Anasayfa Haber HDP MİLLETVEKİLİ ADAYI İBRAHİM AKIN: “AKP BAŞKANLIK, HDP DEMOKRATİK ÖZERKLİK İSTİYOR” ...

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYI İBRAHİM AKIN: “AKP BAŞKANLIK, HDP DEMOKRATİK ÖZERKLİK İSTİYOR”  

Paylaş

 

 

 

 

İZMİR (HDP-BASIN) – 19.4.2015 –  HDP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı İbrahim Akın Aliağa’da partisince düzenlenen halk toplantısında AKP’nin uyguladığı neoliberal politikalarır sonucu olan taşeronlaşmaya ve iş cinayetlerine dikkat çekerek “Artık her gün bir iş cinayeti duymak istemiyoruz.” dedi.

*”AKP HEGOMANYASI ARTTIKÇA; YOKSULLUK, TAŞERONLAŞMA ARTIYOR”

 Akın ayrıca HDP’ye yönelik saldırıların arkasında AKP’nin olduğunu savundu ve “ Başkanlık tehlikeye girdiği için saldırganlaştılar. AKP başkanlık, biz demokratik özerklik istiyoruz” ifadesini kullandı.

“ANADİL DOĞAL HAKTIR”

HDP 2. Bölge milletvekili adayları İbrahim Akın ve Hamdi Öztürk partilerinin Aliağa  Şehit Kemal Kahvesi’nde düzenlediği halk tanıtım toplantısına katıldılar. Özellikle gençlerin yoğun ilgisinin gözlendiği toplantıda açış konuşmasını HDP Aliağa İlçe Eş Başkanı Veysel Özbay yaptı. Daha sonra konuşan HDP 2. Bölge Milletvekili adayı Hamdi Öztürk anadilde eğitimin önemine dikkat çekti ve “ Her insanın doğal hakkı olan anadilde eğitim için yıllardır mücadele verenleri saygıyla anıyorum” dedi. Öztürk HDP’nin bütün eğilimlerle dost olduğunu belirterek “Hepimiz aynı sömürülüyoruz, bu yüzden HDP’deyiz. Demokrasi ve barış için oylarınızı HDP’ye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“İŞÇİLER İÇİN ÖNCELİK İŞ GÜVENLİĞİ”

HDP 2. Bölge Milletvekili adayı İbrahim Akın; bir süre önce yaşamını iş güvenliği olmadığı için yaşamını yitiren belediye işçisi Nusrettin Yıldızhan’ın ailesini ziyaret ettikten sonra geldiği toplantıda Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Aliağa’da da taşeronluğun ve güvencesiz iş ortamının sağlıksız ve can alıcı sonuçlarının yaşandığına dikkat çekti ve “ AKP güçlendikçe hegemonyasını artırıyor. Hegomanyasının artmasıyla yoksulluk artıyor, taşeronlaşma artıyor, güvencesiz ortamlarda çalıştıkları için yaşamlarını yitiren işçilerin sayısı ne yazık ki çoğalıyor. Bugün ailesini ziyaret ettiğimiz Nusrettin Yıldızhan bir belediye işçisi. Bir gün kamyonun kasası açılıyor ve düşerek ağır yaralanıyor. 60 gün komada kaldıktan sonra da yaşamını yitiriyor.” diyerek işçiler için en büyük sorunun iş güvenliği olduğuna dikkat çekti.

HDP’nin çok renkli bir parti olduğuna vurgu yapan İbrahim Akın, Türkiye’de bugüne kadar tekçi siyaset uygulandığına dikkat çekti ve “Bizim tek amacımız barış içinde bir arada yaşamak. Bunun bir örneği Kobane’de yaşanıyor. Kobane ışığını, umudunu  Türkiye’ye yayacağız” ifadesini kullandı.

“SALDIRILARIN ARDINDA AKP VAR”

HDP’ye yönelik saldırıların ardında AKP’nin olduğuna dikkat çeken HDP 2. Bölge milletvekili adayı İbrahim Akın, AKP’nin gerilimci savaş siyaseti istediğini ve başkanlığın tehlikeye girdiğini gördüklerinde saldırıların arttığını, HDP’nin  provakasyonlara gelmeyeceğini söyledi.

Çözüm sürecinin demokrasi ve barış güçlerinin çabalarıyla sürdürülmeye çalışıldığına dikkat çeken İbrahim Akın, AKP’nin geriletilmesinin Kürt sorununun çözümünü de kolaylaştıracağını söyledi ve “ HDP bu işi başarmak, AKP’yi geriletmek için var. Çok çalışırsak barajı aşar bunu başarırız. AKP bize engel olamaz” dedi.

YERİNDEN YÖNETİM

AKP’nin başkanlık, HDP’nin ise demokratik özerklik istediğini söyleyen 2. Bölge Milletvekili adayı İbrahim Akın, “Biz İzmir’i İzmirliler yönetsin, İzmir Valisini İzmirliler seçsin istiyoruz. Yaşadığımız bölge ile ilgili kararlar bize sorulmadan alınmasın istiyoruz. Yani İzmir’i İzmirlilerin yönetmesini istiyoruz. İzmir için çılgın projeler üretilmesin istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here