HDP’den yalan haber yapan AA’ya tekzip

Paylaş

 HDP, Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ’ı hedef gösteren Anadolu Ajansı’nın haberini tekzip etti. Gazeteciliğin en basit kuralının bile hiçe sayıldığı belirtilen tekzip açıklamasında, yalan haberle hedef gösteren A.A hakkında hukuki işlem yapılacağı belirtildi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Anadolu Ajansı tarafından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ı hedef gösteren haberlere ilişkin tekzip yayınladı. Yüksekdağ’ın kendisine ait olmayan Istagram hesabı üzerinden yayınlanan bir videonun haberleştirildiği belirtilen açıklamada, şu hususlara dikkat çekildi:”Eş Genel Başkanlarımızın adını kullansa da doğrulanmış sembolü olmayan hiçbir sosyal medya hesabının bizimle ilgisi yoktur. Ancak bugün basına yansıyan haberlere göre bir kamu kurumu olan, vergilerimizle beslenen Anadolu Ajansı, söz konusu videoda yer alan genç ve onun babasıyla bir röportaj yapmıştır.

‘Hukuki süreç başlatacağız’

Yayıncılık ilkelerinin ve ahlakının çiğnenmesinde AKP-Saray’ın çamur ve yalan medyasından aşağı kalmayan ancak onlardan farklı olarak bir kamu kurumu olan Anadolu Ajansı’nın, gazeteciliğin en basit kuralını hiçe sayarak tarafımızdan görüş almaması; söz konusu Instagram hesabının gerçekliğini bile kontrol etmemesi, yalanın ve çamurun mağduru olan genç ile babasına mikrofon tutarak Sayın Yüksekdağ’ı suçlamaya kalkması kabul edilemez.

Tarihiyle övünen Anadolu Ajansı’nın bu çirkin ve yalan ‘haber’inin derhal kaldırılmasını, konuya ilişkin tekzibimizin yine Anadolu Ajansı tarafından yayınlanmasını talep ederken, her türlü hukuki işlemi yapacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunarız.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here