Anasayfa Haber HDP’li Edip Berk Silvan’da Yaşananları Anlatıyor

HDP’li Edip Berk Silvan’da Yaşananları Anlatıyor

Paylaş
Üç mahallesinde dokuz gündür sokağa çıkma yasağının olduğu Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan HDP Diyarbakır eski milletvekili Edip Berk ilçedeki durumu bianet’e anlattı.

Berk, vekillerin de aralarında bulunduğu HDP heyeti olarak saat 16.00 sularında ilçeye girdiklerini, yasağın sürdüğü mahallelere geçemediklerini, belediye binasında olduklarını anlattı.

Üç HDP vekilinin yasağın olduğu mahallelerde kaldığını, bu mahallelerde yaralılar bulunduğunu ve gıda ihtiyacının doğduğunu anlatan Berk, halkın “endişeli ve öfkeli” olduğunu söyledi.

“Yaralılar var”

silvanda-catismalar-siddetlendi_1909736_720_400

 

Yasağın olduğu mahallelere beş-on kilometre uzakta olduklarını belirten Edip Berk ile telefon görüşmemizde silah seslerini duyabiliyorduk. Berk, ilçedeki durumu şöyle aktardı:

“Yasağın olduğu mahallelerde yakınları olanlar ev telefonları ile iletişim kurabiliyorlar. Herkes tedirgin.

“HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, Ayşe Acar Başaran ve Sibel Yiğitalp mahallelerde. Bulundukları yerde yaralı sayısı çokmuş. Sıkıyönetimde olmayan bir şey, normalde yaralıların alınmasına izin verilir, o da yok.

“Mahallelerdeki kamu binaları kapalı, dolayısıyla sağlık ocağı da. Sağlık ekipleri de mahallelere girme konusunda endişeliler, keskin nişancılardan korkuyorlar.”

“Sivil halktan iki ölü var”

“Sivil halktan iki ölü var. Cenazeleri uzun süre verilmemiş. Yeni alabilmişler. Mahalleden çıkarılmışlar, şu anda otopsi işlemleri yapılıyor.

“Gıda sıkıntısı”

“Dokuzuncu gününe giren yasakla birlikte büyük bir gıda sıkıntısı yaşanıyor. İHD’nin öncülüğünde bir kamyon gıda malzemesinin mahallelere gönderilmesi için görüştük, henüz görüş alamadık. Bir kamyon gıda bekliyor.”

“Yoğun operasyon”

“Tepelerde tanklar var. Helikopterden mahalle içleri, evler taranmış. Yoğun bir bombardıman var. Yasağın olduğu mahallelere yakın sokakları da tarıyorlar. 5 yaşında bir kız çocuğu yasağın olmadığı yerde şarapnel parçasıyla yaralanmış.

“Emniyet müdürü ile görüştük, mahalleye girişimizle ilgili can güvenliğimizi sağlayamayacaklarını söylüyorlar. Yasağın olduğu mahallelerde yakınları olan bine yakın insan her şeye rağmen mahallelere girmek, neler olduğunu bilmek istiyor.

“Milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, belediye başkanları bir aradayız. Herkes halkla dayanışmaya çalışıp olası ölümlerin önüne geçmeye çalışıyor. Emniyet müdürünün dediğine göre operasyonu kendisi yönetmiyormuş. Bakanlık tarafından yürütülen bir şey. Cizre, Silopi, Nusaybin’de yürütülen operasyonların birleşkesi burada yürütülüyor. Çok ağır bir operasyon.”

“Burası açık cezaeviydi, açık işkencehaneye dönüştü. Kaymakamla görüşmeyi bekliyoruz.” (BK)

Haluk Kalafat

ODTÜ, Siyaset Bilimi mezunu. Üniversite yıllarında Abra ve Patika adlı dergilerin yayınlanma süreçlerinde yer aldı. Bir süre Sol Yayınları’nda editörlük yaptı. Gazeteciliğe  GazetePazar’da başladı; ardından Hürriyet gazetesinde çalıştı. Daha sonra Habertürk – Yarın gazetesi, Picus Edebiyat Dergisi’nde, Sabah ve Habertürk dergi gruplarında çeşitli dergilerde çalıştı. 2011’de bugüne bianet haber sitesinin yayın yönetmenliği görevini sürdürüyor.

Bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here