Anasayfa Forum HDP milletvekili adayları, İzmir, Aydın, Diyarbakır, Urfa, Antep, Adana, Van, Bitlis, Siirt,...

HDP milletvekili adayları, İzmir, Aydın, Diyarbakır, Urfa, Antep, Adana, Van, Bitlis, Siirt, Kars, Muş ve Malatya’da seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Paylaş

AYDIN

1 Kasım genel seçim çalışmalarına destek vermek için Aydın’a gelen Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, Efeler ve Nazilli ilçelerinde yurttaşlarla bir araya geldi. Burada konuşan Sakık, Türkiye’nin barış teminatının HDP olduğunu belirterek, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin düşüş yaşaması ile Türkiye ve Kürdistan’da katliamlara başladığını belirtti. HDP’nin, Türkiye’de sadece Kürtlerin değil, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin partisi olduğunu ifade eden Sakık,”Türk, Türkmen, Laz, Çerkez, Ermeni, Alevi, kim ki bu topraklarda ötekileşmişse biz hepsinin partisi olduk. Kimlikler arasında ayrım koymadık, onun için bundan korktular bu projenin mimarı Sayın Öcalan’dır. Sayın Öcalan bu projeyi İmralı’dan hayata koydu. Bu ülkenin teminatı ötekilerin partisi olan HDP’dir. Nazilli’de, Aydın’da İzmir’de Manisa’dakilerle en az Kürdistan’dakiler kadar önemsiyoruz, kaderimizi birleştiriyoruz” dedi. 7 Haziran seçimlerinde halkın AKP’ye tek başına yetki vermeyerek yine CHP, MHP ve HDP’ye yeni bir iktidar kurun mesajı verdiğini belirten Sakık, fakat mevcut hükümetin halkın talebini yok sayarak erken seçime gittiğini söyledi.

ADANA

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, tekstil atölyelerinde zor şartlar altında çalışan işçileri ziyaret etti. Beştaş, işçilerin çalışma koşulları karşısında üzüntülerini dile getirirken, işçilerin çalışma şartlarının düzelmesinin demokrasi ve barış ikliminin tesis edilmesi ile mümkün olduğunu kaydetti. İşçilerin taleplerinin ülkede tesis edilecek demokrasi bilinci ile mümkün olduğunu vurgulayan Beştaş, barışın yolunun her bir bireyin seçimlerde sorumluluk hissederek hareket etmesinden geçtiğini aktardı. Her bireyin oyunu kullanması vurgusu yapan Beştaş, aynı zamanda her bireyin sandık görevlisi gibi hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Beştaş, taşeron sistemi ve kayıt dışı çalışmanın yasaklanarak önlem alınacağını aktararak, işçiler ile birlikte halkların barışını HDP’nin tesis edeceğini vurguladı.

Beştaş’ın kendilerini ziyaret eden ilk milletvekili olduğunu belirten işçiler, ziyaretten memnun olduklarını aktardı.

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Nimetullah Erdoğmuş, Bağlar’ın Şêx Şamil Mahallesi’nde bulunan esnaf ve yurttaşları ziyaret etti. Gittiği her yerde coşkuyla karşılanan Erdoğmuş’a HDP ve DBP Bağlar ilçe eş başkanları ile Şêx Şamil Mahalle Meclisi yöneticileri eşlik etti. Lefkoşa Kıraathanesi’nde kalabalığa konuşan Erdoğmuş, zorlukları da kolaylıkları da insanoğlunun kendisinin inşa ettiğini belirterek, “Ben bu ilin müftüsüydüm. Türkiye’de bir elin parmak sayısı müftülerinden birisi de bendim. Herhangi bir sıkıntım da yoktu. Devlet erkânlarının bir takım şeyleri bana sorulurdu. Öyle bir gün geldi ki müftü olarak diyanet ve devletin yanlış tarafta olduğunu, asıl gerçek, asıl doğru olan tarafın Kürt özgürlük mücadelesi tarafı olduğunu gördüm” dedi.

HDP Bağlar İlçe Örgütü yöneticileri de, Şeyh Şamil Mahallesi’nde seçim broşürleri dağıtarak, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

SİİRT

Pervari ilçe merkezi ile Gökbudak (Sanih), Belenoluk (Hêşet), Düğüncüler (Besta), Yapraktepe (Herwex), Doğan (Huysan) köylerini gezen HDP Siirt Milletvekili adayları Kadri Yıldırım, Besime Konca ve Fatih Dalğalı, yurttaşlar ile bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Yıldırım, 1 Kasım seçimlerinin önemine dikkat çekerek, “1 Kasım seçimleri 7 Haziran seçimlerine nazaran daha önemli. Bu gün AKP ve Erdoğan tarafından bizlere yönelik başlattığı savaşa dur demenin tek yolu 1 Kasım seçimlerinde partimize daha fazla sahip çıkmaktır. Bu seçimlerde daha güçlü olursak Erdoğan ve AKP başlattıkları savaş politikalarını gözden geçirmek durumunda kalacak” dedi.

Buradan Siirt merkeze geçen HDP’li adaylar, PTT, Türk Telekom, Defterdarlık, Vergi Dairesi, SGK, Bayındırlık İl Müdürlüğü, İŞKUR ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü gibi kurumları ziyaret etti.

MALATYA

HDP Malatya milletvekili adayları Aydın Erdoğan ve Perihan Yücekaya ile HDP Mersin Milletvekili Dengir Mehmet Mir Fırat, Malatya Esnaf Kefalet Odası, Rışvanlılar Derneği, Çelikhanlılar Derneği ile MAZLUMDER Malatya Şubesi’ni ziyaret etti. MAZLUMDER ziyaretinde konuşan Fırat, hak ihlallerinin en üst noktada olduğunu vurgulayarak, hak ihlallerine karşı organize olmuş sivil toplum kuruluşlarından bir tanesinin de bu kurum olduğunu söyledi.

HDP’liler, daha sonra sırasıyla diğer kurumları dolaşarak, 1 Kasım seçimlerinde destek isterken, kurum temsilcileri de adayların ziyaretinden dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirdi.

İZMİR

HDP İzmir Milletvekili adayları, İzmir’deki yerel ve ulusal basın kuruluşların temsilcileriyle Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıda konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Mülkiye Birtane, seçim çalışmaları kapsamında sokaklarda çok olumlu tepki aldıklarını söyleyerek, HDP’nin artık halklar tarafından kolundan tutulup ayağa kaldırıldığını ve sahiplendiğini söyledi. HDP’nin gücünü halktan aldığını gençlerle, kadınlarla toplumun tüm ötekileştirilen kesimi ile iktidara doğru yürüdüklerini belirten Birtane, “İnadına barış, inadına demokrasi, inadına kadın, inadına çok kimlik, çok kültür, çok dillilik diyoruz” diye konuştu.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise, HDP’nin 1 Kasım seçimleri ardından ana muhalefet partisi olacağını söyledi. HDP’nin ülkenin geleceği ilişkin yeni projeler üreteceklerini kaydeden Doğan, “Yeni yaşamdan ne anladığımızı en geniş kitlelere anlatacağız. Gerçek bir demokrasinin inşasında da tüm toplumsal muhalefetin yer alacağı yeni yapılar geliştireceğiz. Bu ülke de hızlıca bir demokratikleşmenin yaşanması gerekmektedir. Halkların, inançların özgürleştiği ve demokratik ulusun inşa edildiği bir sürecin yaşanması gerekmektedir” diye konuştu.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, tarihsel bir seçim sürecine girdiklerini belirterek, AKP bu seçimden galip çıkacak olursa Türkiye’nin önünde son dere karanlık bir gelecek açılacağını söyledi. Halkın AKP’ye dersini vereceğini gösterdiği takdirde Türkiye’nin üzerinde 13 yıldır sürmekte olan tek parti hakimiyetinin sona erdireceğini dile getiren Kürkçü, 1 Kasım’la birlikte demokratik bir yolun açılacağını kaydetti.

ANTEP

HDP Antep Milletvekili adayları Osman Demirci, Lami Çiçek ve Umut Baran seçim çalışmaları kapsamında Şehitkâmil ilçesi Korutürk Caddesi’ndeki esnafı ziyaret etti. HDP’nin seçim beyannamesini dağıtan adaylar, esnafın sorunlarını dinledi. Ziyaret sırasında bir esnaf HDP’li vekil adaylarına “İki haftadır seçimlerden kaynaklı iş yapamıyoruz, işin ne olduğunu unuttuk. Sizden umutluyuz, umuyoruz ki seçimler iyi geçer memlekette barış sağlanır” dedi.

HDP’li vekil adayları ise halkın beklentilerine karşı çözüm koşullarını hayata geçireceklerini söyledi.

HDP Antep milletvekili adayları Mahmut Toğrul, Sultan Bayındır, Selman Tutumlu, Mehmet Karaaslan ve HDP, DBP il eşbaşkanları seçim çalışmaları kapsamında esnaf ve yurttaşları ziyaret etti. Merkez Şahinbey ilçesinde bulunan Gaziler Caddesi’nde yurttaşları ziyaret eden milletvekili adayları, “İş, aş ve demokrasi” için HDP’nin desteklenmesini istedi.

HDP kadın milletvekili adayı Emine Akkuş Çiçek ise, Şahinbey ilçesine bağlı Yeşilkent Mahallesi’nde yurttaşları ziyaret etti. HDP el bildirileri dağıtılırken, çevrede bulunan yurttaşlar da el bildirilerini dağıttı. Kapı kapı dolaşan HDP adayı, 1 Kasım seçimleri için halktan destek istedi.

URFA

HDP Urfa Milletvekili adayı Ziya çalışkan da, merkez Karaköprü ilçesi ve Karşıyaka Mahallesi’nde ki seçim bürolarında yurttaşlar ile bir araya geldi. Sandık güvenliği ve müşahitlik için bilgi veren Çalışkan, halktan destek istedi. Yurttaşlar, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi verenlerin teslim ettiği sandıklara sahip çıkacaklarını ifade etti.

HDP’nin Urfa adaylarından İbrahim Ovabeyli ve beraberindeki heyet, ilçenin kırsal Arap yerleşim yerlerinde seçim çalışması yürüttü. Mahalle muhtarları ve sakinleri ile bir araya gelen HDP’liler, 1 Kasım’ın önemini anlattı. Arap yurttaşlar, HDP’nin neyi amaçladığını bildiklerini, bu yüzden de HDP’yi tercih edeceklerini söyledi.

Partinin bir diğer adayı olan Feridun yazar, Siverek ilçesi esnafını gezerek sorunlarını dinledi. Esnafın yoğun ilgi gösterdiği Yazar, yurttaşların geçinemez, para kazanamaz duruma geldiğini belirterek, çözüm yolunun HDP’nin ekonomi politikalarında olduğunu ifade etti. Yazar’ı dinleyen esnaflar, HDP’yi destekleyeceklerini belirtti.

Ceylanpınar ilçesinde ki esnaf ziyaretinden sonra kırsal mahalleleri ziyaret eden HDP adayı Leyla Güven, Yukarı Doruklu (Humêra Jorin) Mahallesi’nde Kobanê’de yaşamını yitiren YPG’li Ahmet Firat’ın (Baz Egit) mezarı başında yapılan anmaya katıldı. Güven, burada yaptığı konuşmasında, “Baz Egit arkadaşımız vatanın parçalanmışlığına karşı direnmeyi seçti. ‘Suruç ne ise Kobanê odur’ dedi. Bize düşen onların anısına layık olmak ve mücadelelerini zafere taşımaktır” dedi.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ise, Hilvan ilçesinde öğrenci ve tekstil işçilerini ziyaret etti. Öğrencilerin eğitim sorunlarını dinleyen Ayhan, HDP’nin ezbere ve sınava dayalı sistemi kaldıracağını ve bilim üreten, bilim insanı yetiştiren bir sistem inşa edeceklerini söyledi. Daha sonra bir tekstil atölyesinde işçiler ile bir araya gelen Ayhan, işçilerin açlık sınırının altında çalışmak zorunda kaldığını ifade etti. Ayhan, önerdikleri 2 bin TL asgari ücreti hatırlatarak, bu rakamın 4 kişilik bir ailenin aç kalmaması anlamı taşıdığını belirtti.

Ayhan, daha sonra ilçede yıllardır Saadet Partisi’nde siyaset yapan Toprak ailesi’ne HDP rozeti taktı. Aile adına konuşan Ramazan Toprak, “Yıllardır bizi bir birimizden ayrıştırarak bir birimize düşürdüler. Şimdi de görüyoruz ki kendi iktidarlarını sürdürmek için gençlerimizin kanını akıtıyorlar. Bu savaş dursun diye HDP’ye geçtik” dedi.

ANTALYA

HDP Antalya Milletvekili adayları Saruhan Oluç ve Nuray Erçağan seçim çalışmaları kapsamında Antalya’nın Kepez ilçesine bağlı Gaziler Köyü Mahallesi’nde bulunan seracıları ziyaret etti. İşçilerin sorunlarını dinleyen ve HDP’nin emekçiler için vaatlerini anlatan adaylar, ziyaretleri işçilerin öğle yemeğine denk gelince işçilerle birlikte öğle yemeği yedi. İşçilerin yemekhanesinde birlikte yemek yiyen milletvekili adayları ve işçiler, emek ve üretim sorunlarını konuştu. İşçilerle birlikte yemek yiyen milletvekili adayları yemekten sonra çevrede bulunan diğer işçilerin de katılımıyla çay içti. İşçilerle konuşan HDP Antalya Milletvekili adayı Nuray Erçağan, üretenlerin söz sahibi olduğu bir dünya için çabalıyoruz. Üretenlerin yönettiği ve yönetimde söz sahibi olduğu bir düzeni sağlamak için var gücümüzle çalışacağız dedi.

Nuray Erçağan’dan sonra konuşan HDP Antalya Milletvekili Saruhan Oluç da, AKP’nin iç ve dış politikadaki yanlış ve mezhepçi politikalarının en çok emekçileri vurduğunu belirtti. Üreticilerin maliyet ve karları arasındaki dengenin bir hayli farklı olduğuna değinen Oluç, üreticilere yapılacak yardımlar genel ekonomi çerçevesinde ele alınacağını belirtip mazot ve gübre fiyatlarının artışının ürün fiyatlarının çok üstünde olduğunu bunun da üreticiyi zora soktuğunu belirtti.

Milletvekili adayları işçilerle çay içtikten sonra işçilerle birlikte yakında bulunan çiçek serasını ziyaret etti.

KARS

Seçime sayılı günler kala HDP Kars milletvekili adayları çalışmalarına hız verdi. İl merkezindeki seçim çalışmalarını ev ziyaretleriyle sürdüren adaylar, ilçe ve köylerde ise halk ile bir araya gelmeye devam ediyor. HDP’nin Azeri kökenli milletvekili adayı Önder Fidanboy, Digor’da halk ile bir araya geldi. Halk ile sohbetler gerçekleştiren Fidanboy, yıllardır bu topraklarda Azeri, Türk, Kürt, Terekeme halklarının hiç bir sorun olmadan yaşadığını, asıl sorun yaratanların sistem savunucuları olduğunu vurguladı. HDP Kars Milletvekili Şafak Özanli ise merkez köylerde halk ile buluştu.

‘Buzdolabına kaldırılan süreç değil, çocuk cesedidir’

HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ise Kağızman’da muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlara seslenen Bilgen, 7 Haziran seçimlerinden önce çatışmanın, kanın olmadığını, ancak seçim sonuçları ve Suriye’deki gelişmelerin kimilerini rahatsız ettiğini ve bu yüzden çatışma ortamının tekrardan başlatıldığını söyledi. Bilgen, ”Dolmabahçe’de açıklanan deklarasyondan haberinin olmadığını söyleyen Erdoğan ardından çözüm sürecini buzdolobına kaldırdığını açıkladı. Aslında buzdolobına saklanan sadece çözüm süreci değil, sokağa çıkma yasağının olmasından dolayı cenazesi defnedilemeyip buzdolabına konulan çocuktur. Bunu Türkiye yaşadı ve tüm dünya şahit oldu. 90’lı yıllardan geri kalmayacak uygulamalara son 4-5 ay içerisinde yaşandı. Ülkede bunlar yaşanırken bizim başka bir siyasete başka bir yere odanlanmamız mümkün değildi” dedi.

MUŞ

Malazgirt Meslek Yüksekokulu’nda okuyan üniversite öğrencileri 1 Kasım seçimlerinde HDP’ye oy vermek için DBP ve HDP ilçe örgütlerini destekleriyle bir otobüsle memleketlerine gönderildi. Öğrenciler, barış ve demokrasi savunan, her şeye inat barış diyen HDP’ye oy vermek için memleketlerine gideceklerini söyledi.

VAN

Van Başkale’de seçim çalışmalarını sürdüren HDP Milletvekili Lezgin Botan, ilçe esnafını ziyaret etti. Botan’ı HDP seçim bürosunda karşılayan partililer, esnafla görüştü. HDP’nin en yüksek oranda oy aldığı ilçedeki esnaf, partileri büyük coşkuyla karşıladı. Seçim çalışmaları ilçeye bağlı mahallelerde devam etti.

BİTLİS

HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, seçim çalışması kapsamında merkez Hersan Mahallesi’nde kadınlarla bir araya geldi. Toplum Destek Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Irgat, Bitlis’in inancına bağlı bir kent olduğunu belirterek, “Bitlis halkının, Bismillahirahmanirahim ve Allah yazılı mezar taşlarına saldıran AKP’ye karşı büyük bir ders vereceğinden şüphemiz yoktur” dedi.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here