Anasayfa Haber HDP’nin İl İl seçim çalışmaları

HDP’nin İl İl seçim çalışmaları

Paylaş

Baluken:Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Saray’dır

1 Kasım’a sayılı günler kala HDP’nin adayları Kürdistan ve Türkiye’de esnafı ziyaret ederek, yurttaşlar ile bir araya geldi. Diyarbakır’da seçim çalışmasını, 5 Haziran’da bombaların patlatıldığı meydandan başlattıklarını dile getiren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ülkenin her yerinde taziye çadırlarının kurulduğunu belirterek, ” 4 buçuk aydır bu katliamları şiddetle artıranlar bilsin ki bu saat itibariyle her yerde taziye çadırı kurulmuştur. Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Beştepe’de ki Saray’dır” dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Ofis Semti’ndeki AZC Plaza önünde bir araya gelen HDP Diyarbakır milletvekilli adayları, DBP, HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş, erken seçimin yapılacağı 1 Kasım çalışmalarına yeniden başladığını duyurdu. Kitle adına konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ömer Öne, Ankara katliamından dolayı seçim çalışmalarının buruk ve yas içinde başlandığını hatırlattı.dyb-18-10-15-hdp-secim-start

Açıklamadan sonra “İnadına Barış” yazılı seçim broşürlerini dağıtan adaylar ve yöneticiler esnafı ziyaret etti. Ardından 5 Haziran Meydanı’na gelen adaylar, Diyarbakır’da yaşanan patlamada yaşamını yitirenler anısına, patlamada yaşamını yitirenlerin kıyafetlerinin bulunduğu alana karanfiller bıraktı. DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek, katliamların Diyarbakır ile başlayıp Suruç ve Ankara ile devam ettiğini belirtti. Şimşek, “100 yıl önce Şeyh Sait ve arkadaşlarına nasıl katliam yapıldıysa bu katliamlar bugün de devam ediyor. Bir bir Kürt halkını bitiremeyeceklerini anlayan zihniyet katliamlar yapmaya çalışıyor. 5 Haziran’dan itibaren yürümeye başlayan halkın önü karartılmak isteniyor. Önümüzü karartmak isteyenler tarihte bunların kaldıkları yerlere baksınlar. Seçim çalışmalarımıza buradan başlıyoruz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 5 Haziran patlamasının üzerinden 4 buçuk ay geçmesine rağmen katliamların devam ettiğini söyledi. Baluken, “5 Haziran patlamasının failleri bulunsaydı Suruç olamazdı. Suruç olmasaydı Ankara katliamı yaşanmazdı. 5 Haziran’da yaşanan patlamanın üzerini örtenler, sorumlularını gizleyenler Suruç ve Ankara katliamının da üzerini örtüyorlar. Katliam yaptığınız ailelerden özür dahi dilemediniz” diye konuştu. Baluken, bu katliamları yapanların siyasi yüzsüzlüklerinin ve pişkinliklerinin devam ettiğini belirtti.

‘İnsanlık ve siyasi ahlak zaafı var’

Ankara katliamının ardından AKP hükümetince yapılan,”Ortada güvenlik zaafı yoktur” açıklamalarını hatırlatan Baluken, “102 yurttaş yaşamını yitirdi. 50’ye yakın ağır yaralı var. Yüzlerce insan ise çeşitli yerlerinden yaralanmış ve Başbakan gelmiş diyor ‘zaaf yoktur’. Ankara, Suruç ve Amed’de ki patlamalarda sadece güvenlik zaafı yoktur. Bunun yanında insanlık ve siyasi ahlak zaafı da vardır” diye konuştu.

‘Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Beştepe’de ki Saraydır’

Yaşanan katliamlarla birlikte her yerde taziye çadırlarının kurulduğunu hatırlatan Baluken, ” 4 buçuk aydır bu katliamları şiddetle artıranlar bilsin ki bu saat itibariyle her yerde taziye çadırı kurulmuştur. Taziye çadırının kurulmadığı tek yer Beştepe’de ki saraydır” dedi.

KCK’nin “eylemsizlik” kararına katliamla cevap verildiğini vurgulayan Baluken, saldırıların kalmadığını hatırlatarak, “Ateşkes sonrası Lice kırsalında ki gerilallara yapılan saldırılar, soykırım ve imha politikalarıyla halkın seçilmişleri gözaltına alındı. Sur’da, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı ve ardından yaşanan katliamlar ile birlikte savaşı sürdürmek istiyorlar. Lice’de mezarlıkları tahrip ettiler. Amaçları halkı sokağa çıkarıp ortalığı karıştırmak ve seçimlerde rant elde etmektir. Ama bu halk bu galeyanlara gelmeyecektir. Bu halk 1 Kasım’da sokaklara çıkıp bu katliamların sorumlularını cezalandırarak cevap verecektir ” ifadesinde bulundu.

‘1 Kasım’dan sonra kim kuzu kuzu gider göreceğiz’

“1 Kasım seçimleri sonrası liderler kuzu kuzu saraya gelir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da yanıt veren Baluken, “1 Kasım’da sonra liderler mi kuzu kuzu saraya gider. Yoksa kendimi kuzu kuzu saraydan gider göreceğiz” dedi. Seçim çalışmalarına katılma çağrısı yapan Baluken, “Amed, Suruç, Ankara katliamında barış ve özgürlük isteyenlerin uğruna canlarını yitirdiği ‘Barış’ı getirmek ve bu katliamları yapanlar ve gizleyenlerden hesap sormak için 7’den 70’e hepimiz bu ruhla çalışmalıyız ve bunların hesabını sorumlularından sormalıyız” dedi.

MARDİN

HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar ve Enise Güneyli, Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde bulunan 13 Mart Mahallesi’ndeki esnafı ziyaret etti. HDP ve DBP’li yöneticilerin yer aldığı esnaf ziyaretinde, 1 Kasım seçimi için HDP’nin hazırladığı broşürler dağıtıldı. HDP adayları, esnafın öneri ve dileklerini dinledikten sonra, 1 Kasım seçimleri için bir kez daha desteklerini beklediklerini belirtti.

mrd-18-10-15-hdp-secim-burosu-acilis5
HDP Mardin Milletvekilleri ve adayları Gülser Yıldırım ve Erol Dora, seçim çalışmaları kapsamında tarihin, inançların, kültürlerin ve halkların kenti olan Midyat ilçesindeki esnafı ziyaret etti. Yıldırım ve Dora, HDP ile DBP Midyat ilçe yöneticileri eşliğinde ilçe merkezinde bulunan yüzlerce esnafı ziyaret ederek, destek istedi. Yıldırım ve Dora, HDP’nin rol ve misyonunu anlattı.

‘Zalimlere ve diktatörlere prim vermemiz gerekiyor’

Ziyaretlerde konuşan Yıldırım, halkın öz iradesiyle barışı, özgürlüğü, eşitliği ve demokrasiyi geliştireceğini ifade ederek, “Tam da bu süreçte zalimlere ve diktatörlere prim vermemiz gerekiyor. Kanımızın üzerinde gelip oy istiyorlar ve o oylarla bizi katlediyorlar. Böyle hürmetsiz bir şey olamaz. Ama en iyi cevabı ve dersi halkımız 1 Kasım’da kendilerine verecektir” dedi.

BATMAN

HDP Batman milletvekili adayları Ayşe Acar Başaran, Mardin milletvekili adayları Mehmet Ali Aslan ve Kadir Tunç Batman’da yerel basın emekçileri ile bir araya geldi. Toplantıda Ankara katliamı ve Kürdistan’da devam eden devlet saldırıları konuşuldu.btm-18-10-15-secim-calismasi

Basın emekçileri ile yapılan toplantının ardından vekiller, Batman esnafını ziyaret edip, sorunlarını dinledi.

SİİRT

Seçim çalışmaları kapsamında Siirt’in Barış, Ulus, Conkbayır mahalleri ve Güres Caddesi’nde HDP aday tanıtım broşürleri dağıtıldı. HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, HDP milletvekili adayları Besime Konca ve Fatih Dalğalı’nın aralarında bulunduğu heyet, esnaf ve yurttaşlardan yoğun ilgi gördü.

srt-18-10-15-hdp-vekil-adaylari-brosur-dagitimi

Yıldırım, “Ya ne diyoruz; Said-i Nursi’nin bir sözü var. Diyor ki; ‘Ben ekmeksiz yaşarım ama hürriyetsiz yaşamam’ Dolayısı ile biz de halkımıza kömür, makarna, un yerine, evet yeri geldiğinde bunları da vereceğiz, ama asıl önemli olarak halkımıza ne dağıtacağız? Barış dağıtacağız, adalet dağıtacağız, ekolojiyi kavratacağız, demokrasiyi dağıtacağız ve öz yönetimi dağıtacağız. Broşürümüzde bunlar var. Yani sadece broşür dağıtmıyoruz, aynı zamanda inadına barışı da dağıtıyoruz” diye konuştu.

AĞRI

HDP seçim çalışmaları kapsamında Ağrı Patnos’ta binlerce kişinin katılımıyla seçim bürosunu açtı. Açılışa HDP Ağrı Milletvekili Mehmet Emin İlhan’ın katıldığı açılışta konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Veysi Varlı, AKP’nin bölgede halkına AKP’ye oy vermeleri konusunda baskı ve tehditler savurduğunu söyledi.

agr-18-10-15-patnos-hdp-secim-buro1

Ardından konuşan Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık kısa bir konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından sloganlar eşliğinde büro açılışı yapıldı.

BİTLİS

HDP Bitlis milletvekili adayları Mizgin Irgat, Mahmut Celadet Gaydalı ve Habib Yeşiltepe, seçim çalışmaları kapsamında Tatvan’da esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Adaylara, onlarca yurttaşın yanı sıra DBP ve HDP ilçe yöneticiler de eşlik etti. Esnaf ve yoldan geçen yurttaşlar tarafından ilgiyle karşılanan HDP’li adaylar, HDP’ye destek istedi.

 

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Seçim Komisyonu, seçim bürosunda yaptığı basın toplantısıyla seçim bölgeleri dışında bulunan öğrenci ve işçilerin bulundukları bölgelerdeki HDP seçim komisyonları hareketli seçmen komisyonlarına başvurmaları çağrısında bulundu. Açıklamayı yapan HDP İl Eşbaşkanı Emine Armut, 28 ve 31 Ekim günleri arsında memleketlerine gitmek isteyen öğrenci ve işçilerin kendi seçim bölgelerine gönderilmeleri için HDP’nin il komisyonuna başvurmaları gerektiği söyledi.

hkr-18-10-15-hdp-secmen-aciklamasi

İZMİR

Seçim çalışmaları kapsamında HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan İzmir’in Menemen ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu. HDP’li yöneticilerinde eşlik ettiği Doğan, ilk olarak Zeytinlik Mahallesi’nde yurttaşlarla buluştu. Doğan, Ankara katliamı nedeniyle başsağlığı diledi ve “Büyük acımızın ardından sizden oy istemek içimizden gelmiyor. Biz acımızı paylaşarak, dertleşmek istiyoruz” dedi.

izm-18-10-15-secim-calismasi

İkinci durağı Menemen Elbistanlılar Derneği olan Doğan, burada yaptığı konuşmada, “Barış içinde, kardeşçe yaşamanın her geçen gün zorlaştığı ülkemizde cumhuriyetin demokratikleşmesi için mücadele veriyoruz. Bu demokratik cumhuriyette herkesin tüm haklardan eşit, özgür ve adil bir şekilde yararlanmasını istiyoruz” dedi. Doğan, ardından Menemen İsmet İnönü Mahallesi’ndeki pazarcı esnafını ziyaret etti.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise Konak Çınartepe’de Şenkaya-Nişantaşı ve Yoğurtçular Köylüleri Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Bir süre yurttaşlarla sohbet eden Kürkçü, son donemdeki yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, “Sizleri bizim partimize oy vermeye değil kendi kaderinize karar vermeye çağırıyorum” dedi.

AYDIN

HDP Aydın milletvekili adayları Kuşadası ilçesinde yerel basın ile kahvaltıda buluştu. Bir restoranta basınla bir araya gelen HDP adaylar Doğan Erbaş, Seval Akkan Açıcı ve Mehmet Göcekli, gelen soruları cevapladı. Erbaş “Aydın’da emanet oy yoktur. 7 Haziranda aldığımız oylardan daha fazlasını alacağız. Herkes umudun HDP olduğunu biliyor” dedi.

BURSA

Ankara katliamı nedeniyle seçim çalışmalarını erteleyen HDP Bursa İl Örgütü, bir haftanın ardından seçim çalışmalarına yeniden başladı. HDP Nilüfer İlçe Örgütü’nün düzenlediği kahvaltıda bir araya gelen partililer seçim çalışmaları ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulundu. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte konuşan HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak, halkların AKP’den değil HDP’den barışı beklediğini belirterek “Ankara’da katledilen yoldaşlarımıza söz verdiğimiz gibi barışı getireceğiz. Türkiye halkları 20 yıl, 10 yıl önceki halklar değil artık barış istiyor. Barışın bedeli ağırdır ancak biz bu bedeli ödemekten vazgeçersek onurumuzu kaybederiz” dedi.

burs-181015-katliam-protetso1

Seçimlerde halkların barış yönünde oy vereceklerini dile getiren Kolçak, “1 Kasım halkların kriz ve kaos yaratan sistemle hesaplaşma günü olacaktır. Bir kez daha kaos olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İSTANBUL

İstanbul’da HDP Sancaktepe İlçe Örgütü Kadın Koordinasyonu ve HDP’nin İstanbul’daki kadın adayları, Veysel Karani Mahallesi seçim bürosunda yurttaşla bir araya geldi. Kahvaltıda konuşan milletvekili adayı Arife Çınar, “Bizim birliğimizden kadınların gücünden korkuyorlar” dedi. AKP’nin ve Erdoğan’ın korkusunun HDP olduğunu ifade eden Çınar, “7 Haziran’da olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde de başaracağız” dedi.

ist-171015-secim-calismasi1

Etkinliğin ardından kadınlar, HDP’nin seçim bildirilerini dağıttı.

MARDİN

Mardin Nusaybin ilçesinde HDP ilçe eşbaşkanları Ferhat Kut, Neda Alp ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Cengiz Kök, ortak açıklama yaparak, 1 Kasım’da bütün Nusaybinlileri sandıklarına sahip çıkmaya çağırdı.

HDP binasında yapılan açıklamada konuşan Kut, 22 Ekim’de saat 15.00’te Mitanni Kültür Merkezi’nde HDP Eş Genel başkanı Figen Yüksekdağ’ın da katılımıyla bir halk toplantısı yapılacağını duyurdu. Bütün Nusaybin halkının bu halk toplantısına katılmasını beklediklerini dile getiren Kut, “Akan kanın durması ve mevcut savaşın sona ermesi için bütün halkımızın seferberlik ruhuyla HDP ye sahip çıkmalı ve özellikle dışarıda olan mevsimlik işçilerimizin, üniversitede olan bütün öğrencilerimizin 1 Kasım da Nusaybin’e gelip oylarını kullanmaları gerekir” dedi.mrd-18-10-15-artuklu-hdp-milletvekili-esnaf-ziyaret1

Ömerli ilçesinde ise HDP Mardin Milletvekili Adayı Ali Atalan ve beraberindeki HDP ve DBP’li yöneticiler Kayabalı (Kermêtê) Mahallesi’ni ziyaret etti. Yurttaşlarla sohbet eden HDP’liler çatışmalı süreç ve seçim süreci konusunda yurttaşlara bilgi verdi.

Yol güzergahı boyunca tarlalarda bulunan yurttaşlar tarafından durdurulan HDP’liler 1 Kasım seçimlerinin önemini anlattı.

HDP’liler ardından Çimenlik (Mercê), Beşikkaya (Fafê) mahallelerini ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya geldi.

Artuklu’da ise HDP ilk seçim bürosunu açtı. Açılışta konuşan HDP’li vekil Mithat Sancar, AKP’ye seslenerek, “Suçlarınızı daha da artırmayın, gelin efendi efendi demokratik bir şekilde yarışalım, sonra da efendi efendi bu iktidarı terk edin, hesabınızı bu halklara, bu ülkenin vicdanlı hakimlerine, dünyadaki hukuk merkezlerine veren bu hesabı” dedi.

MALATYA

HDP Malatya milletvekili adayları Aydın Erdoğan ve Perihan Yücekaya, seçim çalışmaları kapsamında Doğanşehir ilçesinin Yuvalı Mahallesi’ni ziyaret etti. Burada halka hitap eden Erdoğan, AKP’nin iktidardan uzaklaştırılması için HDP’nin güçlü bir şekilde Meclis’e girmesi gerektiğini söyledi.

HDP Malatya Milletvekili Perihan Yücekaya ise, “Onlarca insanımızı kaybettik. Onlarca çocuğumuz annesiz, babasız kaldı. Büyük bir savaş ortamı yarattılar. Tüm baskılara rağmen HDP barajı aştı ve 80 vekil çıkardı. Buna tahammül edemeyenler, HDP’yi sindiririz ve baskı altında bırakırız diye düşündüler. Biz baskılara direneceğiz, yine barajı geçeceğiz ve daha fazla Milletvekilini meclise göndereceğiz” ifadesinde bulundu.

(ekip/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here