Anasayfa Forum HDP: Tek tip kıyafet insanlık onurunu çiğnemeyi hedefler.

HDP: Tek tip kıyafet insanlık onurunu çiğnemeyi hedefler.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen tek tip kıyafet uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı.

KHK/696 Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

HDP, “tek tip kıyafetin evrensel ve temel insan haklarına aykırı olduğunu” ifade etti.

“Muhaliflerin cezaevinde bulunduğu bir dönemde…”

HDP’nin açıklaması özetle şöyle:

“Rengini ve dizaynını hazırlayan ‘baş terzi’, yargılananlar hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanarak tek tipi savundu.

TIKLAYIN – Erdoğan: Duruşmalara Öyle Kravatlı, Havalı Gelemeyecekler

“Tek tip kıyafet insanlık onurunu çiğnemeyi hedefler. Çünkü bir insanın kıyafeti onun varlığının bir parçasıdır. Hele bu kişi cezaevinde ise bu daha da önemlidir.

“Uluslararası demokratik kurum ve kuruluşların tek tip kıyafet hakkındaki olumsuz kararları da son derece açıktır.

“Tek tip kıyafet cezaevlerinde bulunan insanlar için, ceza içinde psikolojik ceza ve işkence demektir. Kabul etmeyenlere görüş yasağı tehdidi bunun açık ifadesidir.

“Ayrıca kıyafet, tutuklu kişinin savunmasının bir parçasıdır. Bu düzenleme henüz yargılaması başlamamış veya tamamlanmamış insanların suçlu ilan edilmesi ve masumiyet karinesinin yok sayılması demektir.

“Tek tip kıyafet, yargı kararlarını artık hakimlerin değil, AKP Genel Başkanı’nın ve hükümetin verdiği bugünkü sistemin bir kez daha tescil edilmesi demektir.

“Geçtiğimiz yıllarda tek tip kıyafet uygulaması okullarda bile kaldırılmış iken, iktidara muhalif olanların cezaevlerinde bulunduğu bir dönemde yeniden gündeme getirilmesi tamamen kötü niyetli ve düşmanca bir davranıştır.”

“Çağdışı askeri cunta dönemi uygulamaları”

İktidara, bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısı yapan HDP, 12 Eylül darbesinin ardından başlatılan uygulamayı da hatırlattı:

“Türkiye’de tek tip kıyafet ilk kez gündeme gelmiyor. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra 1983 yılında başlayan ve 1987 yılında tekrarlanan tek tip kıyafet uygulaması yaşandı.

“O dönemde bu uygulamaya cezaevlerinde karşı çıkıldı ve bu karar güçlü karşı duruşlar neticesinde uygulanamaz oldu. Verilen kıyafetler giyilmedi, duruşmalara tek tip kıyafetler yırtılarak çıkıldı, açlık grevleri yapıldı. Bu eylemler sonucu dört kişi öldü, sanıklar duruşmalara götürülürken büyük tartışmalar yaşandı, bazıları duruşmalara çıkmadı. Nihayetinde bu uygulama tarihe gömüldü.

“Guantanamo özentisi AKP iktidarı, çağdışı askeri cunta dönemi uygulamalarına geri dönüyor. Ama insanlık onuru bu dayatmayı kabul etmez.

“Askeri darbe döneminde bu uygulama nasıl reddedildiyse, sivil darbe döneminde de aynı irade ve kararlıkla kabul edilmeyecektir.

“Tek tip kıyafet dayatmasının geleceğe bırakacağı izler ağır olur. Cezaevlerinde insanlara düşman muamelesi yapmak, düşman hukuku uygulamak büyük bir insanlık suçudur.” (AS)

* Çizim: CAGE

biai.
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here