bildiğini ifade ederek şunları söyledi: “Boş beyanname verdiğiniz de bile çok sayıda vergi veriyorsunuz. 2-3 yılda bir vergi affı çıkıyor ve insanlar ancak bu şekilde kendilerini döndürebiliyorlar. Sizin belirttikleriniz çok doğru. Kamyoncular da henüz sistem oturmuş değil.”
Ziyarette Emek Partisi İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci de “Şimdiye kadar bütün siyasi partiler ‘Oy verin biz sorunları çözeceğiz.’ Dedi. Ama çözüm bu değil, olmadı da. Çözüm birlikte hareket etmekten geçiyor” vurgusu yaptı.

İSTANBUL

HDP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayları Şerife Erbay,Tahsin Yeşildere seçim çalışmaları kapsamında Beyoğlu esnafını ziyaret etti. Ziyarete, HDP Beyoğlu İlçe Eşbaşkanları Ahmet Teke ve Rukiye Demir ile HDP Beyoğlu ilçe yöneticilerinin de adaylara eşlik etti.
Esnaf ziyaretinden sonra Muş Derneği’ne de ziyaret gerçekleştiren heyet keyifli geçen sohbetin ardından dernekten ayrıldı.

Çalışmalar akşam mesai saatinin bitimine kadar sürüdü.

URFA

HDP’nin Urfa kadın Milletvekili adayları Leyla Güven ve Yağmur Akay bugün ki seçim çalışmalarına Ceylanpınar ilçesinde devam etti. Parti yöneticileri ve çok sayıda kadının eşlik ettiği kadın adaylar, yurttaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Sabah saatlerinde esnaf ziyaretiyle başlayan çalışmalar, daha sonra mahalle toplantılarıyla devam etti. Bahçelievler Mahallesinde yapılan toplantıya Arap kadınların da yoğun ilgi gösterdiği gözlenirken, adaylar daha sonra sırasıyla Ceylanpınar Ziraat Odası, Tarım İş Sendikası ile Cizîr Kantonuna bağlı Serêkaniyê kentine sıfır noktada bulunan Öğretmen Evi’ni ziyaret etti. Ziyaretler esnasında yurttaşlar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen adaylar, ilçenin sorunları hakkında bilgi alarak HDP’ye destek istediler. Adaylar Leyla Güven, Yağmur Akay ve beraberlerinde ki heyet ardından çalışmalarına ilçeye bağlı kırsal mahallelerde devam etti. Ebu Hemeda Jorin (Yukarı Durmuş), Ebu Hemeda Jêrîn (Aşağı Durmuş), Eynsireckê (Saraççeşme) ile Xidir Xelef (Damlacık) mahallelerinde yurttaşlar tarafından HDP bayrakları, slogan ve alkışlarla karşılanırken, çalışmalar akşam saatlerine kadar devam etti.

HALFETİ

Halfeti ilçesinde yürütülen çalışmalara ise HDP’nin kadın adaylarından Dilek Öcalan katıldı. Bir süre esnafları ziyaret ederek, destek isteyen Öcalan daha sonra bir Türkmen Köyü olan Argıl’da açılan HDP seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı. Halkın yoğun ilgisiyle karşılan Öcalan daha sonra HDP İlçe binasında düzenlenen toplantıda Halfetili kadınlarla bir araya geldi. Öcalan akşam saatlerinde ise Gogana Jêrîn (Aşağı Göklü) mahallesinde düzenlenecek kadın toplantısında yurttaşlarla bir araya gelecek.

BATMAN

HDP Batman milletvekili adayları Ali Atalan, Ayşe Acar Başaran ile Hasan Yağız, Hasankeyf ilçesinde esnafları ziyaret etti. HDP’li adaylara, HDP Samsun Milletvekili Adayı Mahmut Aslan, HDP PM üyesi Osman Ergin, HDP ve DBP’li yöneticiler ile Batman Belediyesi eşbaşkanları da eşlik etti. Ziyaret sırasında adaylar ile esnaflar arasında sıcak diyaloglar yaşandı. İlgi ile karşılanan adaylar, burada esnafın sorunlarını dinledi. Hasankeyf’in tarihi mekanlarında yapılan ziyaretler sırasında adayların sohbet ettiği Konyalı bir grup turistin, “Bu kez oyumuz HDP’ye” demesi dikkat çekti. AKP’nin ilçede bulunan seçim bürosunu da ziyaret eden adaylar, daha sonra ilçe merkezinde gerçekleşen seçim bürosu açılışına katıldı. Ardından Batman kent merkezine geçen adaylar, ziyaretlerini burada da sürdürdü.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesi Oremar Mahallesi’nde HDP seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen açılışa, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, HDP Şırnak Milletvekili ve adayı Faysal Sarıyıldız, Belediye Eşbaşkanları Emine Esmer ve Seyfettin Aydemir, HDP ve DBP ilçe örgütleri ile yüzlerce kişi katıldı. HDP Bayrakları ile donatılan büro önünde yapılan saygı durşunun ardından konuşan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan, “Kürt halkının yıllardır sürdürmüş olduğu mücadele, tüm dünya halklarına şu mesajı vermiştir; Kürtler, Kürdistan’da egemenlere karşı başlatmış olduğu mücadelede, tüm Anadolu ve Ortadoğu halklarının özgürlük umudu haline gelmiştir” dedi. Kürt halkının savaşta ve barışta kendini kabul ettirdiğini belirten Aslan, “Parlamento seçimlerinde artık kendimizi göstermemizin zamanı geldi. 7 Haziran seçimlerine sadece bir parlamento mücadelesi olarak yaklaşmamamız gerekiyor. Halkımızın 40 yıldır bedel vererek elde ettiği kazanımları koruyup, anayasal güvenceye alabilecek bir mücadele alanı olarak görüyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı, kadınlar tarafından gerçekleştirildi. Açlışın ardından yüzlerce kişi yerel müzik gruplarının söylediği şarkılar eşliğinde halaya durdu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here