Anasayfa Haber HDP İzmir Adaylarının tanıtımı mitinge dönüştü

HDP İzmir Adaylarının tanıtımı mitinge dönüştü

Paylaş

HDP İzmir Adaylarının tanıtımı mitinge dönüşürken, yapılan konuşmalarda HDP’nin İzmir’den en az 5 milletvekili çıkaracağına dikkat çekildi. HDP İzmir adaylarından Ertuğrul Kürkçü konuşmasında, HDP’nin iktidara yürüyen bir parti olduğunu ifade ederek, Ağrı’daki provokasyonu kınadı ve “Biz sandığa çağırıyoruz, bu faşizmi sandıkta yenmeye çağırıyoruz” dedi.

HDP İzmir İl Örgütü, HDP’nin İzmir’deki adaylarının tanıtımını, Kültür Park Fuar alanındaki salonda, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel’in katılımı ile yaptı. Etkinliğin yapıldığı alan HDP bayrakları ile süslenirken, tanıtım etkinliğine katılan kadınlar giydikleri sarı kırmızı yeşil renkteki kıyafetlerle alana ayrı bir renk kattı. Etkinliğe HDP İzmir İl Eş Başkanları Dilek Aykan ve Cavit Uğur ile, demokratik sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı. HDP’nin seçim şarkısının çalındığı ve halaylarla başlayan etkinliklte ilk olarak, HDP İzmir İl örgütü eş başkanları Dilek Aykan ve Cavit Uğur konuştu. Aykan konuşmasında, “Biz sokaktaydık şimdi mecliste olacağız” derken, Uğur ise konuşmasında, 8 Haziran’da özgürlük halayları çekileceğini vurguladı.

HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Seni başkan yaptırmayacağız” sözlerini yeniledi. AKP’nin politikalarını eleştirerek konuşmasına devam eden Tuncel, HDP’nin Türkiye halklarının tek umudu olduğunu belirterek, “Sizlerden yetki alıp kendisinden başkasına, başka bir iradeye saygı duymayanlara sandıktan çıkan oyları göstereceğiz” dedi. AKP’nin, HDP’nin yükselişine karşı provokasyon yaptığını belirten ve HDP’nin zorla insanlara oy attırıldığı iddialarına salondakilere, “Sizi buraya zorla mı getirdiler?” sorusunu yönelterek yanıt veren Tuncel’in sözlerine yüzlerce kişi aynı anda, “Hayır” diye yanıt verdi. AKP’nin diktatöryasına karşı HDP’nin iktidara yürüdüğünü belirten Tuncel, AKP’nin arkasında korunmaya alınan DAİŞ çeterlerine karşı tüm halkların birleştiğini ve Kobanê zaferinin gerçekleştiğini söyledi. Kobanê zaferinin enternasyonalist bir zafer olduğunun altını çizen Tuncel, “Kobanê’nin düşeceğini iddia edenler bize umutsuzluk verenler, dün yanıldılar bugün de yanılacaklar. Bugün de HDP barajı aşamayacak diyorlar. Biz o barajları yıkacağız” ifadelerini kullandı. Tuncel, “Biz haklıyız ve kazanacağız. AKP bunun farkında. AKP faşizmini tek geriletecek güç, HDP’dir. HDP’ye bu kadar çok saldırmalarının nedeni AKP’ye karşı kararlı bir şekilde yürüyen tek gücün HDP olmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Ağrı’da yaşananlara da değinen Tuncel, “Ağrı’da yaşananlar bu ülkede kimin savaş istediğini gösterdi. Sayın Öcalan’ın başlatmış olduğu barış projesini tüm Türkiye halkları sahiplendi. 28 Şubat’taki 10 madde gerçekleştirilirse sayın Öcalan kongreyi toplayacağını söylüyor. Cemil Bayık, ‘Biz Türkiye ile savaşmak istemiyoruz’ diyor. Ağrı’da yaşananlar savaş isteyenleri gösteriyor. Biz, kimin baskıyla, zorla oy aldığını çok iyi biliyoruz. Biz, bu konuda çok deneyimliyiz, halk iradesinin nasıl gasp edildiğini biz çok iyi biliriz” dedi.

Davuroğlu’nun “Demirtaş yalan söylüyor” sözlerine de tepki gösteren Tuncel, “Biz yalanlarla gelmedik bugüne. Darağacına giderken bile Kürtlerin ataları asla diz çökmedi. Seyit Rıza ne diyor, ‘Ben sizin yalanlarınıza baş edemedim diz çökmedim bu size dert olsun’ Biz asla ve asla halkımıza yalan söylemedik. Neyi doğru biliyorsak onu söyledik. KCK’den on binlerce arkadaşımız tutuklandı. Ancak, biz yalan söylemedik. Doğru bildiklerimizi savunmaktan vazgeçmedik. Asıl, Erdoğan ve arkadaşları aynaya baksın. Kim yalan söylüyor” diye konuştu.

“Adaylarımız İzmir’de yeni yaşamı örecek” diyen ve İzmir’den en az 5 adayın meclise gönderilmesini isteyen Tuncel, “İzmir’de barajları yıkmak. faşizme barajlar kurmak için var mısınız? Özgürlük halayımızı büyütmeye var mısınız?” diye sordu. Kitlenin çoşkulu alkışları ve hep bir ağızdan “evet” cevabı salondaki coşkuyu arttırdı.

‘Yüreğimizi aça aça kazandık’

Konuşmaların ardından HDP’nin İzmir’deki adayları, Hamdi Öztürk, Şehnaz Baba Aktaş, Özer Akdemir, Neşe Bakış, Süleyman Gündüz, İbrahim Akın, Pınar Türk, Zeki Gül, Eylem Yıldız, Müslüm Doğan, İnci Dal, Kamil Ağaoğlu, Ülkü Yalçınkaya, Bayram Ercan, Melike Arı, Ayşe Erkek, Pınar Aydınlar, Erkan Cengiz ve Ertuğrul Kürkçü tek tek sahneye çağırıldı. İzmir’in her iki seçim bölgesindeki ilk 4 aday olan Pınar Aydınlar, Müslüm Doğan, Eylem Yıldız ve Ertuğrul Kürkçü kısa birer konuşma yaptı. Aydınlar, konuşmasında halkların eşitliği için mücadele ettiklerini belirtirken, Doğan konuşmasında, Alevilerin sadece HDP’de temsil edildiğine dikkat çekti. Adaylardan Yıldız, avukatlık yaptığı için tüm acılara şahit olduğunu belirterek, “Birbirimizi acılarımızdan tanıyoruz, acılarımızı yaralarımızı birlikte saracağız” dedi.

‘Biz sandığa çağırıyoruz’

Kürkçü ise konuşmasında, ‘Bize Türkiyeli olun diyenlere’ tek sözümüz var. Bizim her ilde sandığımız var hangi partinin her ilde sandığı var? Biz Türkiyeliyiz. Bundan on yıl önce bize toplantılarda yer verilmezdi faşistler bizim arkamızda dolaşırdı. Artık böyle değil. Direndik, gerçeği anlattık. Yüreğimizi açtık onlara. Onlar bizi kavgaya çağırdı. Biz kavgaya gitmedik. Yüreğimizi açtık yüreğimizi aça aça yol yaptık, kazandık” diye konuştu. Ağrı’daki provakasyona da değinen Kürkçü, “İzmir Valisi sana sesleniyorum. Sakın Ağrı Valisi’nin arkasından gitme. Yoldaşlarım sizleri kavgaya çağıranlara sandıkta yanıt verin. Haydi şimdi biz sandığa çağırıyoruz” dedi. Kürkçü son olarak, “HDP, iktidara yürüyor. 8 Haziran sabahı halaya duracağız” diyerek konuşmasını bitirdi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here