Anasayfa Haber HDP’nin ekolojist adayları: Önce seçim barajını, sonra tüm barajları yıkacağız

HDP’nin ekolojist adayları: Önce seçim barajını, sonra tüm barajları yıkacağız

Paylaş

HDP’nin diğer partilere göre milletvekili listelerinde yer alan farklı isimlerden bazıları, yıllardır akademik alanda olduğu kadar sokakta verdikleri mücadele ile bilinen ekolojistler. Yıllardır ekolojik yıkıma karşı sokakta verdikleri mücadeleyi şimdi HDP’li Meclis’e taşımaya kararlı olan bu isimler, önce seçim barajını, sonra ise tüm barajları yıkmaya hazırlanıyor.

Seçim sloganını, halklara sunduğu “Yeni Yaşam” projesi üzerinden yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP), bu projeyi gerçekleştirmek için de yine toplumu oluşturan tüm kesimleri kapsayan milletvekili aday listesi ile seçmenin karşısına çıkıyor. İddiasında bulunulan “Yeni Yaşam”ın, ekolojik boyutunu inşa etmek üzere bu listede yer alanlardan bazıları da yıllardır sürdürülen ekolojiyi darmadağın eden neo-liberal politikalara karşı çalışmaları ve mücadeleleri ile gündemde yer alan Prof. Dr. Beyza Üstün, Gazeteci Özer Akdemir, Betül Taylan ve Nuray Erçağan gibi isimler.

Prof. Dr. Gaye Üstün: Ekolojistlerin AKP’ye karşı ortaklaşa mücadele etmeli

Partinin İstanbul milletvekili adaylarından olan Prof. Dr. Gaye Üstün, Karadeniz’den Ege’ye, Kürdistan’dan Akdeniz’e kadar hem hidroelektrik santrallere karşı mücadelede eden hem yaşam savunucularının hem de maden arama şirketlerine karşı mücadele eden köylülerin yakından tanıdığı bir isim. Suyun ticarileştirilmesinin halkların değil, sermayenin çıkarına hizmet ettiğini köy köy dolaşarak halka anlatan Üstün, akademi dünyasında da bu alanda referans alınan nadir isimlerden biri.

Üstün’e göre, Türkiye’de ekolojik yıkımların en yoğun olarak yaşandığı dönem, AKP iktidarı dönemi. Bu yüzden de ekolojistlerin AKP’ye karşı ortaklaşa mücadele etmesi düşüncesinde. Türkiye’nin pek çok yerinde ekolojik yıkımlarla işçi cinayetlerinin paralel ilerlediğine dikkat çeken Üstün’e göre HDP’nin Meclis’te olması, ekolojistler açısından önemli.

Üstün, bunun nedeni de şu sözlerle açıklıyor: “Çünkü, tarımdan koparılan, yaşam alanı katledilen, meraları işgal edilen, kamulaştırma adı altında toprakları, suyu elinden alınan yaşam savunucularının haklarını Meclis’e, HDP taşıyacak. Tüzüğünde de bunlar belirtilmiş durumda.”

Sadece ekolojistlerin cephesinden de değil, Türkiye’de hemen her kesimden bireylerin HDP’yi desteklemesinin Türkiye demokrasisi açısından ön açıcı olacağını vurgulayan Üstün, seçmene “Barış ve özgürlük için oylar HDP’ye” çağrısında bulundu.

Özer Akdemir: Ekolojist mücadelenin sesi HDP ile Meclis’e taşınacak

HDP’nin İzmir milletvekili adaylarından olan doğa savunucusu ve gazeteci Özer Akdemir de tıpkı Beyza Üstün gibi, ekolojist mücadelenin sesinin HDP ile Meclis’te varolacağına inanıyor.
Yaşam alanlarını savunan emekçilerin, köylülerin sesini Meclis’e taşımak için HDP’den aday olduğunu belirten Özer, bu seçimin diğer seçimlerden daha önemli olduğunu vurguladı. Var olan anti-demokratik seçim barajın aşılamasının hem demokrasiye hem de diğer sorunların aşılması konusunda ön açıcı olacağını dile getiren Özer, HDP’nin Meclis’te olmasının ekolojik sorunları konusunda daha güçlü çözümler üretilmesini sağlayacağını kaydetti.

Nuray Erçağan: Önce seçim barajını sonra tüm barajları yıkacağız

HDP’nin Meclis’te taşımaya hazırlandığı ekolojistlerden biri de Gezi Direnişi’nin “Kırmızı Fularlı Kız”ı Ayşe Deniz Karacagil’in annesi olan Antalya Milletvekili Adayı Nuray Erçağan.
Ekoloji mücadelesinde tanınan bir isim olan Erçağan da Türkiye’nin her alanında HES’ler, RES’ler, nükleer santrallerle yaşanan sermaye ve iktidar talanına dikkat çekip, buna karşı HDP’nin üstlendiği misyonu “Ekoloji mücadelesinde HDP’ni öncü parti olarak görüyorum. Doğa tahribatlarını yok etmek için HDP’den aday oldum. Bu seçimde yüzde 10 barajının geçeceğiz ve önce seçim barajını, sonra tüm barajları yıkacağız” cümleleri ile dile getiriyor.

Betül Taylan: Sokak mücadelesi kadar Meclis’te de olmak önemli

HDP’nin Burdur Milletvekili Adayı olan foto muhabiri ve çevirmen Betül Taylan da, kadın özgürlüğü kadar ekolojist mücadelede de yer alan bir diğer önemli isim.
İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre özel bir şirkette çalışıp, ardından haber ajanslarında kısa dönemli çevirmenlik yapan Taylan, ekolojik mücadelenin önemini “Betonların değil, doğanın parçasıyız” sözleriyle ifadelendiriyor.

Doğa tahribatının önüne geçmek için HDP’den aday olduğunu belirten Taylan’a göre, “Ekolojik yıkıma dur demenin bir yolu sokaktan, bir yolu da HDP ile Meclis’te olmaktan geçiyor”.
Hem kadın cinayetlerine dur demek için hem ekolojik yıkımlara dur demek için 7 Haziran’da herkesin sandıklara gidip HDP’ye destek vermeye çağıran Taylan, daha önceki seçim tecrübelerini hatırlatarak, oy vermek kadar sandıklara sahip çıkılması üzerinde de önemle durup, uyarıda bulunmayıda ihmal etmedi.

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here