Anasayfa Forum HDP’nin Nevşehir vekil adaylar:’Saray’ın savaşına karşı Nevşehir’den barış köprüsü kuracağız’

HDP’nin Nevşehir vekil adaylar:’Saray’ın savaşına karşı Nevşehir’den barış köprüsü kuracağız’

Paylaş
  •   HDP’nin Nevşehir vekil adayları, Saray’ın Türkiye halklarına dayattığı savaşa karşı Nevşehir’den dünyaya yayılan Hacı Bektaş Veli’nin “barış ve kardeşlik” felsefesiyle mücadele edeceklerini ve halklar arasında barış köprüleri kuracaklarını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2 Ekim günü “Büyük İnsanlık Büyük Barış” şiarıyla aday tanıtımlarını gerçekleştirmesinin ardından 81 ilde gösterdiği 550 vekil adaylarının seçim çalışmaları da başladı. Saray tarafından devreye sokulan savaş sürecinde HDP ve Kürtlere yönelik birçok saldırının olduğu İç Anadolu Bölgesi’nde yıllardır devlet tarafından yaşatılmak istenen ve bugün Saray’ın organize ettiği faşizm ortamında HDP adaylarını zorlu bir çalışma bekliyor.

Hacı Bektaş Veli’nin barış ve kardeşlik felsefesinin dünyaya yayıldığı bölge olan Nevşehir’de çalışmalarını yürütecek olan HDP’li adaylar, barış ve kardeşliğin bugün HDP tarafından oluşturulmak istendiğini belirterek, Saray’ın savaşına karşı Hünkâr Hacı Bektaş’ın felsefesiyle mücadele edeceklerini söylüyor.

‘Onların yalanlarına karşı bizleri doğruları’

Emekli öğretmen olan Kevser Yalçın, HDP’nin Nevşehir adaylarından. Nevşehir’e barış ve kardeşlik duygusunun hakim olmasını isteyen Yalçın, “Bunun için HDP’de mücadele edebileceğime inandığımız için, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor koşullarda aday oldum” dedi. Devreye konulan savaş ile birlikte İç Anadolu Bölgesi’nde mücadele etme koşullarının zorlaştığını söyleyen Yalçın, “Bunun karşısında yılmadan doğruları anlatacağız. Onlar insanlara ne kadar yalan anlatırsa bizde doğruları anlatacağız. Böyle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘Doğamızı yok ediyorlar’

Yalçın, aynı zamanda Kızılırmak’ın taşıdığı topraklarda 4 bin yıllık bir çömlekçilik ve binlerce yıldır bağcılık geleneğinin sürüp gittiği tarih kent olan Nevşehir’in ilçelerinden Avanoslu. Dedelerinden bu yana çömlekçilik ve bağcılık geleneğine sahip olan bir aileden geldiğini belirten Yalçın, “barış” mücadelesini yanı sıra Nevşehir’in HES ve maden yasalarıyla yok edilmek istenen doğası için de mücadele edeceklerini belirtti. Yalçın, “En çok çevre sorunları var. Kızılırmak üzerine kurulan iki baraj coğrafyamızı çok kötü etkiledi. Bağcılık bitmek üzere, çömlekçilik ölüyor” dedi.

‘Hacı Bektaş’ın felsefesiyle mücadele edeceğiz’

Nevşehir’in diğer bir HDP’li vekil adayı Gülfer Keskin ise, Hacı Bektaş’ın barış ve kardeşlik felsefesini hatırlatarak, “Aslen Vartoluyum. Hacı Bektaşi Veli pirimizdir. Onun felsefini yaşatmaya çalışıyoruz. Bunun içini elimizi değil, bütün gövdemizi taşın altına koyarız” dedi.

HDP’nin diğer bir Nevşehir adayı olan İrfan Turan da, 1988 yılından bu yana Nevşehir’de inşaatlarda çalışıyor. Aslen Mardinli olan Turan, “Biz hep bu halkla kardeş olmak istedik. Şimdi Nevşehir halkından yine bunu istiyoruz. Bunun için de mücadele edeceğim” dedi. İç Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi kendilere yönelik de Nevşehir de kısa süre önce saldırı girişimi olduğunu söyleyen Turan, “Onlar zaten dışarından Aksaray gibi bölgelerden getirilen seçilmiş kişilerdi. Zaten onların provakasyonlarına Nevşehir halkı kanmadı. Biz çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here