Anasayfa Haber HDP: “Seçim hükümeti de mücadele alanı”

HDP: “Seçim hükümeti de mücadele alanı”

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi dün yaptığı toplantının ardından bu sabah sonuç bildirgesini açıkladı. HDP, seçim hükümetine katılma kararı aldıklarını açıkladı.

“Karşılıklı ateşkes sağlanmalı”

HDP’nin kararları şöyle:

* Bölge halkı adeta 90’lı yıllarda olduğu gibi bir kez daha göçe zorlanıyor. Askeri güvenlik bölgesi ilanları ve halka yönelik silahlı saldırılar, halkı göçe zorlamak amaçlı. Türkiye’yi ağır bir savaş ortamına sürükleyen AKP, şimdi de halkın siyasal olan özyönetim talebini ve iradesini bahane ve kriminalize ederek halka savaş açtı.

* Başta yakınlarını kaybeden asker, polis, sivil ve gerilla yakınları olmak üzere, Türkiye halklarının savaşa ve kayıplara tahammülü kalmadı. KCK yetkilileri tarafından yapılan “karşılıklı ateşkese evet” açıklaması, ellerin tetikten çekilmesi yolunda önemli bir adım. Hükümet bu açıklamalara karşılık vermeli ve gereğini yerine getirmeli.

“Barış seçimden önemli”

* Barış seçimden önemlidir. Barış mücadelesi parti örgütlerimizin önündeki en acil gündemdir. “Sonuna kadar savaş” diyen Saray’a karşı, “sonuna kadar barış” diyoruz.

* Saray’ın ve AKP’nin dayatması sonucunda gündeme gelen 1 Kasım seçimlerinde bu kez biz’leri Meclis’e taşımakla kalmayacak, halkların demokratik iktidarının yolunu da açacağız.

“Seçim hükümeti de mücadele alanı”

* Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulu’nun “anayasal seçim hükümetinde yer alınması” kararını onayladı. Bizim açımızdan, seçim hükümeti de bir mücadele alanıdır. Bakanlarımız, Saray darbesine ve AKP’nin savaş politikalarına karşı barış, demokrasi ve adalet mücadelesini sürdüreceklerdir.

* Parti Meclisimiz 1 Kasım seçimlerindeki adaylıklar için “merkez yoklaması” yöntemini benimsemiş ve aday belirleme için MYK’ya yetki vermiştir.

* Geçici AKP Hükümeti’nin “yangından mal kaçırırcasına” Meclis’e gönderdiği Irak-Suriye savaş tezkeresine Meclis Grubumuz “hayır” diyecektir.

Kimler Bakanlar Kurulunda?

HDP’den bakanlık teklifi götürülen İstanbul Milletvekili Levent Tüzel teklifi reddetti. İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ile Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Bakanlar Kurulu’nda yer alacak.

İzmir Milletvekili Müslüm Doğan

Müslüm Doğan, 1959 yılında Sivas’ta doğdu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu.  TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği, Divriği Derneği Başkanlığı ve Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı yaptı.

Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca

Ali Haydar Konca, 1950 yılında Muş’un Varto ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Meslek hayatına İçişleri Bakanlığı’nda maiyet memuru olarak başladı. Kaymakamlık yapan Konca, 12 Eylül’de görevden alındı. Daha sonra göreve iade edilerek Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğüne atanan Konca, istifa ederek serbest avukat olarak çalıştı. (AS) BİANET

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here