Anasayfa Forum HDP’den açlık grevlerine ilişkin açıklama

HDP’den açlık grevlerine ilişkin açıklama

Paylaş

Burcu Çelik ve Sırrı Süreyya Önder, açlık grevlerine ilişkin Meclis’te açıklama yaptı. Önder hafta başında Adalet Bakanı ile görüşeceklerini söyledi.

 HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve HDP Cezaevi Komisyonu Sözcüsü Burcu Çelik açlık grevlerine dair açıklama yaptı. Cezaevlerindeki açlık grevi 45. gününü geride bıraktı. Bugün aynı zamanda HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Edirne Cezaevi’nde açlık grevlerine başlayacaklar.
ikiliana

Cezaevlerindeki duruma dair bilgi veren Burcu Çelik “Artık kritik sürece girmiş bulunuyoruz. Sağlık durumları kötüye gidiyor. Çok ciddi kilo kayıpları var ve kronik rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı. Yorgunluk ve bitkinlik halleri mevcut. Bu durumda bütün yetkililerin adım atması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Çelik’ten sonra konuşan Önder ise “Sadece 2009 Nisan’ı ile 2011 Ekim’i arasında 7 bine yakın insan KCK adı verilen operasyonlarla tutuklandı. Hiçbirinin şiddetle ilişkisi kanıtlanamadı. Bu iddianameleri düzenleyen yargıçlar bugün darbeci olarak cezaevinde. Sadece son bir buçuk sene içinde HDP’nin başarısı yargı eliyle çürütülmek istemiyor. Bunun bilançosu ise 5 bini aşkın partilimiz zindanlara atıldı. Bugün açlık grevlerine bakarken bu olguyu göz önünde tutmalıyız. Eş Başkanımız Demirtaş ve vekil arkadaşlarımız, cezaevindeki tüm mahkumlara yönelik bu ihlallere dikkat çekmek için açlık grevine başladı” dedi.

sirrigdozel

Tüm demokratik kesimlere çağrı yaptıklarını belirten Önder “Söz konusu olan insanlık onurudur. Cezaevleri bunun en kritik yerleridir. Bu duyarlılığı herkesten bekliyoruz. İçeriye dayanışma duygularımızı gönderiyoruz. Haklarının takipçisi olacağız” dedi.

Duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here