Anasayfa Forum HDP’den ‘müşahit olma’ çağrısı

HDP’den ‘müşahit olma’ çağrısı

Paylaş

 Halkların Demokratik Partisi, iktidarı için savaş çıkarmayı göze alanların, sandık ve oylar üzerinde her türlü oyunu oynayacağı uyarısında bulunarak, seçim güvenliği kapsamında tüm kesimlere seçim günü sandıklarda müşahit olmaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Kasım seçim günü sandıklarda yaşanabilecek usulsüzlüklerin önlenmesi için herkese “müşahit olma” çağrısı yaptı. HDP Genel Merkezi tarafından Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Halklarımızı HDP müşahidi ve okul sorumlusu olmaya çağırıyoruz” denildi. Açıklamada, “Bu seçim dönemi, sandık taşıma talepleri ile sandık üzerindeki baskılar ile halkların, sandık güvenliğini sağlama iradesinin köreltilmeye çalışıldığı bir seçim çalışması dönemi olarak devam ediyor. Sandıkların birleştirilerek halkın başka seçim bölgelerinde oy kullanmak zorunda bırakılması, sandık güvenliğinin yeterince sağlanacağı konusunda şüpheler uyandırıyor” ifadesine yer verildi.

“İktidarı için savaş çıkarmayı göze alanlar, sandık ve oylar üzerinde her türlü oyunu oynayacaklardır” denilen açıklamada, seçimlerin demokrasi ahlakına uygun seyredebilmesi, kullanılan oylara sahip çıkılması için müşahitlik kampanyası başlatıldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Sandık Kurulu üyesi verilemeyen yerlerde müşahit görevlendirerek sandık güvenliğini güçlendireceğinin ifade edildiği açıklamada, “Müşahitlerimiz, sandık kurulu üyesi bulundurduğumuz yerlerde yedek üye olarak görev alacakları gibi, aynı zamanda müşahitler arasından görevlendirilecek. Okul sorumluları seçim günü, sandık güvenliğinin ana omurgasını oluşturan sandık güvenliği bilişim sistemini kullanacak ve sisteme veri gireceklerdir” denildi.

Açıklamada, müşahitlik için HDP il ya da ilçe seçim kurullarına başvuru yapılabileceği gibi www.barajlariasdagel.org sayfasından da başvuru yapılabileceği kaydedildi. Açıklamada, son olarak, “Halklarımızı sandık güvenliğini sağlamak, oylarına sahip çıkmak üzere, inisiyatifi eline alarak kendini örgütlemeye çağırıyoruz. Halkların iradesini yok sayanların saltanatını yıkmak, barış, adalet ve demokrasi mücadelesine güç katmak ve farklılıklarımızla birlikte yaşama iradesini yükseltmek için biz’lere katılın” ifadesi kullanıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here