Anasayfa Kadın HDP”Kadın parti”

HDP”Kadın parti”

Paylaş

HDP Merkezi Seçim Komisyonu milletvekili listesini netleştirmesinin ardından kadın örgütleri eşit temsiliyet açısından HDP’nin kadın milletvekili oranını Türkiye siyaseti açısından bir ilk olarak değerlendirdi. Hülya Gülbahar, “HDP, eşbaşkanlık sistemi gibi kadın erkek sistemini eşitleyeme yönelik çabalarının süreklilik taşıdığını göstermiş oldu” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Merkezi Seçim Komisyonu tarafından 7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde 550 adaydan 268’i kadın olarak belirlendi. Listeye göre HDP’de eşit temsiliyet yüzde 48’lere çıkarken diğer partilerde ise durum yüzde 25’leri aşmıyor. “Kadın parti” sloganıyla siyasi çalışmalarını sürdüren ve tüm örgütlerinde eşbaşkanlık sistemini uygulayan HDP, milletvekili aday listelerinden sözünü gerçeğe dönüştürdü. Ağırlıklı olarak bir kadın, bir erkek şeklinde fermuar sistemin uygulayan HDP’nin adaylarından 268’i kadın oldu. HDP”7 eksik”le eşit temsiliyeti yakaladı. CHP’den 550 milletvekili adaylarından sadece 103 kadın. CHP, yüzde 18 oranı ile kadın örgütlerinin talep ettiği eşit temsiliyetin çok altında kaldı. AKP’de de 99 kadın aday olarak gösterildi. AKP de CHP ile aynı yüzde de kaldı. HDP’nin yüzde 48’lik eşit temsiliyeti üzerine kadın örgütleri değerlendirmelerde bulunarak bu durumun Türkiye siyaseti açısından bir ilk olduğunu belirtti.

‘HDP kadın erkek eşitliği çabalarının sürekliliğini gösterdi’

Feminist avukatlardan Hülya Gülbahar, HDP’nin yüzde 48’lik kadın adaylığını eşit temsiliyet açısından oldukça önemli bulduğunu belirterek, “HDP, eşbaşkanlık sistemi gibi kadın erkek sistemini eşitleyeme yönelik çabalarının süreklilik taşıdığını göstermiş oldu” dedi. Eşit temsiliyetin diğer partilerde aynı kararlılıkla gitmediğini dile getiren Hülya, “Türkiye’de eşitlik ve demokrasi mücadelesinin kadınlar açısından ne denli zor olduğu da bir kez daha görülmüş oldu” diye konuştu.

‘Eşit temsiliyet açısından farkını gösterdi’

Sosyalist Feminist Kolektif (SFK) üyesi Filiz Karakuş ise, açıklanan listelere göre kadınların yüzdelik dilimini dolduran tek partinin HDP olduğunu söyleyerek, “Eşit temsiliyet açısından bu çok önemli bir adımdır. Fakat bu eşit temsiliyetin buz dağının görünen yüzü. Eşit temsiliyetin, cinsiyet olmayan bir meclis bir toplum bir mücadeleyi kucaklayacak bir şey olacağını düşünmek istiyoruz” şeklinde konuştu. HDP adayları içerisinde LGBTİ üyelerinin de olması gerektiğini ifade eden Filiz, “HDP eşit temsiliyet açısından her ne kadar diğer partilerden farklı olduğunu göstermiş olsa da bundan sonrası da önemli bir noktada yer alıyor. Adaylıklar içerisine erkek egemen sisteme karşı duruş açısından LGBTİ’lerinde olması gerekirdi. Bu mücadele de erkek egemenliğe karşı başka bir yoldur” diye kaydetti.

‘Kadın iradesi meclise’

Sosyalist Kadın Meclisleri’nden (SKM) Fadime Çelebi de, kadınların bugüne kadar siyasette çok görünür olmadığının altını çizerek, “CHP’ye bakıldığında kadın temsiliyeti yüzde 18’ed kalmış durumda. Yüzde 20’leri bile bulamayan bir temsiliyet var ve bu diğer partiler içinde geçerli bir durum. Kadının siyaset içerisinde çok olmadığını görüyoruz” dedi. Seçim süreçlerinde kadınların hangi partiden olursa olsun disiplinli ve aktif bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Fadime, “Buna nazaran söz konusu vekillikler olduğunda kadınlar olayın dışında bırakılıyor. Vekillikler erkeklere kalıyor. HDP’nin vekillerinin yüzde 48’inin kadınlardan oluşması bu noktada çok önemli ve kayda değer bir durumdur” şeklinde konuştu.

‘Daha yolun başındayız’

HDP içerisinde ki kadınların iradesi ve çabalarıyla eşit temsiliyetin olduğu değerlendirmesinde bulunan Fadime, “HDP kendisini kadın partisi olarak değerlendiriyordu. Bu açıdan bakıldığında başarılı bir çıkış ve yenilik oldu. Kadınların iradesiyle yeni bir parti Türkiye siyaseti açısından da bir ilk. Daha yolun başındayız, mücadelemiz devam ediyor seçimlerde de erkek egemenliğine karşı mücadelemizi devam ettireceğiz” açıklamalarında bulundu.

(fk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here