Anasayfa Haber HDP’li vekiller Nusaybin için açlık grevine girecek

HDP’li vekiller Nusaybin için açlık grevine girecek

Paylaş

Sıkıyönetim uygulamalarının 6’ıncı gününde devam ettiği Nusaybin’de, ablukanın ve saldırıların son bulması için HDP Mardin milletvekilleri Gülseren Yıldırım ile Ali Atalan yarından itibaren açlık grevi eylemine başlayacak.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Kasım tarihinde başlayan “Sokağa çıkma yasağı” ile birlikte polis ve özel harekât timlerinin saldırıları aralıksız devam ediyor. Saldırıların son bulması ve müzakere sürecine dönülmesi için Nusaybin halkının direnişine destek vermek isteyen HDP Mardin milletvekilleri Gülser Yıldırım ve Ali Atalan, yarın sabahtan itibaren açlık grevine başlayacaklarını belirtti.

Yaptıkları bu eylemselliğin Nusaybin üzerinde ki ablukanın kırılması için olduğunu ifade eden HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Nusaybin halkının direnişinin yanında olacaklarını belirterek, “Söylemlerin bittiği ve gücün tükendiği yerde kişi elini vicdanına koyar, tepkisini dile getirir. Bizde halkımıza yapılan zulmü dile getirmek için bu eylemimizi başlatıyoruz. Saldırıları gerçekleştirenler insanlıktan nasibini almamıştır” dedi.

‘Karanlıktan çıkmak istiyorsak Nusaybin’e ses vermeliyiz’

Yapacakları eylemselliğin temel amacının Nusaybin üzerindeki ablukanın kırılması olduğunu ifade eden Yıldrım, var olan sorunların tank ve topla değil diyalogla çözülebileceğine dikkat çekti. Türkiye ve Kürdistan halklarına çağrıda bulunan Yıldırım, “Biz topluca bir karanlığa doğru gidiyoruz. Bu karanlık sürecin içerisinden çıkmak istiyorsak Nusaybin’e ses vermeliyiz” diye belirtti.

‘Teslimiyeti kabul etmiyoruz’

100 binden fazla nüfusu olan bir merkezin abluka altında olduğunu ve herkesin yaşamının tehlike altında olduğunu dile getiren HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan da, Nusaybin halkına yönelik düşmanca saldırıların devam ettiğini hatırlattı. AKP Hükümetinin siyasi yoldan çözümü kabul etmediğini söyleyen Atalan, “Biz hiçbir zaman teslimiyeti kabul etmedik, yine etmiyoruz. Devlet rutin bir şekilde sıradanmış gibi her hafta bir şehirde sokağa çıkma yasağı ilan etmektedir. Bizim başlatacağımız bu eylemsellik halkın yanında olduğumuzu göstermek içindir” dedi.

‘Ne kadar çok direnirsek saldırılar o kadar azalacak’

AKP hükümetinin “yasakları” barikatlara bağladığını belirten Atalan, en büyük hendeği AKP’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan ve onun başlattığı çözüm masası önünde kazdığını söyledi. Atalan, “Doğrusu çatışmaların yaşanmasının sebebi siyasi hendeklerin Kürt halkına karşı açılmış olmasıdır. Ne kadar çok birlikte olursak ne kadar çok direnirsek saldırılar o kadar azalacaktır. Bu bağlamda Nusaybin halkı yalnız bırakılmamalıdır” çağrısında bulundu.diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here