Anasayfa Haber HDP Kadın seçim komisyonu kuruldu.Kadınlar 81 ilde çalışma yürütecek

HDP Kadın seçim komisyonu kuruldu.Kadınlar 81 ilde çalışma yürütecek

Paylaş

Kadının siyasetteki eşit temsiliyetinin öncülüğünü yapan HDP’de kadınların seçim çalışmalarına aktif katılımını sağlamak için Kadın Seçim Komisyonu kuruldu. Komisyon çalışmaları hakkında bilgi veren Müge Yamanyılmaz, HDP’li kadınların Türkiye ve Kürdistan’ın 81 ilinde seçim çalışması yapacağını ve ev ev dolaşarak kadınların sorunlarını dinleyeceklerini söyleyerek, “Kadınlar Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın her yerinde olacak. Anadolu’da ve Karadeniz’de yaşam alanlarına sahip çıkan kadınları da sürece dahil edeceğiz” dedi.
680x680nc-ist-300315-jin-hilbijartin-komisyon1
Türkiye siyasetinde kadın temsiliyeti noktasında “eş başkanlık” sistemiyle önemli bir değişimin öncülüğünü yapan HDP’nin genel seçim çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Seçimlere AKP, MHP ve CHP’den farklı olarak yüzde 50 kadın kotasıyla girmeye hazırlanan HDP’de kadınların seçim çalışmalarına aktif şekilde katılımını sağlamak için Kadın Seçim Komisyonu kuruldu. Kurulan komisyonun bileşenleri arasında Koma Jinen Azad (KJA), HDP Kadın Koordinasyonu üyeleri, Sosyalist Kadın Meclisi üyesi kadınlar da yer alıyor. Türkiye ve Kürdistan’da aktif olarak seçim çalışması yürütecek olan komisyon çalışmaları, Diyarbakır ve İstanbul merkezli olarak iki koldan yürütülecek. Türkiye ve Kürdistan’da kadınların sözünü ve örgütlü gücünü görünür kılmak ve seçim sürecinde kadına yönelik siyasal şiddetin aşılmasına yönelik çalışmalar yapacak olan komisyon, Anadolu ve Karadeniz’de de yaşam alanları için mücadele eden kadınlarla da toplantılar düzenleyerek, farklı kültürel ve toplumsal kimliğe sahip kadınları çalışmalara dahil edecek.

Kadın Komisyonu’nun yürüteceği çalışmalar hakkında bilgi veren HDP Seçim Komisyonu Üyesi Müge Yamanyılmaz, Türkiye’de nüfusun yarıdan fazlasını kadınların oluşturduğunu ancak kadının Meclis’teki temsilinin yalnızca yüzde 14 olduğunu belirterek, bunun siyasal şiddet olduğunu söyledi. Karar alma mekanizmasının erkekler tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Yamanyılmaz, “Kadınların deneyimlerinin ve ihtiyaçlarının kadınlar tarafından belirlenmesi gerektiğini düşündüğümüz için kadınları nasıl siyasete dahil edebiliriz, siyasette kadının sözünü nasıl görünür kılabiliriz sorularını temel olarak kadın komisyonunu kurduk” dedi.

İstanbul ve Diyarbakır merkezli yürütülecek

Özgün kadın çalışmasının önemine vurgu yapan Yamanyılmaz, “Öz örgütlülüğümüzün açığa çıkmasını, gösterilmesini ve kadınlarının sorunlarının sokaklardan Meclis’e taşınmasını, kadınlardan yana bir söz üretmenin ve o söz için politikalar uygulamanın önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Komisyonun içinde Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Selma Irmak’ın da yer aldığını belirten Yamanyılmaz, çalışmalarını Diyarbakır ve İstanbul merkezli olarak koordineli şekilde yürüteceklerini, hem Kürdistan’da hem de Türkiye’de kadınların taleplerini ve mücadelelerini görünür kılmak için çalışacaklarını kaydetti.

‘Anadolu ve Karadeniz’deki kadınları da sürece dahil edeceğiz’

Kadının tarihinin mağduriyet tarihi olmadığını tam tersine kadınların güçlü bir mücadele tarihine sahip olduğunu ancak bu tarihin “erkek aklı” tarafından yok sayıldığını söyleyen Yamanyılmaz, “Aslında biz üçüncü sayfa haberleri değil, mücadele tarihini yazıyoruz her gün. Bunu görünür kılmak için çalışıyoruz. Kürdistan’dan, Şengal’den, Kobanê’den direnen kadınların sözlerini taşımak istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Kadın dayanışmasıyla erkek barajını yıkıyoruz” diyen Yamanyılmaz, “Bizler Anadolu’da, Karadeniz’de yaşam alanlarına sahip çıkan kadınların da sözlerinin burada olmasını istiyoruz. Bu nedenle kadınlarla toplantılar düzenliyoruz, onları da sürece dahil etmeye çalışıyoruz” dedi.

Kadınlar 81 ilde çalışma yürütecek

Kadın Komisyonu’nun Türkiye ve Kürdistan’ın 81 ilinde seçim çalışmasını yapacağını belirten Yamanyılmaz, şöyle devam etti: “Kadınlar Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın her yerinde olacak. Doğanın, yaşamın, tohumun bilgisi kadındadır. Dolayısıyla HES’lere karşı direnen, yaşam alanlarına sahip çıkan kentlere, rantlara değil toplumun hizmetine açık olacak projeler için mücadele eden kadınların sesinin bizimle olması çok önemli.” Karadeniz’de çalışma yürüteceklerini aktaran Yamanyılmaz, Kürdistan’daki kadın dinamiği ile kadın hareketinin verdiği güçle Türkiye’deki kadın mücadelesine sahip çıkarak Türkiye’de çalışma yürüteceklerini söyledi.

Kadın aday profilini erkekler değerlendiremiyor

Seçimlere parti olarak girmeye hazırlanan HDP’nin 550 milletvekili adayının yarısının kadın olacağını hatırlatan Yamanyılmaz, HDP içinde bağımsız bir kadın aday oluşturma merkezi kurduklarını ve bu merkezin Kadın Seçim Komisyonu ile birlikte çalıştığını kaydederek, “Kadın adayları kadınlar belirliyor. Yani kadın profilini erkekler değerlendiremiyor. Aynı zamanda merkezi seçim komisyonumuzda da kadın perspektifinden bakan, kadından yana olan kişiler ve kadınlar yer alıyor” şeklinde konuştu.

Kadın adaylar için tanıtım etkinliği yapılacak

Çalışma yürüttükleri il, ilçe, mahalle ve köylerde kadınlarla bir araya gelerek halk toplantıları yapacaklarını, kadın mitingleri düzenleyeceklerini ve yine kadın adayların tanıtımı için de ayrıca bir etkinlik yapacaklarını söyleyen Yamazyılmaz, yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi vererek, şunları vurguladı: “Kadının öz örgütlülüğünü ortaya çıkaracak, özgür eş yaşamı örebilecek çalışmalar yapacağız. Eş başkanlık sistemimizi ve eşit temsiliyeti bir vitrin değil aynı zamanda eşitliğin gereği olarak sunmayı planlıyoruz. Seçim sürecinde yapacağımız eylem ve etkinlikleri HDK, HDP, DTK ve DBP’nin kadın eş başkanları ile birlikte planlıyoruz. Mümkün oldukça kadın materyalleri ile çok dilli materyallerin üretimi sağlıyoruz.”

‘HDP’ye oy versin vermesin tüm kadınların sesini duyuracağız’

Seçimler için farklı kesimlerin katıldığı kadın seçim bildirgesi hazırladıklarını ve bildirgeyi HDP içinde yer almayan kadınlarla paylaşarak geri dönüşler aldıklarını kaydeden Yamazyılmaz, bildirgede farklı kadın kurumlarının görüş ve önerilerinin yer aldığını belirtti. “Girmediğimiz, çayını içmediğimiz ev olmayacak, kalmayacak” diyerek kadınların kazanma kararlılığını bir kez daha ortaya koyan Yanmanyılmaz, “Biz kadınlar bizle birlikte düşünen ve bizden farklı düşünen, bize destek veren ya da vermeyen her kadınla buluşmayı çok istiyoruz. Dolayısıyla ev ev, kapı kapı dolaşacağız. Kadın esnafları gezeceğiz, çalışan kadınlara ulaşacağız ve bu kadınların sorunlarını, ihtiyaçlarını öğreneceğiz. Bize oy versin, vermesin mecliste o kadınların sözlerini isteklerini duyurmaya çalışacağız” dedi.

‘Tüm kadınları HDP’ye, demokratik siyasete çağırıyoruz’

Kadınlara çağrı yapan Yamanyılmaz, “Kadın seçmenlerden kendi sözlerini ve ihtiyaçlarını duyurmak için bizimle birlikte mücadele etmeleri ve dayanışmalarını istiyoruz. Kadın dayanışmasının aşamayacağı hiçbir şey yoktur. Sokaktaki sözümüzü Meclis’te hep birlikte yüksek sesle tekrar etmek için bütün kadınları HDP’ye demokratik siyasete çağırıyoruz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here