Anasayfa Kadın ‘HDP Türkiye’de olmayan yeni şeyler söylüyor’

‘HDP Türkiye’de olmayan yeni şeyler söylüyor’

Paylaş

Seçimlere “Yeni Yaşam” projesi ile hazırlanan ve yüzde 48’lik kadın aday oranı ile farklı toplumsal kesim temsilcilerinden adaylarıyla dikkat çeken HDP’ye destek açıklamaları gelmeye ediyor. Farklı kimlik ve inançlara ev sahipliği yapan Samatya ilçesinde, “Neden HDP?” sorusunu nedenleri ile birlikte yanıtlayan yurttaşlar, “HDP Türkiye’de olmayan yeni şeyler söylüyor. Bu yüzden oyumuz HDP’ye” diyor.

Partilerin aday listelerine yönelik tartışmalar devam ederken, seçimlere “Yeni Yaşam” projesiyle hazırlanan ve yüzde 48’lik kadın aday oranı ile farklı toplumsal kesimlerin temsilcilerinden oluşan adaylarıyla HDP dikkat çekiyor. İstanbul’un farklı kimlik ve inançlara ev sahipliği yapan Samatya ilçesinde yaşayan yurttaşlar da, siyasi partilerin aday listelerine ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Neden HDP?” sorusunu nedenleri ile birlikte yanıtladı.

‘Sistem partileri Ermenilerin sorununu dile getirmiyor’
680x680nc-ist-10-04-15-hdp-halk-rop-emine-ilhan
Seçimlerde HDP’yi destekleyeceğini açıklayan Samatya sakinlerinden Ermeni Hermine Demir, parlamentoda kendisini en iyi temsil edecek olan siyasi partinin HDP olduğunu söyledi. Sistem partilerinin Ermenilerin yaşadığı sorunları dile getirmediğini ifade eden Demir, “Neden HDP?” sorusunu, “HDP Ermeni sorunlarını daha çok gündeme getirecek, tüm ezilen halkların sesi olacak. Ermeni adaylar inkar edilen 1915 katliamını mecliste dile getirebilecek. Ayrıca kadınların mecliste olması bütün kadınlar açısından avantaj yaratacak” diyerek yanıtladı.

‘HDP’yi kendime yakın buluyorum’

Samatya’da esnaf Celal Yıldız ise, kendilerine daha yakın buldukları için HDP’yi destekleyeceklerini söyledi. HDP’nin birçok inanç ve kimlikten gösterdiği adayların bir araya gelerek meclise girmelerini olumlayan Yıldız, adayların kendi kimlikleri ile yaşadıkları sorunları mecliste dile getirebileceğini dile getirdi.

‘HDP’nin meclise girmesi tüm Türkiye için avantaj’

Emekliliğini bekleyen Sulhattin Kalır, HDP’nin meclise girmesinin tüm Türkiye için avantaj olacağını kaydederek, “Neden HDP?” sorusuna şu yanıtı verdi; “HDP’nin aday yelpazesi geniş. Halkların kardeşçe yaşamasını savunan, zulme ve katliamlara karşı olan biri olarak bunu önemli buluyorum.”

‘Samatya’da AKP ve CHP seçmenlerinde kırılmalar yaşandı’

Ermenilerin ve diğer ezilen kesimlerin bütün partilerde temsil edilmesi gerektiğini belirten Samatya esnaflarından Fuat Zengin, HDP’nin bu kapsamda oldukça önemli bir adım attığını söyledi. Esnaf olduğu için sokağın nabzını da tutabildiğini dile getiren Zengin, “Gözlemlediğim kadarıyla Samatya’da AKP ve CHP seçmenlerinde kırılmalar yaşandı. Bu kırılmaların HDP’nin oy oranının artışına yansıyacağını düşünüyorum” dedi.

‘HDP listesindeki kadın oranı umut verdi’

“Neden HDP?” sorusunu, “Bu sancılı dönemlerde en çok yara alan kadınların siyasette daha çok aktif rol alması bana umut verdi. HDP’ye destek vermemin en önemli sebeplerinden biri de HDP’de kadınların ön saflarda mücadele etmesi” diyerek yanıtlayan serbest meslek sahibi Hediye Taştan ise, “Samatya’da çok farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir semt. Burada çok farklı dinlerden, kimliklerden arkadaşlarımız, komşularımız var. Biz, bir arada kalarak iyi anlaşabiliyorsak demek ki bizi temsil etmelerinde de bir sakınca yok” ifadelerini kullandı.

‘Önceden CHP’ye verirdim şimdi oyum HDP’ye’

HDP’yi destekleyeceğini belirten Ermeni yurttaş Maksut Demir ise, HDP’nin güven veren bir parti olduğunu ifade ederek, “Önceki seçimlerde CHP’ye vermiştim ancak bu kez HDP’ye oy vereceğim. Çünkü, HDP’nin parlamentoya girmesini istiyorum” dedi. “Ermeni olduğumuz için devlet memuru olamıyoruz” diyen Demir, “Bir belediyede bile çalışamıyoruz. Biz devamlı çalışmak durumundayız ki ancak bir yerlere gelelim” diyerek HDP’nin parlamentoya girerek sorunlara çözüm getirilebileceğini ifade etti.

‘Barışı, demokrasiyi ve özgürlük için oyum HDP’ye’

“Barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü savunduğu için oyum HDP’ye” diyen emekli öğretmen Tunca Kartal, “HDP, hepimizi kucaklamak istiyor” dedi. Kartal, “Neden HDP?” sorusunu, “HDP Türkiye’de olmayan yeni bir şeyler söylüyor. Bu yüzden HDP’yi destekliyorum” diyerek yanıtladı.

CHP’ye ‘ortanın solu’ benzetmesi

CHP’nin aday seçim sürecinde HDP’den etkilendiğini söyleyen Kartal, “Bu durum bize eski Türkiye İşçi Partisi’ni hatırlatıyor. 1965 seçimlerinde TİP parlamentoya girince birdenbire İnönü ortanın soluna giriverdi. Ve partinin önünü kesmek için her şeyi yaptılar. Şimdi aynı şeyi HDP için yağmak istiyorlar ancak, HDP doğru politikalar üretecek” diye konuştu.

‘Alanlarda olduğu gibi sandık başında da beraber olalım’

HDP’de kadın oranının yüksek olmasının kadınlara güven verdiğini dile getiren Emine İlhan yurttaş da, halka “Newroz alanlarındaki heyecanı sandıklarda da görmek istiyoruz. Alanlarda olduğu gibi sandık başında da beraber olalım” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here