Anasayfa Haber HDP Kutlamalrında Faşo ağa seni başkan yaptırmadık pankartları açıldı

HDP Kutlamalrında Faşo ağa seni başkan yaptırmadık pankartları açıldı

Paylaş

HDP’nin seçim zaferi, Kürdistan ve Türkiye kentlerinde on binlerin katılımı ile gerçekleştirilen görkemli kutlamlarla devam ediyor.Yapılan konuşmalarda AKP iktidarının 13 yıllık karanlığının doğan halkların güneşi ile aydınlandığı belirtilerek, AKP saltanatı ve diktatörlüğüne son veren halkların tarih yazdığı aktarıldı. Kutlamada konuşan HDP Dargeçit İlçe Eşbaşkanı Yasin Turan, “Buradan çıkarttığımız seçim zaferini, İmralı’da olan önderimiz Sayın Abdullah Öcalan’a gönderiyoruz. HDP projesi ile halkların kardeşliğini bir araya getiren baş mimar Önder Abdullah Öcalan’dır” dedi.
680x680nc-08-06-2015-mrd-nusaybin-secim-kutlamas7
KOCAELİ

HDP’nin oylarını yüzde 7.6’ya yükselterek milletvekilli adayı Ali Haydar Konca’nın Meclis’e gönderildiği Kocaeli’de, seçim zaferi Darıca, İzmit, Gebze, Körfez, Derince, Dilovası ve birçok ilçede kitlesel etkinliklerle kutlandı. Körfez Yukarı Hereke’de yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan kutlama, oluşturulan araç konvoyunun ilçede dolaşması ile başladı. Ardından Hereke Dörtyol Meydanı’nda toplanan yurttaşlara Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca hitap etti. Konca, Kocaeli halkına teşekkür ederek “Meclis’te AKP hükümetinden hesap soracağız. Halkımızın bize verdiği yetkiyle haklarını Meclis’te arayacağız” dedi.

HDP’nin en çok da kadınların ve gençlerin partisi olduğunu vurgulayan Konca, başarının kadın ve gençler sayesinde elde edildiğini ifade etti. Konca, ardından Körfez ilçesinde yurttaşlarla bir araya geldi . Ayrıca Dilovası, Gebze, Darıca, Derince ve İzmit Topçular Mahallesi’nde binlerce kişinin katılımıyla coşkulu kutlamalar gerçekleştirdi.

MANİSA

HDP’nin seçim zaferi Manisa kent merkezi ve tüm ilçelerinde de coşkuyla kutlandı. Yunus Emre ilçesindeki kutlamaların adresi Horozköy Kapalı Pazaryeri oldu. Alanda bir araya gelen binlerce partili, yerel müzik gruplarının söylediği şarkılar eşliğinde gece geç saatlere kadar eğlendi. PKK lideri Abdullah Öcalan posterleri ve PKK bayrakların da açıldığı, havai fişeklerin patlatıldığı kutlama, gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Buradaki kutlamanın ardından ise oluşturulan araç konvoyu ile zafer turu atıldı.

Şehzadeler ilçesindeki kutlamalarda da yerel müzik gruplarının seslendirdiği parçalar eşliğinde kutlama yapıldı. Kutlamalar sırasında gökyüzünü aydınlatan havai fişek gösterisi ise geceye renk kattı. Kutlamalar sırasında sağanak yağmur yağması bile kutlamalara gölge düşüremedi.

Saruhanlı ilçesinde yapılan coşkulu kutlamalar gibi, kutlamaların bir diğer adresi ise Turgutlu ilçesi oldu. İstasyonaltı Düğün Salonu’nun bahçesinde yapılan kutlamalar sırasında havai fişekler patlatılıp, çalılan müzikler eşliğinde halaylar çekildi. Buradaki kutlamanın ardından ilçe merkezinde araç konvoyu ile tur atıldı. Çok sayıda aracın konvoya katılması nedeniyle trafik durma noktasına geldi. HDP seçim zaferi, Salihli, Alaşehir, Gölmarmara ve Sarıgöl ilçelerinde de düzenlenen etkinliklerle geç saatlere kadar kutlandı.

AĞRI

HDP’nin Ağrı’daki 4-0’lık zaferi on binlerin katıldığı görkemli bir etkinlikle kutlandı. Kutlamanın yapılacağı Newroz alanını on binler hıncahınç doldururken, alanın dolması ile birçok yurttaş ise etkinliği alan etrafındaki çatılardan izledi. Büyük bir coşkunun hakim olduğu alanda on binler sık sık “Bizler HDP, Bizler meclise” sloganı attı. PKK, YPG ve KCK bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı kutlamaya, Ağrı milletvekilleri Leyla Zana, M. Emin İlhan, Dirayet Taşdemir ve Bedran Öztürk’ün yanı sıra Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık da katıldı. On binlerin coşkusunun eksik olmadığı alanda yurttaşlar, 4-0’lık zaferi halaylarla kutlarken havai fişek gösterisi de alandaki coşkuyu iki katına çıkardı. Meşalelerin renklendirildiği alanda sık sık seçim zaferi sloganlarla kutlanırken seçim provokasyonlarının yaşandığı Diyarbakır ve Erzurum halkı selamlandı. Alandaki coşku vekillerin sahneye çıkması ile doruğa ulaşırken etkinlik demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından vekiller halkı selamladı. Selamlamanın ardından halka hitap eden vekiller, Ağrı’daki HDP’nin zaferinde yer alan herkese teşekkür etti. Vekillerin konuşması ardından etkinlik, sahne alan sanatçıların şarkıları ile sona erdi. Resmi kutlamanın ardından bir kısım yurttaş kentin en işlek noktası olan Dörtyol’da halaylar çekerek bir kısım yurttaşta araçları ile şehir turu atarak, HDP’nin zaferini gece geç saatlere kadar kutladı.

BİTLİS

HDP Bitlis İl Örgütü, yüzde 13,1’lik zaferi kent merkezindeki Gök Meydanı’nda kutladı. Kutlamaya, binlerce kişinin yanı sıra HDP ve DBP il ve ilçe eşbaşkanları, parti yöneticileri, il ve ilçe belediye eşbaşkanları, HDP Bitlis milletvekilleri Mizgin Irgat ve Mahmut Celadet Gaydalı katıldı. “AKP Bitlis’te mevta oldu barış ve kardeşlik kazandı teşekkürler Bitlis” pankartının asıldığı alanda bulunan yurttaşlar, KCK, PKK ve HDP bayraklarının ellerinden düşürmezken, sık sık “Biji Serok Apo” ve “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı. “Çerxa Şoreşe” marşı eşliğinde başlayan kutlamada, önce belediye eşbaşkanları ve HDP il örgütü yöneticileri halkı selamladı. HDP adına kısa bir konuşma yapan HDP Bitlis İl Eşbaşkanı Tarık Gümüş, Bitlis seçmeninin tarih yazdığını ve Bitlis’in direnişinin AKP’ye tokat gibi cevap verdiğini kaydetti.

’13 yıllık karanlık güneşle aydınlatıldı’

Daha HDP Bitlis Milletvekili Adayı olan ancak seçilemeyen Zeynel Omay, 13 yıldır bu ülkeye karanlığı getiren AKP’yi HDP’nin doğan güneşiyle aydınlattıklarını kaydetti. Halkın 13 yıldır süren AKP saltanatı ve diktatörlüğüne son verdiğini aktaran Omay, Bitlis’te tarih yazıldığını vurguladı.

Daha sonra konuşan HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı ise konuşmasına seçim sürecinde emeği geçen ve HDP’ye destek olan herkese teşekkür ederek başladı. HDP’ye yapılan saldırılara dikkat çeken Gaydalı, saldırın hesabını Meclis’te soracaklarını söyledi. Kardeşi olan AKP 2’nci sıra milletvekili adayı Safter Gaydalı’ya göndermede bulunan Gaydalı, “Kardeşim 3 partiye gitti ancak gittiği partilerde kazanmadı. Şimdi yandaşları diyor 4’üncü kez başka bir partiye git. Ama halk ona iyi bir ders vermedi. Halk, kardeşime ‘Hadi dörtle oradan. Aqlê sivik bare giran’ dedi” diyerek, mizahi bir dille göndermede bulundu.

“Jin jiyan azadi” sloganlarıyla sahneye çıkan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ise, Bitlislilerin adlarını tarih sayfalarına yazdığını belirtti. “Haramilerin saltanatını yıktık ve başkanlık sevdalılarının hayallerini yerle bir ettik” diyen Irgat, halkın bu başarısından dolayı halka teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Irgat, Gaydalı ve Omay, barış güvercinlerini alkışlar eşliğinde uçurdu. Bitlis’in dört bir etrafından atılan dakikalarca havai fişeğin ardından kitle gece geç saatlere kadar müzik eşliğinde halay çekti.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik (Xirvate) beldesinde dün akşam saatlerinde belde meydanında HDP’nin zafer kutlaması gerçekleştirildi. Özellikle çevre köy komünlerinden yüzlerce yurttaşın katıldığı kutlamalarda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK ve HDP bayrakları açıldı. Yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaya duran yüzlerce yurttaş sık sık “Bê Serok jiyan nabe”, “Biz’ler HDP, Biz’ler Meclise” ve “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları attı. Kutlamada konuşan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, partilerinin elde ettiği başarının tüm halklara barış getireceğini kaydederek, “Biliyoruz ki bu önderliğimize, şehitlerimize ve kutsal özgürlük mücadelemizin sahiplenmesidir. Türkiye’nin her yerine umut haline geldik. Tüm halkların özgürleşmesi için halklarımız bizi sahiplendi. Önümüzdeki sürecin de tüm halklara barış getireceğini umuyoruz” dedi. Kutlamalar gece geç saatlere dek çekilen halaylarla devam etti.

İlçeye bağlı Esendere (Bajirgeh) beldesinde de DBP ilçe binası önünde köy komünlerinin öncülük ettiği kutlama gerçekleştirildi. Rojava’da yaşamlarını yitiren YPG/YPJ’lilerin ve Öcalan’ın posterleri, PKK, YPG ve HDP bayraklarının açıldığı kutlamalar, geç saatlere kadar halaylarla devam etti.

BULANIK

Muş’un Bulanık ilçesinde HDP’nin seçim zaferi kutlaması çarşı merkezindeki köy garajında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 7’den 70’e binlerce kişinin akın ettiği alanda halaylarla başlayan kutlamada sık sık “Be Serok jiyan nabe”, “Biji berxwedana YPG” ve “PKK halktır halk burada” sloganları atıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan HDP Bulanık İlçe Eşbaşkanı Deral Koca, “8 Haziran’da Türkiye’ye yeni bir gün doğdu. Halklar doğan yeni bir güneşle aydınlığa kavuşup özgür bir geleceğe yürüyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından dakikalarca süren havai fişek gösterisinden sonra halaya duran kitle coşkulu bir şekilde zaferini kutladı.

SİİRT

Siirt’te de seçim zaferi büyük bir coşkuyla kutlandı. Kurtalan’ın yanı sıra ilçeye bağlı Kayabağlar (Zokayt) ve Siirt merkeze bağlı Gökçebağ (Cawanika) beldelerinde akşam düzenlenen şölenlerle kutlamalar devam etti. Akşam saatlerinde Kurtalan ilçesinde bulunan Beykent Caddesi’nde düzenlenen şölene, binlerce yurttaşın yanı sıra Siirt milletvekilleri Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Hatice Seviptekin, HDP Siirt Milletvekili adayı İsmail Aydın, HDP ve DBP il, ilçe belde yöneticileri katıldı. Sloganlar ile karşılanan milletvekilleri, burada yaptıkları konuşmalarda halka teşekkür etti. Vekiller, bundan sonra barajsız, özgür, eşit ve demokratik bir yaşam için Kurtalan halkı ile birlikte mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından vekiller güvercinler uçurdu. Atılan havai fişekler eşliğinde, çalınan müziklerle geç saatlere kadar halaylar çekildi.

Kayabağlar (Zokayt) beldesinde ise HDP belde binası önünde şölen düzenlendi. Binlerce yurttaşın katıldığı kutlamada, sık sık havai fişekler atılırken, yurttaşlar zılgıt, slogan ve alkışlar eşliğinde HDP Siirt milletvekillerini ve beraberindekileri karşıladı. Yıkılan baraj ve elde edilen zafere ilişkin yapılan konuşmaların ardından vekiller yurttaşlarla birlikte halaya durdu.

Siirt merkeze bağlı Gökçebağ (Cawanika) beldesinde ise düzenlenen kutlama şölenine katılan HDP Siirt Milletvekilleri Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Hatice Seviptekin, HDP ve DBP il, ilçe belde yöneticileri, Gökçebağ belediye yönetimi ve yüzlerce yurttaş tarafından havi fişek ile davul zurnalarla karşılandı. Belde taziye evi önünde yapılan kutlama, gece geç saatlere kadar devam etti.

MARDİN

HDP’nin zafer kutlamalarının sürdüğü Mardin ve ilçelerinde binlerce kişi sokaklara dökülmeye devam etti. Kutlamaların devam ettiği diğer bir adres olan Kızıltepe ilçesinde binlerce kişi Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelerek seçim zaferini kutladı. HDP Kızıltepe İlçe Örgütü öncülüğünde düzenlenen kutlamaya, Erol Dora’nın yanı sıra binlerce kişi katıldı. PKK, KCK, HDP, bayrakları ile sarı, kırmızı, yeşil flamalar, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve çok sayıda dövizin taşındığı kutlamada, sık sık “Bizler HDP bizler mecliste”, “Bijî serok Apo” ve “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı. Renk cümbüşüne dönüştürülen alanda davul-zurna eşliğinde uzun süre halaylar çekildi. Yakılan meşale ve atılan havai fişeklerle coşkunun arttığı alanda
Diyarbakır’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.
Bu sıra “Şehit namirin” sloganının yükseldiği alanda yapılan konuşmalarda “Artık kimse halkları kayda almadan bir çalışma yapamayacak. İşte Mezopotamya güneşi doğmuştur ve batıyı da aydınlatacaktır” denildi.

Kutlama, Kızıltepe Şehit Ali Temel Kültür Merkezi sanatçılarının sahne almasıyla devam ederken, geç saatlere kadar halaylar çekildi. Öte yandan ilçe merkezinde konvoy oluşturan yurttaşlar da tur attı.

Mardin Dargeçit ( Kerboran ) ilçesinde düzenlenen şölene, binlerce yurttaşın katılımıyla HDP’nin seçim zaferi kutlandı. Kutlama öncesi Özgürlük Parkı’nda bir araya gelen yurttaşlar, oluşturdukları konvoy ile kent merkezinde tur atıldı. Daha sonra ilçe otogarında bir araya gelen binlerce yurttaşın yanı sıra Dargeçit Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik, HDBP-DBP ilçe yöneticileri, Barış Anneleri ve STK temsilcilerinin katılımıyla zafer kutlandı. PKK Lideri Abdullah Öcalan fotoğrafları, PKK, YPG bayrakları ile sarı, kırmızı, yeşil flamalar taşınan alan, binler, çalınan şarkılar eşliğinde halaya durdu. Havai fişeklerle kutlama coşkusunun arttığı alanda konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Yasin Turan, “Buradan çıkarttığımız seçim zaferini, İmralı’da olan önderimiz Sayın Abdullah Öcalan’a gönderiyoruz. HDP projesi ile halkların kardeşliğini bir araya getiren baş mimar Önder Abdullah Öcalan’dır” dedi.

Kutlama sahne alan sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar devam etti. HDP Mazıdağı İlçe Örgütü de, Newroz alanında gerçekleştirdiği etkinlikle seçim zaferini kutladı. Kutlamaya, HDP ve DBP ilçe yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Etkinlik özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Yapılan konuşmaların ardından kutlama, Çiyayê Mazi Kültür Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren müzik gruplarının söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar devam etti.

Mardin’in Artuklu, Savur ve Derik ilçelerinde de seçim zaferi gece geç saatlere kadar gerçekleştirilen kutlamlarla kutlandı.

BİNGÖL

HDP’nin 7 Haziran Genel Seçimlerinde barajı yüzde 13 gibi bir oy oranı ile aşarak, meclise girmesi tüm Kürdistan ve Türkiye kentlerinde olduğu gibi Bingöl’de de kutlanıyor. Akşam saatlerinde Yeni Mahalle’de bulunan Newroz Alanı’nda bir araya gelen binlerce kişi HDP’nin barajı geçmesini kutladı. İçerisinde kadın ve gençlerin yoğunlukta olduğu kutlamada, alanın girişine üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu, “Zaferin önderine selam olsun” yazılı pankart açıldı.

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ardından, HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy ile adaylar alana geldi. Sloganlar eşliğinde karşılanan HDP adayları, sahneye çıkarak halkı selamladı. Adaylar tarafından yapılan kısa konuşmaların ardından yerel sanatçılar sahne aldı. Sanatçıların seslendirdiği hareketli ezgiler eşliğinde halk halaya dururken, HDP adayları da halka eşlik etti.

Gece geç saatlere kadar devam eden kutlamada, gençler tarafından kutlamanın yapıldığı alanın farklı köşelerinde havai fişek gösterisi yapıldı.

ELAZIĞ

Elazığ’da ise seçim zaferi Hazot Garajı ve Aksaray mahallelerinde düzenlenen şölen ile kutlandı. HDP Elazığ milletvekili adayları, HDP, EMEP ve DBP Elazığ il örgütlerinin katıldığı kutlamalarda, çalınan müzikler eşliğinde gece geç saatlere kadar çekilen halaylarla devam etti.

DİYARBAKIR

HDP’nin seçim zaferi kutlamaları kapsamında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde halk alanlara akıp kutlama yaptı. HDP ve DBP öncülüğünde yurttaşlar Çeşme Meydanı’nda toplanmaya başladı. Yerel müzik gruplarının çaldığı ezgiler eşliğinde kitle halaya durdu. Yapılan kutlamanın ardından kitle araçlarla şehir turu attı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde de seçim zaferi, 7’den 70’e on binlerin katılım ile gerçekleştirilen şölenle kutlandı. Kutlamalar mahalle aralarında da gece geç saatlere kadar sürdü.

AYDIN

HDP’nin Türkiye genelinde barajı aşması Aydın’ın Efeler, Söke, Didim, Kuşadası ve Germencik ilçelerinde de miting havasında yapılan etkinlikle kutlandı.
Kutlamalar çerçevesinde Efeler ilçesinde oluşturulan kilometrelerce uzunluğunda araç konvoylarla ilçe de zafer turu atıldı. Atılan turun ardından ise Aymek Kavşağı’nda çekilen halaylarla seçim başarısı kutlandı. HDP’ye yönelik seçim öncesi yapılan saldırılarda yaşamını yitirenlerin de unutulmayıp, anılarına saygı duruşunda bulunulduğu kutlamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Pınar Akpınar, “Bu alanda hepiniz rengarenksiniz. Sizler bu renkler ile HDP’yi temsil etmektesiniz. Seçim sürecinde gösterdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kentten vekil seçilemeyen HDP Milletvekili Adayı Filiz Koçali ise yaptığı konuşmasında kent halkına “Sizlerle çok güzel günler geçirdik ve HDP’yi Türkiye genelinde barajı aştırdık. Bunda sizlerin büyük emeği bulunmaktadır. Gecenizi gündüzünüze katarak bizlerle beraber ev ev gezerek oy istediniz. Aydın’ı ve sizleri asla unutmayacağım kalbim her zaman Aydın’da olacak, Hakkınızı helal edin” sözleriyle veda etti.
Koçali’nin konuşmasının ardından kitleden “Aydın seninle gurur duyuyor” sloganı yükseldi.

Konuşmaların ardından sık sık atılan havai fişekler ve yakılan meşaleler altında halaylar çekilen kutlama gece yarısına doğru son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here