Anasayfa Haber HDP :Paris katliamını lanetliyoruz ,katliamdan IŞİD ‘e destek veren devletler de sorumlu’dur

HDP :Paris katliamını lanetliyoruz ,katliamdan IŞİD ‘e destek veren devletler de sorumlu’dur

Paylaş

 

Paris ve Lübnan’da gerçekleştirilen katliamları kınayan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, yayınladıkları mesajda Fransa halkının acılarını paylaştıklarını belirterek, “Bu yapıların hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır” açıklamasında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, yaptıkları yazılı açıklama ile Paris ve Lübnan’da yapılan katliamları kınandı. “Paris katliamını lanetliyoruz” başlığı ile yapılan ortak açıklamada, “Sivillere yönelik IŞİD saldırılarının son aylarda sınır tanımaksızın tırmanmasına ve bunların giderek ağırlaşan sonuçlarına üzülerek tanık olmaktayız. Bu vesileyle dün Paris’te ve bir önceki gün Beyrut’ta sivillere karşı gerçekleştirilen insanlık düşmanı saldırıları en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını en içten duygularla paylaşıyoruz” denildi.
Açıklamanın devamında ise şu görüşlere yer verildi:
Paris’ten Kobanê’ye dayanışma içinde olmalıyız
“IŞİD’in insanlık düşmanı saldırılarına defalarca maruz kalan ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olarak Beyrut’tan, Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobani’ye, Tunus’tan Ankara’ya kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olmamızın önemini bir kez daha vurguluyoruz.

‘Destek veren devletlerde sorumludur’

IŞİD ve benzeri katliamcı yapılara karşı geliştirilecek önlemler, demokrasinin ve özgürlüklerin korunması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu yapıların hem Türkiye’de hem de Avrupa’da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır.

Halkların Demokratik Partisi, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaşmakta ve onlarla dayanışmasını güçlü bir şekilde ifade ederek sürdürmektedir. Bu saldırılara maruz kalan toplumlara bir kez daha en derin üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyoruz.”

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here