Anasayfa Haber HDP Parti Meclisi Seçimlerden sonra ilk sonuç bildirgesini yayınladı

HDP Parti Meclisi Seçimlerden sonra ilk sonuç bildirgesini yayınladı

Paylaş

Seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanan HDP Parti Meclisi sonuç bildirgesinde, HDP’nin başarısı ile AKP’nin “Kürt halkının politik temsilcisi HDP değil biziz” spekülasyonlarına son verildiğini ve Kürt halkının 35 yıl boyunca süregelen eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinin parlamentodaki siyasal temsilinin adresinin HDP olduğunun teyit edildiği vurgulandı. Bildirgede, HDP ile “Yeni Yaşam”ın önü açıldığı belirterek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak, “çözüm süreci”nin devam etmesi çağrısı yaptı. 680x680nc-merkez-hdp-logo

Seçim sonuçlarını ve Kürdistan’da hayata geçirilmeye çalışılan provokasyon girişimlerini değerlendirmek için 10 Haziran günü bir araya gelen HDP Parti Meclisi, toplantılarının sonuç bildirgesini açıkladı. 15 başlıkta tespitlerde bulunulan sonuç bildirgesinde, kritik bir dönemde, yüzde 10 barajı, çok yönlü saldırı, bombalama ve kitlesel katliam girişimleri ile parti olarak seçimlere giren HDP’nin 6 milyon oy aldığı ve 2011 Genel Seçimleri’ne göre oy oranını yüzde 100 artırarak büyük bir başarı elde ettiği belirtilerek, “Büyük bir coşku ve heyecanla başladığımız seçim çalışmalarının sonunda elde edilen başarıyla birlikte demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir Türkiye umudu yeniden yeşermiştir” denildi.

Başkanlık hayalleri suya düştü, büyük insanlık değerleri kazandı

Bildirgede, HDP’nin başarısının Erdoğan’ın “başkanlık sistemi” hayallerine son verdiği belirtilerek, “AKP, önemli oranda güç kaybetmiş ve tek başına hükümet kurabileceği bir halk desteğini alamamıştır. Böylece ‘hikmetinden sual olunmaz’ anlayışıyla sürdürülen 13 yıllık iktidar dönemi sona ermiş, ‘Büyük İnsanlık’ değerleri üzerinde inşa edilecek ‘Yeni Yaşam’ın kapıları açılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bildirgede, AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’yi hedef gösteren dili nedeniyle yapılan saldırılarda ve HDP’ye ilham kaynağı olduğu belirtilen, Gezi ve Kobanê direnişinde yaşamını yitirenler saygıyla anıldı.

PM toplantısında, 15 başlıkta bazı saptamaların yapıldığının ifade edildiği bildirgede, paylaşılan bazı başlıklar şöyle:

‘HDP ile Ortadoğu halkları da kazandı’

“*Bu seçim, aynı zamanda iktidar partisinin Ortadoğu’da izlediği hegemonyacı, yayılmacı ve mezhepçi dış politikasının da iflasının bir göstergesi olmuştur. HDP’nin bu seçim başarısıyla elde ettiği kazanımlar yalnızca Türkiye halklarının değil, barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren bütün Ortadoğu ve bölge halklarının da kazanımıdır. Suriye’de Rojava devrimiyle, Yunanistan’da Syriza’nın, İspanya’da Podemos’un elde ettiği seçim başarılarıyla emekçilerin ve ezilenlerin umudu artmıştır.

‘Kürt halkının parlamentodaki temsilcinin HDP olduğu teyit edildi’

*’Çözüm Süreci’ni donduran ve halklarımızın kalıcı barış ısrarını istismar eden AKP, Diyarbakır, Van, Ağrı, Hakkâri gibi illerde büyük bir yenilgi almıştır. Böylece ‘Kürt halkının politik temsilcisi HDP değil biziz’ spekülasyonlarına son verilmiştir. Kürt halkının 35 yıl boyunca süregelen eşitlik, barış ve özgürlük mücadelesinin parlamentodaki siyasal temsilinin adresinin HDP olduğu teyit edilmiştir.

‘Türkiye’nin bütün illerinde barış çağrısı öne çıktı’

*’Çözüm süreci’ sadece Diyarbakır, Van, Ağrı, Hakkari gibi illerde değil, batıda İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Kocaeli, Bursa gibi büyük illerde de önemli bir destek görmüş, Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine bütün illerinde barış çağrısı öne çıkmıştır. Böylece Türkiye halklarının ‘Büyük İnsanlık’ değerleri etrafında birlikte yaşama isteği ve iradesi bir kez daha vurgulanmış, parlamento zemininde çözümün önü açılmıştır.

‘Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit kalksın, ‘çözüm süreci’ne devam edilsin’

*Bu bağlamda, HDP Parti Meclisi olarak, yeni hükümet hangi partilerden oluşursa oluşsun, devlet ve hükümeti ‘Çözüm süreci’ni kaldığı yerden devam ettirmeye çağırıyoruz. ‘Çözüm süreci’nin mimarı olan, bütün kritik zamanlarda ‘barışta ısrar’ eden, ‘çözüm süreci’ne yol gösteren Sayın Öcalan’a uygulanan tecride bir an önce son verilmesini ve görüşmelerin başlatılmasını istiyoruz. HDP’nin bu konuda üzerine düşen siyasal sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu ilan ediyoruz.

‘Kadınlar yüzünü HDP’ye, sırtını Erdoğan’a döndü’

*HDP listelerinden yüzde 40 oranıyla 32 kadın vekilin seçilmiş olması son derece önemlidir. HDP’nin bu büyük seçim başarısında kadınlar belirleyici olmuş, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin itici ve sürükleyici gücü olarak öne çıkmışlardır. ‘Yeni Yaşam’ çağrısı maya tutmuş, kadınlar yüzünü HDP’ye, sırtını Erdoğan’a dönmüştür.
Ancak bütün bu olumlu gelişmelere rağmen, ‘en az eşit temsil’ ilkesini benimsemiş olan HDP açısından ‘eş temsiliyet’ konusunda elde edilen sonuçlar önemli bir eksikliğimizdir ve önümüzdeki dönemde bunun değiştirilmesi için adımlar atılacaktır.

‘Halkımız istikrarı değil, kaosu tercih etti’ diyenler sorumlu’

*Seçim sona ermiş olmasına karşın Diyarbakır sokaklarında 90’lı yılları andıran provokasyon girişimlerine, ‘enseden kuşun sıkılarak’ gerçekleştirilen siyasi cinayetlere tanık oluyoruz. Bu provokasyon, cinayet ve kitlesel katliam girişimlerinin HDP’nin seçim başarısını hazmedemeyen, Kürt halkının iradesine saygı göstermeyen, Diyarbakır halkını sokağa çekerek ‘kaos’ yaratmak ve seçim sonuçlarının meşruiyetine gölge düşürmek isteyen bir ‘özel örgüt’ eliyle gerçekleştirildiğini düşünüyoruz. Tetiği veya pimi kim çekerse çeksin, bütün provokasyon girişimlerinin, işlenen siyasi cinayetlerin siyasi sorumluluğunun ‘halkımız istikrarı değil, kaosu tercih etti’ diyenlerin omuzlarında olduğunu hatırlatmak isteriz.

‘Başbakan ve Cumhurbaşkanı provokasyon ve cinayetleri durdurmalı’

*Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı devam etmekte olan provokasyonları ve işlenen cinayetleri bir an önce durdurmaya ve ülkede kaos yaratma girişimlerine son vermeye ve ülkeyi normalleştirmeye çağırıyoruz. Öte yandan bütün emek örgütlerini, meslek ve kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, aydın, sanatçı, yazar, akademisyen ve barıştan yana herkesi kaos yaratma girişimlerine dur demeye çağırıyoruz.

”Yeni Yaşam’ın yolu açıldı’

*HDP’nin bu seçim başarısıyla ‘Büyük İnsanlık’ değerleri üzerinde inşa edilecek ‘Yeni Yaşam’ın yolu açılmıştır. Şimdi bu yolu genişletmek, bu yolda yürüyecek olanları çoğaltmak, Türkiye demokrasi, barış ve emek güçlerinin birliğini ve beraberliğini geliştirmek ve perçinlemek, halkların demokratik iktidar hedefine emin adımlarla yürümek zamanıdır.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here