Anasayfa Haber HDP: Verdiğimiz Sayıda Hata Var, Özür Dileriz

HDP: Verdiğimiz Sayıda Hata Var, Özür Dileriz

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu, 128 kişinin hayatını kaybettiğine dair açıklamalarında hata olduğunu belirterek özür diledi ve Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgileri paylaşmamasını kınadı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, pazar günü yaptığı açıklamada Ankara’daki patlamada 128 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

HDP Basın bürosu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan Kriz Masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp’taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz.”

“Karşılaştığımız en önemli sıkıntı, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgileri paylaşmamasıdır. Bunun da ötesinde, hastane başhekimlerine veri vermeme yönünde kesin bir talimat iletilmiştir. Böylesi kritik bir anda kamuoyunun bilgi alma hakkını engelleyen Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasını da kınıyoruz.”

TTB Başkanı Beyazıt İlhan, şu ana kadar 105 ölü tespit ettiklerini belirtti. Yoğun bakımdaki 53 kişiden 30’unun durumunun ağır olduğunu eklemişti.

Sağlık Bakanlığı Ankara’daki patlamada 53’ü yoğun bakımda 131 yaralı olduğunu açıkladı. Bakanlık daha önce ölü sayısının da 97 olduğunu belirtmişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here