Anasayfa Haber HDP’den genel kurul boykotu açıklaması

HDP’den genel kurul boykotu açıklaması

Paylaş

HDP’nin genel kurul oylamasına katılmayacağı açıklaması sonrası başlayan tartışmalara HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen yanıt verdi.

HDPden genel kurul boykotu açıklaması

HDP milletvekillleri Genel Kurul’daki Anayasa görüşmesine dair tutuklu milletvekillerinin durumunu hatırlatarak oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bugün Türkiye halkının gündemi olmayan sadece bir kişiyi başkanlığa taşıyan teklifi kabul etmiyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Eş genel başkanlarımıza ve milletvekillerimizin oy hakkı gasp edildiği için hiçbir aşamada oy kullanmayacağımızı ifade etmek isterim” dedi.

Kerestecioğlu’nun bu açıklamasından sonra kararın tüm HDP’lilerin kararı olduğu açıklaması HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’den geldi.

Bilgen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız” diyerek, kararlarını açıkladı.

Bilgen, Meclisteki oylamada sadece evet oylarının sayısı önemlidir. 330 çıkarsa geçer, çıkmazsa geçmez. Mecliste oy kullanmamanın referanduma yönelik boykot iddiasıyla ile hiçbir ilgisi yoktur. Referandumda sandığa gitmemek katılım düştüğü için evete hizmet edebilir çünkü yüzde 50’yi geçmesi esas. Mecliste oran değil 330 oy çıkması esas” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here