HDP’li Kadınlar :’Taciz ve tecavüz bu devletin giydiği bir kimliktir’

Paylaş

 HDP’nin Aile ve Sosyal Politika Bakanı Sema Ramazanoğlu hakkında Meclis’e sunduğu gensorunun reddedilmesi üzerine KJA ve HDP’li kadınlar, yaptıkları açıklama ile Bakan Ramazanoğlu’nu istifaya davet etti. Açıklamalarında, “Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının kan, tecavüz ve soykırımlar ile çizildiğini” söyleyen kadınlar, bu duruma karşı her yerde hesap sormaya devam edeceklerini kaydetti.

Ensar Vakfı’na ait evlerde ortaya çıkan cinsel istismar skandalı sonrası sarf ettiği sözleri nedeniyle HDP’nin, Aile ve Sosyal Politika Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun hakkında Meclis’e sunduğu gensoru önergesinin AKP’lilerin oyları ile reddedilmesi üzerine HDP Ankara Kadın Meclisi ve Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi kadınlar, tepkilerini Yüksel Caddesi’nde yaptıkları açıklama ile gösterdi.

Tepkilerini açtıkları “Tecavüzü Meclis’te Akladılar, alanlarda hesabını soracağız” pankartı ve “Bir kereden bir şey olmaz, Aile Bakanı istifa” dövizleri ile gösteren kadınlar, yine “Tecavüzcü AKP hesap verecek” sloganları attı.

Protesto eyleminde kadınlar adına konuşan HDP İl Kadın sözcüsü Derya Uysal, “Yatılı bölge okullarında devletin gözetiminde çocuklara yapılan taciz ve tecavüzler yine Pozantı Cezaevi’nde işkence olarak uygulanan taciz ve tecavüz, bu devletin giydiği bir kimliktir” dedi.

‘Böyle bir dönemi hatırlamıyoruz’

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin “soykırım ve tecavüzlerden ibaret olduğunu” söyleyen Uysal, içinde bulundukları döneme dair ise şunları söyleri: “Hangi kanattan olursa olsun tüm muhaliflerin ilk fırsatta cezalandırıldığı, suçluların kamuoyu nezdinde bu kadar korunduğu, kadın cinayetlerinin ceza indirimi ile teşvik edildiği ve çocuk tecavüzcülerinin bu kadar korunduğu bir dönemi daha hatırlamıyoruz.”

Uysal, sözlerinin devamında Bakan Sema Ramazanoğlu’nun Karaman’da yaşanan çocuk istismarını engelleyemediği gibi, sorumluların himaye altına aldığını ifade etti.

Bakanın ‘Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Uysal, “Böyle bir durumda bakanın yapması gereken istifa etmektir” dedi.

Kadın ve çocukların haklarını gözeten bir bakana her zamandan daha ihtiyaç olduğunu vurgulayan Uysal, “Ne sabrımız ne de takatimiz kaldı. Türkiye’de vahşet sistematik bir hal aldı. Bugün ki taciz ve tecavüzler devlet politikasının devamı niteliğindedir. Dün buna sessiz kalınması, bunları meşrulaştırmış ve bugünlere kadar gelmiştir” ifadelerini kullandı.

HDP’li vekil Konca: Susmadık, sessiz kalmayacağız

Eyleme katılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ise “Daha önce hiçbir haksızlık karşısında susmadık. Bizler buna da sessiz kalmayacağız. Yaşanan cinsel istismarlar uygulanan politikaların sonucudur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar, protestolarını yine attıkları sloganlarla noktaladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here