Anasayfa Haber HDP’li ikinci heyet Cizre girişinde oturma eylemine başladı

HDP’li ikinci heyet Cizre girişinde oturma eylemine başladı

Paylaş

HDP vekillerinin, 4 Eylül Cuma günü saat 20.00’den itibaren sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak Cizre’ye girişleri engellenmeye devam ediyor.

HDP’li ikinci heyet Cizre girişinde oturma eylemine başladı.

Oturma eylemi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Ali Aslan, Leyla Güven ve Ziya Çalışkan Cizre’ye gitmek için dün yola çıktı ancak bölgeye alınmadı.

HDP, vekillerin ulaşmaya çalıştıkları Vali, Kaymakam ve İçişleri Bakanının telefonlara çıkmadığını açıkladı.

Araçla ulaşmalarına izin verilmemesi üzerine vekiller, Cizre’ye yürüyerek gitti ancak 100 metre sonrasında kontrol noktasında kolluk güçleri tarafından durdurulup geçişleri engellendi.

Heyet, bugün saat 10.00 sularında kurulan barikatın önünde oturma eylemine başladı.

Cizre’deki heyetten duyarlılık çağrısı

Cizre’de Cuma günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün uzatılmıştı.

Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla Birlik’ten oluşan ilk heyetin ilçeye girişleri engellenmişti.

Engelleme üzerine ikinci heyet ilçeye ilerken, ilk heyet yürüyerek Cizre’ye girdi.

Sibel Yiğitalp, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ilçe merkezinin büyük bir kısmında elektrik ve internetin olmadığını belirtti. Yiğitalp, bu sabah çatışmaların şiddetlendiği mahallelere gittiklerini ve ilçede kimsenin can güvenliği olmadığını duyurdu.

Leyla Birlik de keskin nişancıların her yere yerleştirildiğini, polisin her yere ateş ettiğini belirterek duyarlılık çağrısı yaptı. (BK)
bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here