Anasayfa Haber HDP’nin temel önceliği Türkiye’nin demokratikleşmesi

HDP’nin temel önceliği Türkiye’nin demokratikleşmesi

Paylaş

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun hükümet kurmak için bugün görevlendirilmesi beklenirken, koalisyon senaryoları ve siyasi partilerin taktik hamleleri ise tartışılıyor. Kurulacak olası bir koalisyon seçeneği kadar ağırlık kazanmaya başlayan erken seçim için AKP kendi lehine şartların olgunlaşması için kimi girişimlerde bulunurken, HDP’nin yükselişi de sürüyor. HDP ise olası koalisyon görüşmelerine ilişkin hazırlıklarını tamamladı ve esas olarak çözüm için kolaylaştırıcı bir rol oynayacak.

7 Haziran seçimlerinin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen halen koalisyon ve hükümet kurma düğümü çözülmedi. Seçim sonrasında oluşan mevcut tablo üzerinden halen çeşitli senaryolar konuşulmaya ve siyasi partiler tutum belirlemeye çalışıyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın şimdiye kadar herhangi bir ismi hükümet kurmak için görevlendirmemiş olması da muhalefet partilerinin eleştirilerine neden oluyor ve Erdoğan’ın mevcut durumu içine sindiremediği ve koalisyon seçeneğini tasvip etmediği için böylesine oyalama yoluna başvurduğu ifade ediliyor.

AKP, MHP’ye göz kırpmaya devam ediyor

Ancak bugün Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumundan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu görevlendirmesi bekleniyor. Davutoğlu da, Meclis’te yaptığı grup toplantısında, “Cumhurbaşkanı’nın öğleden sonra görevlendirmeyi yapacak” dedi. Kurmaylarıyla koalisyon seçeneklerini ele alan ve bu konuda strateji belirleyen Davutoğlu, siyasi partilere ayrı ayrı ekiplerle gidecek ve önce siyasi partilerin yaklaşımlarını öğrenecek. İkinci turda da siyasi partilere AKP’nin teklifleriyle gitmesi bekleniyor. AKP’nin MHP ve CHP için ayrı ayrı heyetler oluşturmasına rağmen HDP için herhangi bir heyet oluşturmaması, MHP’nin 6 milyon insanın oyunu almış HDP’yi yok sayan tutumuyla paralellik gösteriyor ve bu da AKP ile MHP arasında meclis başkanlığı seçimlerinde yaşanan yakınlaşmanın pekiştirilmesi olarak yorumlanıyor. Hatta koalisyon seçeneklerindense, oluşan tabloyu değiştirecek bir erken ve ya tekrar seçimden yana Erdoğan’ın telkinleriyle sıcak bakan AKP, bunun içinde MHP’nin dışarıdan destek verdiği bir AKP azınlık hükümetini kurmak için çeşitli argumanlar kullanmaya başladı.

7 Haziran öncesi pozisyonunu sürdürmek istiyor

Koalisyon kurulmaması durumunda HDP’nin de içinde yer alacağı seçim hükümeti kurulmasını üzerinden MHP’yi korkutan yaklaşımıyla AKP MHP’nin dışarından destek vereceği bir azınlık hükümeti kurmanın planlarını yapıyor. Bu senaryo, AKP ile birlikte hareket eden MHP’nin tabanı tarafından cezalandırılacağı ve MHP’nin doğrudan AKP ile hareket etmek yerine dışarıdan AKP’ye destek verebileceği öngörüsü üzerinden yapan AKP, böylece 7 Haziran öncesi tek başına iktidar olma pozisyonunu sürdürmeyi ve erken seçimi tarihini de şartlar kendi lehine olgunlaşıncaya kadar uzatmayı planlıyor.

HDP oylarını artırıyor

Bütün bu girişimlerin yanı sıra hemen Erdoğan’dan başlayan ve AKP’ye sirayet eden “hemen bir erken seçim yapma” isteği ise kamuoyu yoklamalarında çıkan sonuçlar nedeniyle AKP tarafından hayata geçirilmiyor. Zira seçimden sonra doğrudan AKP’nin yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında da kısa vadede yapılacak bir erken seçimde sonucun değişmeyeceği mevcut tablonun yeniden ortaya çıkacağını gösteriyor. Hatta en son Gezici Araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre, oylarını artıran tek parti HDP gözüküyor. HDP’nin oyları en az bir puan artarken, AKP ile iş tutan ve HDP’yi yok sayan MHP’nin oyları ise düşüyor. Ancak mevcut seçim sistemi nedeniyle AKP alacağı oy oranından ziyade tek başına iktidara gelmek için milletvekili sayılarına odaklanmaya başladı. Bunun için özellikle az farkla milletvekili kaybettiği iller üzerinden özel çalışmalar yapmaya başladığı belirtiliyor. Hatta bu konuda Saadet Partisi ile ittifaka gidebileceği de konuşulan senaryolar arasında yer alıyor.

HDP görüşmelere hazır

Bütün bu arayışlara rağmen AKP son ana kadar “koalisyonda ısrar ettiğini” göstermek için koalisyon görüşmelerini sürdürecek. Bu konuda her ne kadar HDP’yi yok sayan bir tutum takınsa da, HDP sorun çözen pozisyonunu sürdürerek, koalisyon oluşumu için pozitif katkı sunmaya çalışacak. Bu konuda HDP kurmayları çalışmalarını tamamladı. HDP Eş Genel Başkanları başkanlığında yürütülecek koalisyon görüşmelerinde, HDP esas olarak ilkesel tutumunu ortaya koyacak ve bunları kabul eden her türlü oluşuma destek verebileceğini beyan edecek. Bu konuda yazılı bir metin oluşturan HDP, daha çok bir demokrasi manifestosu olarak nitelendirilen seçim beyannamesinden yararlandı. Temel öncelik olarak Türkiye’nin demokratikleşmesini esas alan HDP, bu konuda kimi yasal değişiklikler yapılmasını gerekli görüyor. HDP bunun içinde çözüm sürecinin ilerletilmesini istiyor ve 10 maddelik Dolmabahçe Deklerasyonu’nu da temel perspektif olarak görüyor. Ayrıca görüşmelerde her dönem seçim malzemesi yapılan yeni, sivil ve demokratik bir anayasanın hayata geçirilerek gündemden çıkarılması tutumunu ilgililerle paylaşacak.

Rojava ile savaş değil dostluk kurulsun

Ayrıca tutum belgesini güncelleyen HDP, Suriye meselesi ile Rojava konusunu da temel başlık haline getirdi. Bu konuda özellikle olası bir Suriye müdahalesine kesin kes karşı çıkan HDP, Rojava’da oluşturulan yönetimlerle de Türkiye’nin iyi ilişkiler geliştirmesini, komşuluk hukukuna göre davranmasını istiyor. Ayrıca, HDP Rojava’daki çok kültürlü, çok dilli demokratik pratiğinin savunulmasını da gerekli görüyor.

Baraj bir kez daha gündemde

Bu arada seçim öncesi AKP’nin nemalandığı için savunduğu ancak HDP’nin barajı aşmasından dolayı “eleştirmeye” başladığı yüzde 10 barajının kaderi de yapılacak olan olası bir erken seçimde önemli bir mihenk taşı olarak varlığını koruyor. Daha önce CHP ve HDP’nin değişik seçenekler üzerinden verdiği kanun teklifleri AKP tarafından işleme bile alınmamıştı. Ancak seçimden hemen sonra CHP barajın yüzde 5’e indirilmesi için teklifte bulundu. HDP bu teklife sıcak bakıyor ve hatta esas olarak “barajsız bir sistem” savunduğunu ancak, “diğer partiler buna yanaşmazsa Avrupa sandartlarına yani yüzde 5’e indirilebileceğini” düşünüyor. Bu konuda AKP ve MHP’nin tutumu ise merak ediliyor. MHP’nin esas olarak Kürt karşıtlığı nedeniyle bir dönem mağduru olmasına savunduğu baraj konusunda bu dönem renk vermezken, HDP’nin barajı anlamsızlaştırmasından kaynaklı bunu eleştirmeye başlayan AKP’nin ise baskın bir seçime mevcut sistemle gitmek istediği ancak, uzun vadede bunun değiştirilmesine destek verebileceği belirtiliyor.680x680nc-v-06-06-15-hdp-van-mitingi-basladi-arsiv

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here