Anasayfa Forum HDP’li Kemalbay: “Onların vatan sevgisi Malta sevgisi”

HDP’li Kemalbay: “Onların vatan sevgisi Malta sevgisi”

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) TBMM Grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yapan parti Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, dünyanın “Paradise belgelerini” konuştuğunu söyleyerek, söz konusu belgelerle ilgili araştırma önergesi vermeye hazırlandıklarını duyurdu.

Kemalbay, “Başbakan bugün ‘Normal bir şeydir. Ticarettir. Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok’ diyor. Biz de diyoruz ki; Hodri meydan. Biz, bir araştırma önergesi veriyoruz. Sizde bu önergeyi destekleyin. Gerekli komisyonu kuralım ve bunu araştıralım” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Onların vatan sevgisi Malta sevgisi”

“Bu belgeler aslında bir vergi cennetinde sermayesini büyütme hikayesini anlatıyor, tüm ülkelerin iktidarları halka doğrudan vergilerle halka vergi vermenin ne kadar kutsal olduğunu anlatarak nutuk çekerken, kendilerinin vergi cennetlerinde sermayelerini katlamaya çalıştıklarını görüyoruz.

“Burada, Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ı analım, çünkü Selahattin Demirtaş bir dönem bunlardan vatan ve bayrak sevgisinin altında pis işler döndüğünü söylemişti. Her gün milliyetçilik yapılıyor, ortaya çıkan belgelerden hükümetin bayrağın altında neleri sakladığını görüyoruz.

“Bayrak, millet diye tek tek sayarak bu pis işlerin üzerini örtüyorlar. Başbakan diyor ki ‘bu normal, benim çocuklarım ticaret yapıyor. Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok’ Biz de diyoruz ki hodri meydan, biz araştırma önergesi veriyoruz, siz de destekleyin bizim önergemizi araştıralım.

“Halkın karşısına da vatansever diye çıkıyorlar. Onların vatan sevgisinin Malta sevgisi olduğunu bayrak sevgisinin de o gemilere astıkları Malta bayrağı olduğunu görüyoruz.

“Eğitim sistemi tam bir çöküş içerisinde”

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Eğitim alanında son dönemlerde çok büyük bir karmaşa ile karşı karşıyayız. Eğitim sistemi tam bir çöküş içerisindedir” dedi.

Kemalbay, “Yapboz tahtasına dönen eğitim politikalarıyla bugün çocuklarımız, tam anlamıyla eğitim sisteminin mağduru olmuş durumdalar” ifadesini kullandı.

Eğitim politikalarını ve yapılan değişiklikleri eleştiren Kemalbay, “AKP, saray iktidarı eğitim sektörünü adeta bir arka bahçe olarak görüyor ve buna yönelik pek çok politikayı da gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

“Eti 21 liraya alıp 31 liraya satıyorlar”

Serpil Kemalbay, ekonomi alanında örtülü bir kriz yaşandığını kaydederek, bunu artan enflasyon, zamlar ve işsizliğin giderek artmasından gördüklerini söyledi. Kemalbay, kırmızı et ithal etmenin aslında Türkiye’de, tarımın ve hayvancılığın karşı karşıya kaldığı sorunları süreklileştirmek, çözüm aramamak ve tüketicilerin gözünü boyamak anlamına geldiğini belirtti. Kemalbay, “Üstelik bu eti 21 liraya alıp 31 liraya satmakla övünen bir iktidardan bahsediyoruz” dedi.

“Maden işçilerinin aldığı sözün takipçisiyiz”

Kemalbay, taşeron işçiliğin hükümet tarafından yaygınlaştırıldığını ve 2 milyonu aşkın taşeron işçi ile karşı karşıya olduklarını bildirdi. Kemalbay, Zonguldak’ta maden işçilerinin bir söz aldığını ve eylemlerini bugün sonlandırdıklarını, o sözün takipçisi olacaklarını söyledi.

Baluken’den mektup: Zulme karşı direnenler kazanacak

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in cezavinden gönderdiği mektubu okuyan Kemalbay, “HDP’yi dağıtmak için operasyon yapanların kendileri dağılmış durumdadır” ifadesini kullandı.

Baluken mektubunda şunları kaydetti: “Demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizin beton duvarlarla boğulmak istendiği bu süreçte, her dönemde olduğu gibi bugün de bu baskılara asla boyun eğmeyeceğimizin bilinmesi gerekir.

“Halklarımızın kadim tarihinde, bu topraklarda, demokrasi mücadelesinin gelişmesi her daim bedel istemiştir. Bu anlamda bizler de bu bedeli ödeme konusunda asla tereddüt etmedik. Zulmün böyle yoğunlaştığı dönemlerde tarih zulüm yapanı da zulme karşı direneni de mutlaka yazacaktır. Bizler tarihin haklı, onurlu ve meşru tarafında olmanın rahatlığı içerisindeyiz.

“Çocuklarımızın geleceği üzerine örtülmek istenen bu karanlığı yırtarak, aydınlatmak için her gece en parlak yıldızları toplayıp biriktiriyoruz. Bir bayram coşkusuyla topladığımız yıldızları çocuklarımıza dağıtacağımız o aydınlık günlerin yakın olacağına olan inancımı da vurgulamak isterim. Her zaman olduğu gibi bugün de zulme karşı direnenler kazanacaktır.

bia

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here