Anasayfa Haber HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem, 1 Mayıs’taki polis şiddetini eleştirdi....

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem, 1 Mayıs’taki polis şiddetini eleştirdi. Erdem, “AKP hükümeti seçimleri provoke etmek ve seçimleri gerilim ortamına sokmak istiyor.

Paylaş

1 Mayıs’ta polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan ve 3 gün sonra serbest bırakılan HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Salih Şahin, hem gözaltı sırasında hem sağlık kontrolünde hem de adliyede işkencenin devam ettiğini söyledi. Şahin, polisin gözaltında kendisini “Milletvekili nasıl oluyormuş göstereceğiz sana” şeklinde tehditler savurduğuna da dikkat çekti.

1 Mayıs’ta Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinde toplanarak Taksim’e yürümek isteyen grubun arasından bulunan ve polis müdahalesi sırasında darp edilerek gözaltına alınan, 3 gün gözaltında tutulmasının ardından dün serbest bırakılan HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Salih Şahin, gözaltında yaşadığına ilişkin HDP İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi.
Toplantıya HDP İstanbul İl eş başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu ile avukat Kadir Tunç da katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem, Salih’e geçmiş olsun dileklerini ileterek, 1 Mayıs’taki polis şiddetini eleştirdi. Erdem, “AKP hükümeti seçimleri provoke etmek ve seçimleri gerilim ortamına sokmak istiyor. 1 Mayıs’ta yaptığı bunu gösterir tutumlardır. Salih Şahin’in gözaltına alınma biçimi ve alınırken kendisinin aday olduğunu söylemesine rağmen bu biçimde gözaltına alınması ve gözaltında yaşadıkları bunun göstergesidir. Ama bu bizi engellemeyecektir. Ve bugünden itibaren arkadaşımızla birlikte seçim çalışmalarına devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Polis, ‘milletvekili nasıl oluyormuş göstereceğiz sana’

Erdem’in ardından söz alan Salih Şahin, gözaltına alındığı sırada ve gözaltındayken yaşadığı işkenceyi anlattı. 1 Mayıs’ta yasal hakkımı kullanmak üzere emek örgütlerinin çağrısının ardından Beşiktaş Meydanı’na gittiğini hatırlatan Şahin, “Arkamda aniden şiddetli bir su hissettim. Hiç bir ‘dağılın’ anonsu yapılmadı. Direkt suyu sıktılar ve çok hızlı bir biçimde tamamen sivil, polis olduğu hiç belli olmayan 5-6 kişi beni karga tulumba aldılar. Önce boynumu çok hızlı şekilde kırarcasına büktüler. Ağzımı kapattılar nefes alamadım. Kolumu büktüler. Onlara, ‘yanlış kişiyi alıyorsunuz ben HDP Milletvekili adayıyım’ diyince ‘milletvekili nasıl oluyormuş göstereceğiz sana’ dediler. Ve gözaltına alındıktan sonra, polis otobüsü içinde de ters kelepçe ile beklettiler ve tehditler devam etti” şeklinde konuştu.

‘Tansiyon ilacım verilmedi’

Polis otobüsünde tutulduğu sırada, kullanması gereken tansiyon ilacını kullanmasının da polis tarafından engellendiğini belirten Şahin, şunları aktardı: “Aracın içinde 4-5 sivil polis üzerime yüklendiler. Bir tanesi özellikle sağ yanıma diziyle tekmeledi. Vahşet vardı tam olarak. Yine adli muayene için Dolapdere Devlet Hastanesi önüne kaldırıma gözaltı aracı çekildi. Orada tamamen sivil giyimli bir kadın ‘üzerinde yara bere olan var mı ben doktorum’ dedi. Doktor olduğumu ve böyle bir muayene olmayacağını utanması gerektiğini söylediğimde ‘asıl siz burada olduğunuzdan utanın’ dedi. Ve bize dönerek, ‘hiçbirinize darp raporu vermeyeceğim’ dedi. Ve darp raporu vermedi.”

‘Her türlü hakaretler, ağza alınmayacak küfürler edildi’

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildiği sırada ve adliyede de yaşadıklarını anlatan Şahin, adliyenin 6 kat altında bir hücreye konulduklarını ve 3 gün boyunca orada kaldıklarını söyledi. Şahin, işkencenin adliye nezarethanesinde de hakaretler ve küfürlerle sürdüğünü kaydederek, “Genç arkadaşlarımın hepsi yerlerde sürüklendi. Onlar için de işkenceydi bizim için de öyle bir manzarayı izlemek işkenceydi. 3’üncü günün sonunda hakime çıktığımız zaman orada içeriye avukatlarımız alınmadı, avukatsız ifade vereceğimiz söylendi. Avukatlarımızın yoğun baskısı sonucu avukatlarla ifade verebildik” dedi.

‘Gençler, saltanatlarını sürdürmelerine izin vermeyecekler’

Şahin, bu uygulamalarla devletin yurttaşlara “hakkınızı aramayın” diye mesaj verdiğini söyledi. İktidarın yarattığı korku psikolojisi ile iktidarını sürdürmeye çalıştığını belirten Şahin, “Bu korkuyla saraylarında oturmayı saltanatlarını sürdürmek istiyorlar. Ama ben oradaki gençleri avukatları gördüm. Saraylarında oturmalarına saltanatlarını sürdürmelerine izin vermeyecekler. Bunun tanığı ve şahidiyiz. Daha önce de benzer uygulamalarla karşılaştık. Fakat son 1 Mayıs’taki uygulamada iktidar tarafından çok fütursuzca ve çok cesurca yapılıyor. Valisinden tutun hakimine savcısına kadar bunu görüyoruz” şeklinde konuştu. Son olarak konuşan avukat Kadir Tunç da, avukatların müvekkilleriyle uzun süre görüştürülmediğini söyleyerek, “Bu anlamda yasal destek verilmesi konusunda çok ciddi hak ihlalleri yaşandı. Bu soruşturmada bir savcı avukatların üstüne yürüyebilme cüretini gösterebilmiştir” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here