Anasayfa Haber HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez :  Sen neyi kimden temizleyeceksin? Davutoğlu ...

HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez :  Sen neyi kimden temizleyeceksin? Davutoğlu ..

Paylaş

 HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Cizre’de, Silopi’de, Sur’da tek bir sokak kalmayacak ki bunlardan temizlenmemiş olsun’ sözlerine “Sen neyi kimden temizleyeceksin?” sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sıkıyönetim ilan edilen merkezlere dair sarf ettiği “Cizre’de, Silopi’de, Sur’da tek bir sokak kalmayacak ki bunlardan temizlenmemiş olsun. Buraları özgürlük alanları yapacağız” şeklindeki sözlerine HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez’den sert yanıt geldi.
İrmez, Davutoğlu’nun bu sözlerin Kürt halkına yönelik bir soykırım girişiminin ispatı olduğunu söyledi.

‘Sen neyi kimden temizleyeceksin?’

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği şehirlerde halka yönelik katliam girişimlerine dikkat çeken İrmez, halkın kendi özsavunmalarını aldığını söyledi. Kürtlerin kendi yurtlarından terk ettirilemeyeceğini vurgulayan İrmez, Davutoğlu’na şu sözlerle yanıt verdi: “Kürtler sonuna kadar kendini savunacak. Sizin o sömürgeci, faşist zihniyetinize karşı direnmeye de devam edeceklerdir. Davutoğlu’na soruyorum! Sen neyi kimden temizleyeceksin? Burada sadece halk var, halkın çocukları var.”

‘Devlet ve AKP el birliğiyle katliam hazırlığında’

İrmez, Şırnak’a yapılan yoğun sevkiyattan sonra Silopi ve Cizre’de görev yapan öğretmenlerin “hizmet içi eğitim” adı altında ilçeden geri çekilmesi üzerinde de durdu. İrmez, “Maalesef burada büyük bir operasyonun gerçekleşeceği bir karardır. Bu çağrıya uyan binlerce öğretmen de Cizre ve Silopi’yi terk etmeye başladı. 7 Haziran’dan sonra AKP ile Saray eliyle başlatılan bir savaş konsepti ile birlikte daha fazla katliam gerçekleştirmek istediğini gözler önüne seriyor. Devletin 90’lı yıllarda yaptığı köy boşaltmaları politikası şuan AKP eliyle daha üst bir seviyeye çıkarak bu sefer şehirler boşaltılmak isteniyor” şeklinde konuştu.

‘Bu halk hiçbir zaman boy eğmedi, eğmeyecekte’

Kürt halkının bu tür saldırı ve imha politikalarına karşı yerini yurdunu terk etmediğini ve etmeyeceğini vurgulayan İrmez, tarihten bu yana Kürt halkının daima zulümlere karşı kendi özsavunmasını yaptığını ve savunmaya da devam edeceğinin altını çizdi.
Kürt halkının artık statü sahibi olmak istediğini belirten İrmez, bu talebi ise “Şuana kadar Türkiye’de Kürtlerin iradesi ve statüsü kabul görülmedi. Rojava’da Kürtlerin iradesi, statüsü kabul edildiyse burada da artık Kürtlerin bir statüsü olacaktır. Bu halk hiçbir zaman boyun eğmedi, eğmeyecekte. Biz burada mücadele ederek özgürleşeceğiz. Bu halkı artık tanıyacaklar” sözleriyle dile getirdi.

‘Barışın anahtarı sayın Öcalan’ın elinde’

İnsanların daha fazla ölmemesi için bir an evvel PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini vurgulayan İrmez, sonrasında ise tekrardan barış sürecine dönülmesi gerektiğini kaydetti.
İrmez, “Bu barış er yada geç gelecek. Tek temennimizde bir an önce barış sürecinin başlaması gerekiyor. Bununda anahtarı Sayın Abdullah Öcalan’ın elindedir. Eğer Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecrit kaldırılıp ve kendisiyle diyalog sürecine girilirse, barış da gelecektir. 2013 Newroz’unda Sayın Öcalan’ın ilan ettiği barış sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Artık insanlar ölmesin” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here