Anasayfa Haber HDP, “Kadın beyanı esastır” ilkesini uygulayarak hakkında “kadına yönelik şiddet, taciz ve...

HDP, “Kadın beyanı esastır” ilkesini uygulayarak hakkında “kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz” suçlaması olan erkeklerin adaylıklarını reddedecek.

Paylaş

150311113221Adayların yarısı kadın olacak

HDP’de aday adaylık süreci sona ererken, başvuruda bulunanların yüzde 30’unu kadınlar oluşturdu. HDP, “Kadın beyanı esastır” ilkesini uygulayarak hakkında “kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz” suçlaması olan erkeklerin adaylıklarını reddedecek.

Tüm örgütlerinde eşbaşkanlık sistemini uygulayan HDP’de, seçim sürecinde de kadınların temsiliyetini güvenceleyecek önlemler alındı. HDP’de oluşturulan Merkezi Kadın Seçim Koordinasyonu, kadınların seçim sürecine erkekler ile eşit katılımını sağlamak için bazı ilkeler belirledi.Bu ilkeler şöyle: * Eşit temsil anlayışına uygun olarak, 550 milletvekili adayının yarısının kadın olması.* Seçilebilir yerden aday olacak vekillerin yarısının kadın olması.

* Erkek aday adaylarında çok eşli olanların adaylığının reddedilmesi.

* Erkek aday adaylarında kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz iddiasında kadın beyanını esas alma ve adaylıklarını reddetme.

Merkezi Kadın Seçim Koordinasyonu, söz konusu ilkelerin, sadece kadınların değil tüm karma seçim komisyonlarında da esas alınmasını kararlaştırdı. Komisyon, adayların belirlenmesinin yanı sıra, genel seçim çalışmasının kadın bakış açısıyla örgütlenmesi için de çalışmalar yapacak.

Başvuruların yüzde 30’u kadın 

HDP’den alınan bilgiye göre, bin 500’e yakın kişi milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulundu. Bunlardan yüzde 30’unu kadınlar oluşturdu. HDP Genel Merkezi tarafından yapılacak olan eğilim yoklaması ardından kesin aday listesinin 7 Nisan tarihinden önce kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here