Anasayfa Haber HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız DİHA ile dayanışmak için gönüllü muhabirlik yaptı

HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız DİHA ile dayanışmak için gönüllü muhabirlik yaptı

Paylaş

ŞIRNAK (DİHA) – HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, DİHA’ya yönelik korsan polis baskınına karşı DİHA’yla dayanışmak amacıyla, Beytüşşebap’ın Setkar köyünden DİHA’nın gönüllü muhabiri olarak haber geçti. Sarıyıldız haberinde Setkar Köyü’nün askerler tarafından kuşatıldığı bilgisi üzerine yola çıkan HDP’li vekillerin önünü kesen bir uzman çavuşun “Vekilim, ne olur bu savaşı bitirin. Daha fazla acı yaşanmaması için bu savaş bitsin” diye seslendiğini belirtti.

DİHA, Azadiya Welat, KURDİ-DER ve Aram Yayınları’nın bulunduğu binaya yapılan korsan polis baskınına tepkiler büyürken dayanışma mesajları da gelmeye devam ediyor. 2011 yılında DİHA’nın tüm bürolarına yapılan baskınların ardından olduğu gibi bir çok kişi DİHA’yla dayanışmak amacıyla gönüllü muhabirlik yapıyor. HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, DİHA’ya yönelik korsan polis baskınına karşı DİHA’yla dayanışmak amacıyla, Beytüşşebap’ın Setkar köyünden DİHA’nın gönüllü muhabiri olarak haber geçti.

İşte Sarıyıldız’ın Şırnak’tan geçtiği haber

Üç gün önce Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan atılan havan topu sonucu aynı aileden 3 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2 kişinin de ağır yaralandığı Setkar Köyü’nün askerlerce kuşatıldığı bilgisi üzerine Beytüşşebap’ta bulunan HDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Ferhat Encü ile beraberindeki heyet köye doğru hareket etti. Ayvalık (Çeman) ile Beytüşşebap arasındaki 30 kilometrelik yol askerler tarafından kapatıldığı için heyet Bate denilen Kato Dağı’nın doruklarından geçen tali yolu kullanarak Çeman’a ulaştı. Çeman’da önleri askerler tarafından kesilen HDP’li vekillerin geçişine, “Yol temizliği yapıyoruz, geçişinize izin vermeyiz” denilerek engel olundu.

’12 kilometrelik yol 7 buçuk saatte tamamlandı’

HDP heyeti ile askerler arasında kısa bir tartışma yaşandığı esnada, vekiller ile Ayvalık Jandarma Karakolu’nda görevli bir uzman çavuş arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Uzman çavuş vekillere, ” Vekilim, ne olur bu savaşı bitirin. Daha fazla acı yaşanmaması için bu savaş bitsin” diyerek isyan etti. Çeman ile Setkar köyü arasındaki yol askerler tarafından kapatıldığı için heyet araçlarından inerek köye doğru yürümeye başladı. Çok sayıda tankın konuşlandığı yoldan, dağlık alana doğru sık sık top atışları yapılırken, HDP’li vekiller ile bir tank arasında 50 metre gibi yakın bir mesafenin olduğu anda vadiye doğru tank atışının yapılması dikkat çekti. Heyet üyeleri halka gözdağı vermek için yanı başlarında tanklardan top atışı yapıldığını belirterek, duruma tepki gösterdi. Yapılan top atışları nedeni ile yol kenarındaki vadi yanarak, duman altında kaldı. Beytüşşebap ile Setkar köyü arasındaki yol 12 kilometre gibi kısa bir mesafe olduğu halde tali yolun zorunlu olarak kullanılmasından ve asker engeli nedeni ile 7 buçuk saat sürdü. Saatlerce süren yolun ardından köye varan HDP heyeti asker kuşatmasının olduğu Setkar Köyü’ne giriş yaptı. Köydeki taziye evini ziyaret eden heyet üyeleri, köylüleri dinledi.

‘Bu dağlar acıya da direnişe de şahitlik etti’

Günlerdir asker ablukası altında olan köylüler dünya ile bağlantılarının kesildiğini belirtirken köylülerden Hasan Temel adlı yurttaş tepkisini şu sözler ile anlattı: “Saray’a irademizi teslim etmediğimiz için cezalandırılıyoruz. Şu karşınızda gördüğünüz dağlar bu halkın nice acılarına şahitlik etti. Ancak bu dağlar bu halkın nasıl direndiğine de şahitlik etmiştir. Dün nasıl direndiysek bugün de zalimlere karşı bedeli ne olursa olsun direneceğiz. Günlerdir,dışarıdan taziyeye gelmek isteyen yakınlarımıza dostlarımıza izin verilmiyor. Acımızın paylaşmamıza dahi mani olan bu zihniyet elbet bir gün bu zulmün altında kalacak.”

Heyet köyde yaptıkları incelemenin ardından Beytüşşebap’ta yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Setkar nüfusuna kayıtlı olan HPG’li Fikret Temel’in otopsi işlemlerinin yapıldığı Şırnak Devlet Hastanesi’ne hareket etti. Otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından HDP’li vekiller cenazeye eşlik ederek Setkar Köyü’ne geri dönecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here