Anasayfa Forum HDP   VE  BARAJ  SORUNU-Abdurrahman KOÇ

HDP   VE  BARAJ  SORUNU-Abdurrahman KOÇ

Paylaş

 

 

Seçimlere bir aydan az bir zaman kala herkes nefesini tutmuş HDP barajı geçer mi geçmez mi diye merakla bekliyor.

Bunu yalnız Türkiye kamuoyu değil yabancı basın da aynı merak ve heyecanla izlemektedir.

İktidardaki AKP , mevcut muhalefetin tümünü es geçmiş,  barajı geçmemesi için partinin eski, yeni ne kadar ileri geleni varsa sabah kalkıyor HDP ye intizar ediyor,akşam yatıyor rüyasında ondan başka bir şey görmüyor!

İktidar ,elinden geleni  arkasına koymadığını partinin   en yetkilileri tarafından meydanlarda  dek tere etmekten çekinmemektedir. Nitekim en son ellerde İslam dininin en kutsal sembol ve değerlerini meydanlarda sallaya sallaya halkı etkilemeye çalışmaları gibi.

Biz küçükken evde kaybolan bir şeyi annemiz ya da babamız bizden sorduğunda “kurana yemin ederim ki!” dememize fırsat vermeden büyüklerimiz sözümüzü keser” sus şimdi çarpılırsın!” derdi. Hele elimizi basmaya kalktığımızda zaten kıyameti koparmaları an meselesiydi.

Yaşadığım coğrafyada bu böyleydi, bu gün de bu değerin yerini koruduğundan en ufak bir şüphem yok!

Bundan dolayı diyorum ki  aynı halk “eceli gelen keçi, çobanın ekmeğini yermiş!” atasözüne uyacak gibi , elinde kuranla Siirt’te, Diyarbakır’da dolaşanlara gerekli cevabı verecektir!

Bu nasıl bir anlayış ve vicdandandır , nasıl bir iştahtır ki düşünün  HDP nin alacağı  oy 9,9 olsun ve barajı aşmadığından kaybettiği milletvekilleri o partiye kalsın!Ki en az yetmiş millet vekilliğinden söz ediliyor!

Düpedüz bir insanın emeğini gasp etmektir, hak etmediği bir lokmayı yemek demek değil de nedir?

Bunu önceki seçimlerde iktidar partileri ve tırnak içinde sadece milletvekilliği dışında hiçbir işe yaramayan “muhalefet partileri” sessiz sedasız geçiştirirken bu günkü iktidar partisi pervasızca ve açıkça dile getirmektedir. Buna en iyi örnek  başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan’a “HDP barajı aşmasa ne olur ?” sorusuna “Çok iyi olur, süper olur!”, Burhan Kuzu’nun “onlar bir avuç anarşist, komünist…” demeleridir. Bunlara bir de her gittiği “açılış töreninde” (nedense miting havasında geçiyor) tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanını da ekleyince gerisini siz düşünün!

Bütün bu saldırılara genç yaşlarına  rağmen serin kanlılıklarını bozmayan Selahattin Demirtaş ve eş başkanı Figen Yüksekdağ’ın esprilerle ve ellerinde belgelerle cevap vermeleri ayriyeten dikkate değer şeylerdir. Dolaysıyla partileri HDP kesinlikle barajı geçecektir.

Çünkü en son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yine aynı dil, üslup kullanıldığı  ve HDP ye  her yerde saldırı olduğu halde  9, 8 oy aldı. Kimse merak etmesin aynı oylar yine partiye verilecek ve ilaveten Cumhurbaşkanının oturduğu maliyetini beş milyar üzerinde olduğu söylenen Aksarayın’ın , Kobani olaylarının ve halkın yaşadığı ağır ekonomik koşulların puanını da üzerine koyarsak sandıklarda oy patlaması olması hiç de sürpriz olmayacak!

Bunun dışında HDP nin  demokrasi için en büyük kilit olması da cabası! Arkasında bunca güçlü bir  rüzgar olan  HDP nin  sandıktan güçlü bir şekilde çıkacağından kimsenin şüphesi olmasın!

Abdurrahman KOÇ

abdurrahmankoc@mynet.com

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here